Gündem
Giriş Tarihi : 26-06-2020 13:32   Güncelleme : 26-06-2020 17:42

Fatih Sultan Mehmet portresindeki diğer kişi kim

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından rekor fiyata satın alınan Fatih Sultan Mehmet portresindeki diğer kişinin kim olduğu merak uyandırdı. Fatih Sultan Mehmet portresinin özellikleri ve fiyatı

Fatih Sultan Mehmet portresindeki diğer kişi kim

1453 yılında İstanbul'u fetheden büyük komutan, büyük önder Fatih Sultan Mehmet'in en önemli portrelerinden birisi olarak gösterilen, ressam Gentile Bellini'nin en önemli eserlerinden birisi olan Fatih Sultan Mehmet Portresi'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınması üzerine tartışmalar birbirini kovalarken, eleştiriler peşpeşe yöneltilirken portrede yeralan diğer kişinin kimliği de ayrıca bir merak konusu oldu.

Portre fiyatı
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun alınmasını özellikle istediği portre için Londra'daki müzayedeye İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanı Mehmet Alkanalka temsil etti. Londra'daki müzayededen 6,5 milyon TL'ye satın alınan Fatih Sultan Mehmet tablosunun, belediye bünyesinde yeni yapılacak bir müzede sergileneceği belirtildi. İstanbul'a getirilişi birkaç gün içerisinde netleşecek olan tablo, 770 bin sterlin bedelin üzerine yüzde 20'lik bir müzayede evi payı ödenerek satın alındı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Fatih Sultan Mehmet portresinin özel bir müzede sergileneceğini, alımın ise İBB'nin 'koleksiyon edinim bütçesinden' karşılanacağını açıkladı. İstanbul Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, belediyece satın alınan Fatih Sultan Mehmet portresinin, İBB bünyesinde yeni yapılacak bir müzede sergileneceğini söyledi. Polat, portre fiyatının İBB'nin "koleksiyon edinim bütçesinden" karşılanacağını açıkladı.

Ortaylı açıkladı
Tarihçi İlber Ortaylı, Fatih Sultan Mehmet’in karşısındaki kişinin Cem Sultan olduğunu söyledi. Prof. Dr. İlber Ortaylı, Fatih'in karşısındaki kişinin, oğlu Cem Sultan olduğunu belirterek, "Cem Sultan'ı Fatih Sultan Mehmet seviyordu ve yetenekleri konusunda kendisine yakın buluyordu" ifadelerini kullandı. Tarihçi Prof. Dr. Nurhan Atasoy da İlber Ortaylı’ya katıldığını belirterek, portrede Fatih’in karşısındaki kişinin Cem Sultan olduğunu ifade etti. 

Portre özellikleri
Gentile Bellini'nin en önemli resimleri arasında sayılan ve tuval üzerine yağlı boya çalışılmış yapıtın eni 33,4, boyu ise 45,4 santimetre. Tablonun sağ alt köşesinde Latin harfleriyle not düşülen tarih ise 25 Kasım 1480. Fatih Sultan Mehmet'in portresinde yer alan ikinci kişinin kim olduğu hala bilinmiyor. Christie's müzayede salonunda İslam ve Hindu Sanat Eserleri sorumlusu olarak çalışan Sara Plumby'e göre, tablodaki kişinin kim olduğu hakkında iki farklı teori bulunuyor. Bunlardan birincisi ikinci figürün, padişahın üç oğlundan biri olduğu. Ancak, tablodaki ikinci kişinin II. Mehmet ile arasındaki yaş farkının az olması bu iddiayı çürütüyor. Diğer iddianın sahipleri ise tablodaki figürün beyaz tenli ve tıraşlı olmasından yola çıkarak, Batılı bir kişi olduğunu ileri sürüyor. Fatih Sultan Mehmet, 1429-1507 yılları arasında yaşayan ressam Bellini'yi 1479 yılında İstanbul'a davet etmiş, resmini yapmasına izin vermeden önce onun yeteneğinden emin olmak için saraydaki farklı kişilerin resimlerini çizdirmişti. Fatih, İtalyan ressamın yeteneklerinden emin olduktan sonra kendi portrelerini çizdirmeye başlamıştı.