Futbol
Giriş Tarihi : 22-11-2019 10:30   Güncelleme : 22-11-2019 10:47

Futbolda Vergi Sistemi Değişti

Türk futbolunda yeni bir dönem başladı. Artık futbolcular, daha fazla vergi verecek. Hakemlerde vergiye tabi olacak.

Futbolda Vergi Sistemi Değişti

Süper Lig'de oynayan futbolculardan alınan yüzde 15'lik verginin yüzde 20'ye yükseltileceği kanun teklifi, TBMM tarafından kabul edildi. Ayrıca spor hakemlerinin gelir vergisi istisnasına son verildi.

MECLİS KABUL ETTİ:
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda görüşülen yeni yasa teklifi kabul edildi. Bundan böyle vergide yeni bir dönemi başladı. Gelir vergisinde yapılan yeni düzenlemeyle, spor branşlarında bulunan liglerin en üstünde yer alan kulüplerin sporculardan kesinti yüzde 20'ye çıkarılacak. 31 Ekim 2019 tarihi itibarıyla yapılan tüm sözleşmelerde kesinti yüzde 20 olarak uygulanacakken, mevcutta sözleşmesi bulunan sporcular için kesinti yüzde 15 olarak kalacak. 

YENİ DÜZENLEME:
Sporculara yönelik ücret ve ücret sayılan ödemelerden yapılacak gelir vergisi kesinti oranlarının uygulanma süresi 31 Aralık 2019'dan 31 Aralık 2023'e uzatılacak. Sporcuların ücret gelirleri toplamı 500 bin lirayı aşması halinde bu gelirler yıllık beyannameyle bildirilecek. Bu durumda kesilen vergilerin, hesaplanan gelir vergisinden mahsup edilebilmesi için kulüplerin vergi dairesine ödemiş olması şartı aranacak. Kanunla 2019 yılı ücret gelirlerine, bu yıla ilişkin 2020'de verilecek gelir vergisi beyannameleri dahil, yapılan değişiklik öncesi mevcut tarife uygulanacak. 1 Ocak 2020'den itibaren elde edilen ücret gelirleri ise yeni tarifenin Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre, 2019 yılı için belirlenen yeniden değerleme oranında artırılmış haliyle uygulanacak. Ayrıca eser sahiplerine tanınan serbest meslek kazançlarında istisna tutarı 500 bin lirayla sınırlı tutulacak. 

HAKEMLERE DE VERDİ:
Spor hakemlerine ödenen ücretlerin gelir vergisinden istisna tutulmasına ilişkin düzenleme, basketbol ve voleybol dallarının en üst liglerinde görev alanlar hariç, amatör spor yarışmalarını yöneten hakemlerle sınırlandırılıyor.