Futbol
Giriş Tarihi : 06-05-2020 14:04   Güncelleme : 06-05-2020 14:29

Futbol perdesi ne zaman açılacak

Türkiye Futbol Federasyonu'ndaki olağanüstü toplantı sona erdi. Süper Lig oynanacak mı, tescil mi edilecek. Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir canlı yayında açıkladı. İşte ayrıntılar

Futbol perdesi ne zaman açılacak

Milyonlarca insanın merakla beklediği sorunun yanıtı cevap buldu. Türkiye'de "spor müsabakaları, dolayısıyla futbol maçları tekrardan başlaylacak mı, ne zaman başlayacak, 2019-2020 sezonu tescil mi edilecek yoksa kalan haftalar oynanacak mı" sorusunun yanıtını bulabilmek adına Türkiye Futbol Federasyonu'nda olağanüstü bir toplantı gerçekleştirildi.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir ile ekibi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve ekibi ile görüştü. Bu görüşme sonrasında tümk gözler Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir'e çevrildi. TFF Başkan Özdemir, bugün canlı yayında açıklama yaptı.

İşte tarih
Covid-19 virüs salgınından ötürü yaklaşık 2 ay ara verilen futbol ateşi yeniden yanıyor. TFF Başkanı Nihat özdemir, telekonferans sistemi ileg erçekleştirdiği basın toplantısında futbol takvimini açıkladı. TFF Başkanı Nihat Özdemir'in basın toplantısından satır başları..
* Hep Türk futbolunun selamitini düşünerek hareket ettik.
* Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Sağlık Bakanlığı ile sürekli görüşmeler yaparak istişare içinde süreci hep değerlendirdik. UEFA ve FIFA ile görüşmeler yaparak gerekli düzenlemeleri yapmak üzere bütün çalışmaları gerçekleştirdik. Dün de Sağlık bakanımız sayın Fahrettin Koca ile görüşme gerçekleştirdik.
* TFF Yönetim kurulu olarak bugün toplantımızı yaptık. Normalleşme planı kapsamında değerlendirmelerde bulunduk. Tüm şartları göz önünde bulundurarak bir yol haritası çizdik. Kararımızı verdik.
* Şimdilik olmak kaydıyla; elimizde değişik senoryalar bulunmakla birlikte Süper Lig, TFF 1.Lig, TFF 2.Lig, TFF 3.Lig, BAL Ligi'nin 12-13-14 Haziran haftasında başlatma kararı aldık.
* Maçların nasıl oynanacağına dair gerüşmeler yapıp bunu da kararlaştırıp hem kulüpler hem de kamuoyu ile paylaşacağız.
* Kulüplerin antrenmanlarını yapıp, belirlenen tarihe kadar hazır hale geleceklerine inanıyorum.
* Artık eskiye dönüş yok. Yeni düzeni fırsata çevirip ülkemiz ve ülke futbolumuzu daha ileriye götürmek adına çabalayacağız. İnşallah Temmuz ayı sonunda da bu sezonu noktalandıracağız.
* Maçların nasıl oynanacağına dair ayrıntıları Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile istişare ederek karara varacağız. Futbolun nasıl oynanacağına dair kararlarımızı bir bülten halinde yayınlayacağız. Kendi planlarımız var. Ama bu planlarımız, bu işin yüremesine yetmiyor. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun bize çizeceği ölçüler neticesinde maçların deplasmanlı olup olmayacağı, seyircili olup olmayacağı sonrasında kararlaştırılacak.
* Maçların tek şehirde oynanmasını hiç bir zaman masaya yatırmadık. Maçların, herkesin kendi stadında oynayarak liglerin tamamlanmasını istemekteyiz. Maçların tek şehirde, tek statda oynamak gibi bir planımız olmadı, bundanh sonra da yok.
* 7 maç, hafta sonu oynanacak 1 tanesi hafta içinde olmak üzere 26 Temmuz 2020 günü sezonu bitirmek istiyoruz. Yeni sezon ise Ağustos ayını tatil dönemi yapıp Eylül ayında yeni sezonu başlatabiliriz. 25 Mayıs 2021'de yeni sezonun tamamlanması gerektiği için ona göre program yapacağız.