Gündem
Giriş Tarihi : 20-02-2021 09:08   Güncelleme : 21-02-2021 12:53

Fidan Dikimi Ne Zaman Yapılır -  Fidan Dikimi İle İlgili Merak Edilenler

Fidan meraklıları ve ağaç dikimi yapmayı düşünenleri için doğru zaman nedir, Fidan Dikimi Ne Zaman Yapılır ve ağaç dikimi ile ilgili tüm bilgileri haberimizde okuyabilirsiniz.

Fidan Dikimi Ne Zaman Yapılır -  Fidan Dikimi İle İlgili Merak Edilenler

Yaklaşan ilk baharla birlikte, fidan meraklıları ve ağaç dikimi yapmayı düşünenleri için doğru zaman ve ağaç dikimi ile ilgli merak edilen bilgileri haberimizde okuyabilirsiniz.

Fidan dikimi özellikle sonbaharda yaprak dökümü ile, ilkbaharda ağaçlara su yürümesine kadar geçen devrede dikilmektedir. En uygun dönem kış mevsiminin yumuşak geçen yerlerinde sonbaharda, kışı sert geçen yerlerde ise ilkbaharda dikilmesidir. Fidanlar ilkbahar aylarında gövdelerine su yürümeden önce yerlerine dikilmiş olmaları gerekmektedir.

FİDAN ARALIĞI NE KADAR OLMALIDIR?
Bahçe kurmayı düşünenlerin ilk olarak dikkat edilmesi gereken konuların başında fidan dikimi zamanı ayı gelmektedir. Aksi taktirde yanlış fidan seçimi para, emek ve zaman kaybına neden olmaktadır. özellikle fidan dikimi esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus aralarının 1,5 veya 2 metre sıralar arası 4 veya 3 metre olmalıdır. Öte yandan Bir dönüme 130 ile 160 arasında fidan dikimini yapabilmektedir.

FİDAN DİKİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:
Fidan dikiminde en öneli kurar ilk olarak bulunduğunuz bölgenin iklim şartı ve seçmiş olduğunuz fidanın türüdür. Çünkü bu iklim şartlarına uyum gösterebilecek türlerden seçim yapmak kişinin emeği için oldukça önemlidir.  Ayrıca fidanların isimlerine göre aşılarının da doğru yapılması ve fidan köklerinde çürümenin olmaması gerekmektedir. Diğer dikkat edilmesi gerekenler ise sırasıyla şu şekildedir;

*Fidanlarda hastalık ve zararlıların olup olmadığına bakılması.
*Fidanların gövde, dal ve köklerinde yumrular olmamalıdır, bu yumrular fidanlarda hastalık belirtisi olabilir.
*Fidanlar için Tozlayıcı (dölleyici) ihtiyacı araştırılmalı, seçilen fidan çeşidinin kendine verimli mi yoksa bir tozlayıcıya ihtiyaç duyuyor mu araştırılmalıdır. Gerekiyorsa uygun tozlayıcılar bahçeye yeteri kadar dağıtılarak dikilmelidir. Seçilecek olan tozlayıcı ile döllenecek fidanın aynı dönemde çiçek açmasına dikkat edilmelidir.
*Açık köklü fidanların kök yapısının sağlıklı olmasına dikkat edilmelidir.
*Tüplü ve saksılı fidanların aşılanmış ve kök yapısın gelişmiş olması gerekmektedir.

FİDANLAR İÇİN DİKİM ZAMANI:
Fidanlar dikim zamanlarına göre çıplak köklü, saksılı, ve tüplü olarak titizlikle ayrılmaktadır. Saksılı ve tüplü fidanlar kar, don olmamak şartıyla yılın 12 ayı kesintisiz olarak dikilebilmektedir. Çıplak köklü fidanlar sonbahar ayında fidanların yapraklarını dökme evresinden sonra tomurcukların kabarmaya başlayacağı zamanına kadar kar, don olmayan dönemlerde dikilebilir. Öte yandan aşırı soğuk, kar ve don olan yerlerde çıplak köklü fidan dikiminin ilkbaharda yapılması daha uygundur.

FİDAN DİKİM AYI NE ZAMANDIR?
Fidan dikmek için doğru zaman ise Kasım ayı ve Mart ayı aralığındaki bölüm olarak belirtilmiş olsa dahi, Kasım ayı Ülkemiz için fidan dikilmesi acısından ideal bir aydır.  Bu bilimsel olarak da belirlenmiştir. Kasım ayı fidan dikim zamanı olarak en önemli bir zamandır.  Bunun en büyük nedeni ise fidanların bu dönemde kök çalışması yapmaya başlaması ve 4,5 ile 5 aya yakın kök çalışması yaptığı için yazı bir o kadar risksiz ve en az zayiatla atlatıp gelişimine devam etmiş olmalarıdır.