Kayseri Haberleri

Gaziler ve Şehit Yakınları için ÖTV Araç Satın alma şartları. Engelli Araç Limiti ne kadar

sehit-yakini-gaziler-otvsiz-arac-alim
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

kayseritempo – 2021 yılı için ÖTV ödemeden Engelli araç alma limiti ne kadar. Gaziler ve şehit yakınları ÖTV muaf olarak araç satın alabilir mi. İşte ayrıntılar.

2021 yılında Sağlık kuruluşundan Engelli raporu alarak ÖTV’den muaf olarak sıfır araç almak isteyen kişilerin yapması gereken şartlar belli oldu. Peki Engelli aracı alma limiti ne kadar. 2020 yılı için 1600 motorlara ait bedel 303 Bin TL idi. Üst limitin 2021 yılı için de aynı olduğu halen rakamsal bir değişiklik olmadığı tespit edildi.

Engelli raporu bulunan kişiler, her 5 yılda bir araç satın alabilirler. Sadece deprem, yangın ve kaza gibi durumlarda aldıkları aracın kullanılmayacak hale gelmesi halinde 5 yıl beklenmeden bir kez daha ÖTV indirimli araç alınabilir.

ÖTV indiriminin geçerli olduğu araçlar
1600 cm³ veya da daha altında motor silindir hacmine sahip otomobil, panel Van, pikap, arazi taşıtları, ATV taşıtlar,
Eşya taşımaya mahsus olarak, 2800 cm³ veya da daha altındaki motor silindir hacmine sahip kamyonet, pikap, panel Van taşıtlar..

Engelli Aracı kimin üzerine olur?
Engelli aracını üzerine alabilecek kişi sağlık raporunun durumuna göre belirlenir. Bu kapsamda yapılan belirlemeler şu şekildedir: Sağlık kurulu raporuna göre tertibat kullanması gereken kişiler, rapor oranına bakılmaksızın araç kullanabilir. Ancak kullanacakları araçlar, engelliler için özel üretilmiş araçlar, ithal engelli minibüsleri ve ithal edilmeyen ancak özel tertibat yerleştirilmiş araçlar olmak üzere 3’e ayrılır. Engelliler için özel tertibatla ithal edilmiş araçları engelliler haricinde kimse kullanamaz. İthal edilen araçları 3. Dereceye kadar hasımlar kullanabilir.
Sağlık raporunda %90 kusurlu bulunan kişilere verilecek araçlar, malul ve engelliler için özel üretilen araçlardır. Aracın yasal sahibinin eşi, 1. Dereceden akrabası veya noter eşliğinde bu iş için alınacak bir sürücü ile kullanılması şarttır. Kişiler dilerlerse, noter ile onaylattıkları bir kişiyi bu araca şoför olarak atayabilmektedir.

Aracı Kullanma izni yoksa..
Aracın alımı sırasında kullanılmasına izin verilmeyen kişi aracı kullanırsa, araç trafikten men edilir. Bu durum, ilk çevirmede yakalanması durumunda aracın çekilmesi ve bağlanması, ikinci çevirmede 6 ay trafikten men şeklinde gerçekleşir. Üçüncü çevirmede araç, trafikten süresiz men edilir.

Engelli Aracı ne zaman satılabilir
Bizzat kullanım amacıyla ithal edilen araçlar, gümrük müdürlüğünün izni olmadan satılamaz. Bizzat kullanıma ayrılan araçlar, yurt dışından satış yasağı ile ithal edilir. Bu nedenle ithal olarak alınan araçların satışında, gümrükten izin alınması gerekmektedir. İthal edilen minibüsler, alındıktan sonra aradan 5 yıl geçmeden satılamaz. Satış sırasında gümrük müdürlüğünden izin alınmalıdır. Çünkü bu tip engelli aparatları ile desteklenmiş minibüsler de ithal olarak yurt dışından getirtilir. Özel olarak ithal edilmeden, engelli kişi için tertibata düzenlenmiş araçlar: Araca uygulanan indirimin geri ödenmesi durumundan sonra satılabilir. Alındıktan sonra 5 yılı dolduran araçlar, indirimin geri ödenmesine gerek kalmadan satılabilir.%90 engellilerin araçlarının satışları, 5 yıl geçtikten sonra satılabilir. 5 yıl geçmeden satışı gerçekleştirmek isteyenler için indirim farkının ödenmesi gerekir. Engellinin vefat etmesi durumunda varisler gümrük müdürlüğünden izin almalıdır.

Ehliyet Zorunluluğu..
Sağlık raporu oranı ehliyet alım zorunluluğunu belirler. Kişilerin bahsedilen ayrıcalıklardan yararlanabilmesi için %40 üzerinde engeli bulunması gerekir. Ancak engel oranı %90 üzerindeyse ehliyet zorunluluğu kalkar.

Hangi Vergiler alınmaz?
Engellilere avantaj sağlayan vergi indirimleri sadece ÖTV’yi kapsamaktadır. Kişilere yapılacak ÖTV indiriminin yanında KDV indirimi yapılmaz. Ayrıca aracın ham fiyatında da herhangi bir değişiklik olmaz. Ayrıca araç alımında Motorlu Taşıtlar Vergisi de ödemelerine gerek yoktur. Aracın, engelli kişi üzerine yapılması durumunda noterde de ödeme alınmaz.

Gaziler ve Şehit Yakınları için..
Engelli vatandaşlara sağlanan ÖTV indirimi, Gazi ve şehit yakınlarına da sağlanmaktadır. Şehit yakınları ve gaziler, binek sıfır otomobil grubundaki araçlardan birini ÖTV indirimi ile satın alabilir.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kayseri Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!