Fatih sultan Mehmed’in ağabeyi Alaaddin

Türk hükümdarı Fatih Sultan Mehmed’in kaç kardeşi var. İkinci Murat’ın oğulları kimler. Fatih Sultan Mehmed’in kardeşi Alaaddin kimdir? Alaaddin Ne zaman yaşadı ne zaman öldü

Osmanlı padişahlarından 2. Murat’ın oğullarından Fatih Sultan Mehmed’in kaç kardeşi vardı. Nasıl bir hayatı var. Sultan Mehmed’i hayatının önemli bir bölümü Kanal D’de Bir Cihan Fatihi Mehmed isimli dizi ile ekrana gelmeye başladı. İlk bölümünde Fatih Sultan Mehmed’in abileri de gündeme getirildi. Bir çok insanın duymadığı veya dulduysa da unuttuğu bir isim kulaklarda çınladı. Fatih Sultan Mehmed’in ağabeyi Alaaddin.

Alaaddin kimdir 
II. Mehmed 29 Mart 1432 Pazar günü devletin başkenti olan Edirne’de, II. Murat’ın üçüncü oğlu olarak dünyaya geldi.. Annesi Hüma Hatun, tarihçi Babinger ve yazar Lord Kinross’a göre gayrimüslim bir köledir. Yine Babinger’e göre, ölümünden sonra Acem efsanelerindeki cennetkuşu hümadan esinlenilerek Hüma Hatun olarak adlandırılmıştır. Mehmed iki yaşına kadar Edirne’de kaldıktan sonra 1434’te sütninesi ve küçük ağabeyi Ali ile birlikte 14 yaşındaki büyük ağabeyi Ahmet’in Rum sancakbeyi olduğu Amasya’ya gönderildi. Burada ağabeyi Ahmet’in erken yaşta ölmesi üzerine Mehmed altı yaşında Rum sancakbeyi oldu. Diğer ağabeyi Ali (Alaaddin) ise Manisa’da Saruhan sancakbeyi oldu. İki yıl sonra babaları II. Murat’ın talimatıyla iki kardeş yer değiştirdiler ve Mehmed Saruhan sancakbeyi oldu.

Şehzade Alâaddin
Şehzade Alâaddin Ali Çelebi, 6. Osmanlı padişahı II. Murad’ın oğlu. Yörgüç Paşa’nın lalalığını üstlendiği şehzade 1437 ya da 1438 yılında Şadi Beyzâde Mahmut Şah’ın kızı Selmin Hatun ile evlenmiştir. 1425 yılında dünyaya geldi ve 1443 yılında öldü. Fatih Sultan Mehmed’in kardeşi. Büyükanneler ve büyükbabalar: Mehmed Çelebi, Emine Hatun. Amca: Mustafa Çelebi

Nasıl öldü?
1425 yılında Edir­ne’de Damad Karaca Paşanın kızkardeşi Hanım sultandan dünyaya gelen Ülu şehzade Alaadin Alî, 1443 senesinde Amasya sancakbeyi iken babasının yanında Karaman seferi­ne katıldıktan sonra avdet ettiğinde atından düşerek şehid oldu. Bu sırada 18 yaşında olup, veliahd olarak görülmek­teydi. Bursa’ya nakledildi ve Muradiye Camii yanındaki tür­beye defnolundu. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!