Futbol
Giriş Tarihi : 10-05-2020 16:44   Güncelleme : 10-05-2020 16:44

Flaş karar. Futbol maçlarında maske takılacak

Türkiye Futbol Federasyonu ile Sağlık Bakanlığı protokol imzaladı. Futbol müsabakalarında genel maç operasyonu ayrıntıları belli oldu. Stadyum içerisinde dezenfektan cihazları bulundurulacak ve maske kullanımı zorunlu olacak. Futbolcular ve hakemler maske takacak mı?

Flaş karar. Futbol maçlarında maske takılacak

Türkiye Futbol Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı arasında protokol imzalandı. Buna göre 12-13-14 Haziran 2020 tarihinde oynanacak maçlar ile yeniden start alacak futbolda Genel Maç Operasyonu kuralları belli oldu.
Buna göre, müsabakalarda gerekli olmadıkça tuvaletler kullanılmayacak, iki adet doping kontrol odası yapılacak, tuvaletlerde yeterince sabun ve el dezenfektanı olacak, Stadyum içerisinde herkesin maske takarak sosyal mesafeyi gözetmesi istenecek. Bu noktada futbolcuların, hakemlerin ve teknik direktörlerin maske kullanıp kullanmayacağı merak konusu oldu! 

Resmi açıklama
TFF'den yapılan açıklamada "TFF Sağlık Kurulu, bazı kulüplerimizin liglerle ilgili nihai karar açıklanmadan antrenmanlara başlamış olmaları ve Pandemi sürecinin devam ediyor olmasını da göz önüne alarak 01/05/2020 tarihinde bir dizi önlemin de içinde bulunduğu futbola dönüş öneri protokolünün ilk kısmını açıklamıştır. TFF Yönetim Kurulu'nun liglerin muhtemel başlama tarihi ile ilgili aldığı kararı 06/05/2020 tarihinde açıklaması ve diğer yandan öneri protokolünün lig hazırlık çalışmalarının henüz başında olunması sebebiyle açıklanmayan bölümleri hakkında kamuoyunda tartışmaların başlaması nedeni ile sağlık kurulumuz protokolün tamamını açıklama kararı almıştır. Öneri Protokolünün tamamı bireysel antrenman, grup antrenmanı, takım antrenmanı, müsabaka dönemi başlıkları ile bu dönemlerin herhangi birinde şüpheli, olası veya pozitif vaka olması durumunda ne yapılabileceği ile ilgili önerileri içermektedir. Bu protokol adından da anlaşılacağı üzere bir öneri paketidir. Öneri Protokolünün İçişleri Bakanlığımızın ve Sağlık Bakanlığımızın Pandemi ile ilgili aldığı karar, yaptığı açıklama, genelge ve rehberleri ile çelişmesi halinde geçerli olan hiç kuşku yok ki bakanlıklarımızın konuyla ilgili kararlarıdır" denildi.

Genel Maç Operasyonu
1. Stadyumlar maç sabahı veya 1 gün önce profesyonel şirketler tarafından dezenfekte edilecek.
2. Stadyuma maçtan önce en erken 4 saat önce giriş yapılacak.
3. Stadyuma sadece gereklilik durumlarında giriş yapılacak.
4. Stadyum içerisinde herkesin maske takarak sosyal mesafeyi gözetmesi gerekecek.
5. Maç operasyonu için ayrı ayrı spesifik çalışma alanları / ofisleri oluşturulacak.
6. Bu çalışma alanları olabildiğince sahaya ve tribünlere uzak yerlerde konumlandırılacak.
7. Bu çalışma alanları içerisindeki çalışan sayısı minimize edilmeli ve sosyal mesafe korunacak.
8. Bu çalışma alanlarına görevi olmayanlar dışında kimse girmeyecek.
9. İmkan var ise iki adet doping kontrol odası oluşturulacak.
10. Saha içi ve dışındaki ısınma alanları ile yedek kulübelerine takımlar dışında kimse girmeyecek.
11. Stadyum içerisinde yer alan tüm çalışanlar gerekmedikçe yüzey temasından kaçınılacak.
12. Stadyum içerisinde her alanda 20 metre aralıklarla el dezenfektanı konacak.
13. Tüm tuvaletlerde yeterince sabun ve el dezenfektanı olacak.
14. Tuvaletler sadece gerekli hallerde kullanılacak ve her saat başı temizlenecek.