Sağlık
Giriş Tarihi : 28-10-2019 11:03

Futbolcularda Demans riski

Futbolcuların diğer kişilere göre Demans hastalığına yakalanma riski bilimsel olarak araştırıldı. Demans nedir, belirtileri, tedavi yöntemi.

Futbolcularda Demans riski

Bilim insanları tarafından yapılan çalışmalarda profesyonel futbolcuların demans ve parkinson gibi hastalıklara yakalanma olasılığının daha fazla olduğu gözlendi. İskoç Glasgow Üniversitesindeki akademisyenler tarafından yapılan çalışma, eski profesyonel futbolcuların yaşamları boyunca elde edilen sağlık sonuçlarına ilişkin önemli görüşler ortaya koydu. Araştırmaya liderlik eden nöropatoloji uzmanı Willie Stewart incelemeleriyle sadece futbolcularda değil, herhangi bir sporla uğraşan kişilerde de nörodejeneratif hastalıkların görülme sıklığının daha fazla olduğunu açığa çıkardı.

Araştırmacılar 1900-1976 yılları arasında dünyaya gelen yirmi üç binden fazla kişi ile 7 bin 676 profesyonel futbolcunun ölüm nedenini karşılaştırdılar. Futbol Federasyonu (FA) ve Profesyonel Futbolcular Derneği (PFA) tarafından finanse edilen çalışma, profesyonel futbolcuların, nörodejeneratif hastalık nedeniyle beklenenden yaklaşık üç buçuk kat daha yüksek ölüm oranına sahip olduğunu buldu. Willie Stewart, ‘‘Çalışma konumuzun amacı, farklı nörodejeneratif hastalık alt tiplerinin oranlarına ayrıntılı olarak bakabilmektir’’ dedi.

Çalışma aynı zamanda, futbolcuların nörolojik hastalıktan kaynaklı ölüm riskinin daha yüksek olmasına rağmen kalp ve akciğer kanseri de dahil olmak üzere bazı kanser türleri gibi diğer yaygın hastalıklardan ölme ihtimallerinin daha düşük olduğunu da ortaya koydu. Bu durum hakkında Stewart, ‘‘Elde ettiğimiz veriler, futbolcularda demans oranının daha yüksek olmasına karşın diğer büyük hastalıklar nedeniyle ölümün düşük oranlara sahip olduğunu göstermektedir. Bundan dolayı, nörodejeneratif hastalık riskini etkileyen faktörleri belirlemeye yönelik çalışmalar yapılmalıdır.’’ açıklamasında bulundu.

Stewart’ın öncülük ettiği paralel çalışmalarda eski futbolcular da dâhil olmak üzere sporcuların beyninin yüksek bir kısmında kronik travmatik ensefalopati (CTE) olarak bilinen beyin hasarına maruz kaldığı görüldü. Bu hasarın ise spesifik bir demansa sebep olduğu tanımlandı. PFA Kurul Başkanı Gordon Taylor, ‘‘Bu çalışma, üyelerimiz için çok önemli bir konudur. Artık bu konuyu kapsamlı bir şekilde ele almak için bir araya gelmek, küresel olarak futbol ile ilgili olan herkesin görevidir. Araştırmanın cevaplar bulmaya devam etmesi gerekmektedir.’’  diyerek yapılan çalışmaya destek olduklarını belirtti.

Demans Nedir?
Halk arasında bunama olarak bilinen demans hastalığı, beyni olumsuz etkileyen bir grup semptomların tamamı için kullanılan bir ifadedir. Daha çok yaşlı insanlarda görülse de aslında yaşlılığa bağlı olarak gelişen bir hastalık değildir. Demansa sahip olan hastalar, sıradan bir insanın yapabildiği normal eylemleri yapmakta zorlanmakta, ani duygu değişimleri yaşamaktadırlar. Genellikle Alzheimer ile karıştırılsa da her demans hastalığı Alzheimer değildir.

Belirtileri..
Hastalığa yakalanan kişiler genellikle tutarsız ve huzursuz davranışlarda bulunmaya başlarlar. Gittikçe daha agresif, inatçı ve şüpheci olabilirler. Dönem ilerledikçe hastalar yemek yemek, giyinmek, banyo etmek gibi günlük aktivitelerini yapamaz hale gelir. Son safhada ise konuşamamaya, etrafındakileri tanıyamamaya başlar ve yatağa bağımlı hale gelir. Olayları ve anlatılanları idrak etmede sıkıntılar yaşayan hastalar, bundan dolayı ani ruh değişiklikleri yaşarlar.
Genel olarak şu belirtiler akla demans hastalığını getirir:
Kısa vadeli unutkanlıklar, konuşurken doğru sözcükleri bulmada zorlanma, günlük işleri tamamlayamama, moralsizlik ve güvensizlik, sık sık yolunu kaybetme, tekrarlayan davranışlar, panik olma hali, kişilerin yüzlerini ve isimlerini hatırlamada zorlanma, ruh halindeki ani değişiklikler gibi.

Tedavi yöntemi
Hastalığın henüz tedavisi bulunmasa da korunma yöntemleri ve önleyici tedbirler almak çok önemli. İlerlemenin yavaşlatılması amacıyla hipotiroidi, hidrosefali, depresyon ve vitamin eksikliği tedavileri görmek çok önemli. Bunlar dışında yapılabilecekler şöyle: Hipertansiyon ve kolesterole dikkat edilmeli, alkol ve sigaradan uzak durulmalı, fazla kilolara dikkat edilmeli, sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmeli, aklı zinde tutacak zihinsel aktiviteler yapılmalı, düzenli egzersiz yapılmalı ve insanlarla daha fazla iletişim kurulmalı.

UEFA'dan açıklama
UEFA'dan yapılan açıklamada, futbol oynarken uzun yıllar boyunca tekrar eden topa yapılan kafa vuruşları ve çarpışmaların beyne zarar vererek bunamaya yol açabileceğine ilişkin hafta içinde ortaya çıkan bilimsel araştırmanın dikkatle incelendiği belirtildi. Açıklamada, konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak amacıyla UEFA'nın kendi araştırmasını başlatacağı belirtilerek, "Bu araştırma sayesinde genç oyuncuların maçlar ve antrenman sırasında aldığı sağlık riski oranını en aza indirmeyi hedefliyoruz." ifadelerine yer verildi.

Haber: Umut Cansu Dumlu

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Sivasspor 40 18
 • 2 İstanbul Başakşehir 36 18
 • 3 Trabzonspor 35 18
 • 4 Fenerbahçe 34 18
 • 5 Alanyaspor 32 18
 • 6 Galatasaray 30 18
 • 7 Beşiktaş 30 18
 • 8 Göztepe 26 18
 • 9 Yeni Malatyaspor 24 18
 • 10 Gaziantep FK 24 18
 • 11 Çaykur Rizespor 23 18
 • 12 Denizlispor 22 18
 • 13 Gençlerbirliği 18 18
 • 14 Konyaspor 18 18
 • 15 Kasımpaşa 15 18
 • 16 Antalyaspor 14 18
 • 17 MKE Ankaragücü 12 18
 • 18 Kayserispor 10 18
HAVA DURUMU
ARŞİV ARAMA