Futbol
Giriş Tarihi : 16-05-2020 16:07   Güncelleme : 16-05-2020 16:07

Futbol maçları oynanacak

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, bazı takımlarda Coronavirüs görülmesi üzerine liglerin tehir veya iptal edilmesi ile ilgili olarak açıklama yaptı. TFF Başkanı Özdemir, aldıkları kararın arkasında olduklarını söyledi.

Futbol maçları oynanacak

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, 2019-2020 futbol sezonunu oynatarak noktalandırmakta ısrarcı olduklarını söyledi. TFF Başkanı Özdemir, kalan 8 haftalık sürenin sağlık çerçevesinde oynanmasına özen göstereceklerini ifade etti. Futbol maçlarının seyircisiz oynanacağının altını çizen Başkan Özdemir, lig devam ederken pozitif vakaların çıkması halinde diğerlerine de test yapılacağını dile getirdi.

"Maçlar oynanacak"
TFF Başkanı Özdemir, liglerin oynanması ile ilgili aldıkları kararın arkasında olduklarını söyledi. Başkan Özdemir, "Avrupa’dan kopmamız söz konusu değil. UEFA’nın üyesiyiz. UEFA ile danışarak yapıyoruz. UEFA’nın görüşleri bizim için önemlidir. Temmuz sonuna kadar tamamlamamız isteniyor. Spor Bakanımız 18 kulübün başkanlarını olduğu bir toplantı yaptı. Herkesin görüşü Haziran ayında başlamasından yanaydı. 7 tane üst, 3 tane de alt senaryolar var. Bir istişare ile alındı. Ligler şimdilik 12 Haziran’da başlayacak. 12 Haziran’a kadar 1 ay var. Zaman yönünden sıkışıklığımız yok. Her şey iyiye giderse belki Temmuz ayındaki maçlarımızı seyircili oynayabiliriz" dedi.

"Ne yapıp edip tamamlayacağız"
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile bir görüş ayrılıklarının olmadığını ifade eden Başkan Özdemir, "Sağlık Bakanlığı ile görüşme yaptım. Kendisine durumu anlatım. Vefat sayısı Almanya’da 8 binken, Türkiye’de 4 bin. Almanya’da bugün Bundesliga başlıyor. Bu bizim için önemli bir rehber. Birçok ülke bizden kötü olmasına rağmen İtalya, İspanya İngiltere gibi çok kötü ülkeler liglerin başlama tarihini ilan ettiler. Sağlık Kurulunun futbola dönüş protokolünü takdim ettim. Kendisi inceledi. Görüş ayılığı yok. Telefonla görüşüyoruz. Akıl alıyorum. Futbola nasıl döneceğimiz hazırladık. Birincisi hiçbir zaman sağlıktan ödün vermeyiz. Sporumuz ligden daha önemli. Sağlık çerçevesinde bu ligi ne yapıp, ne edip tamamlamak istiyoruz. Basketbol, voleybol ve hentbol bizden farklı. Onlar salon sporları yapıyorlar. Onlarla görüştüğümüzde 2 takım hariç oynamak istememiş. Oradaki kulüpler oynamak istemiyorlar. Bizdeki kulüpler oynamak istiyor. Netice olarak karar sadece özerk olan TFF ve yönetimidir. TFF Yönetim Kurulu’nun aldığı kararlara bütün kulüpler uymak zorunda. Uymayanlar için kararlar yönetmelikte yazmaktadır" açıklamasında bulundu.

Kulüplere ultimatom
Kulüplere seslenen Nihat Özdemir, "Ne olursunuz şeffaf olun, açık olun, adil olun. Herkes federasyondan kendine yarayacak kararlar almasını bekliyor. Samimi, açık ve adil olsunlar. Kendilerine yarar olabilecek bir karar istemesinler. Hiçbir takım yöneticisi, teknik direktörü veya sporcusu kendi bulunduğu durumdan dolayı bizden bir şey beklemesin. Ligden düşme durumunda olan takımlar küme düşme olmasın diyorlar. Ne derlerse desinler TFF sağlığı öne tutarak bir karar alacak. Attıkları tweetlerle karardan dönmeyiz. Arkadaşımızla beraber doğru kararı veririz. Tahmin ediyorum ligde kalma durumda olan endişesi olan takımların böyle bir açıklamaları var. Ben bunlar doğru bulmuyorum. Onların bu açıklamaları bizim kararlara hiçbir etkisi olamaz" diye konuştu.

"Maçlar seyircisiz oynanacak"
Maçların nerede oynayacağı ile ilgili de açıklama yapan Başkan Özdemir, "Bütün maçlar normal statüsünde seyircisiz oynanacak. Daha 1 ay var. Kesin bir şey konuşmak istemiyorum. Bizim herhangi bir şekilde bugün itibariyle liglerin İstanbul’da oynaması, Antalya’da oynanması gibi programımız yok. UEFA da maçların seyircisiz oynanması istiyor" dedi.

"Tek kararımız.."
Fransa, Hollanda ve Belçika'nın liglerin tamamlamasının hatırlatılması üzerine Başkan Özdemir, "Fransa’da futbol federasyonu devam etme kararı olmasına rağmen, Fransa Başbakanı bu kararı verdi. PSG farkla öndeydi. Süper Lig’de 2 takımız aynı puanda gol farkı var. Arkasındaki az puanla 3. ve 4. sırada olan takımlar var. Bizim liglerde bu kararları vermek mümkün değil. Ligden düşmeye gelindiğinde 3 takım altta bulunuyor. Yeni Malatyaspor ile Rizespor’un puanları aynı, gol farkı var. Tek kararımız olabilir. Liglerin oynayarak sonlandırmak. Benim hakkım yendi diye büyük huzursuzluklar olur. Tek bir yolumuz var, hep beraber fedakarlık yaparak oynayarak bitirelim. Kim hak ettiyse şampiyon olsun. Normal zamanda liglerin bugünlerde bitecekti. Avrupa Şampiyonası başlayacaktı. Bugün liglerimizin son günlerdi" diye konuştu.

"Pozitif çıkabilir"
Maçlar oynanırken, takımların sık sık test yaparak yollarına devam edeceklerini açıklayan Özdemir, "Pozitif çıkabilir. Onları ayıracağız. Diğerleriyle devam edeceğiz. Almanya, takımda 14 kişi kalsa dahi liglere devam etme kararı aldı. Ne yapıp, ne edip Bundesliga’yı bitirmek istiyorlar" dedi.

Ödemeler..
Yayıncı kuruluşun futbolda önemli gelir ettikleri kurum olduğunu söyleyen Başkan Özdemir, "Bunlar, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor'un gelirlerinin yüzde 40-45'i. Diğer kulüplerin gelirlerinin ise 75-80'i. Yayıncı kuruluşunda görüşlerini almak zorundayız. Türk futbolunun önemli bir gelir kaynağı. Yayıncı kuruluş ile 5 yıllık sözleşmesi var. Bütün ödemeleri yaptılar. Oynanmayan 3 taksit var. Bu rakamın toplam tutarı da 588 milyon TL'dir. Maçlar durduğu için onlar da ödenmeyi durdurdu. Yayıncı kuruluş ile daha 2 yıl sözleşmemiz var. Onlarla devam etmek istiyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.