Futbol
Giriş Tarihi : 12-09-2019 17:55   Güncelleme : 12-09-2019 18:09

Erol Bedir ve Fatih Terim'in cezası değişti

PFDK'nın Kayserispor Başkanı Erol Bedir ve Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim için verdiği cezası değişti. İşte Tahkim Kurulu'nun kararı..

Erol Bedir ve Fatih Terim'in cezası değişti

Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu, Kayserispor ile ilgili, Kayserispor Başkanı Erol Bedir ile ilgili, Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim ve yardımcısbı Ümit Davala ile ilgili Profesyonel F!utbol Disiplin Kurulu (PFDK)'nun kararlarını görüştü. Tahkim Kurulu, 41 sayılı toplantısında PFDK kararlarında değişikliğe gitti.

Türkiye Futbol Fedrerasyonu (TFF)'nun resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Fatih Terim, Erol Bedir, Ümit Davala ve Kayserispor ile ilgili verilen PFDK kararlarını görüştü. Buna göre Kayserispor Başkanı Erol Bedir ile Galatasaray Teknik Sorumlusu Fatih Terim'in cezasında indirim olurken Kayserispor kulübü ve Ümit Davala ile ilgili kararlarda indirim olmadı.

Terim'e indirim
Tahkim Kurulu, Galatasaray teknik sorumlusu Fatih Terim'in sportmenliğe aykırı açıklamalarda bulunması nedeniyle FDT'nin 38/1-c ve 38/2. maddeleri uyarınca 4 resmi müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı ve 19.000 TL para cezası ile cezalandırılması yönündeki PFDK kararının; 3 resmi müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı ve 13.000  TL para cezası ile cezalandırılması şeklinde düzeltilmesine oyçokluğu ile, Galatasaray antrenörü Ümit Davala'nın rakip takım taraftarlarına yönelik hakareti nedeniyle FDT'nin 41/1-c ve 35/4. maddeleri uyarınca 3 resmi müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı ve 19.500 TL para cezası ile cezalandırılmasında sübut, hukuki niteleme ve cezanın tayini bakımından bir isabetsizlik bulunmadığı anlaşıldığından, başvurunun reddi ile cezanın onanmasına, oybirliği karar verdi.

İndirim yok
Tahkim Kurulu, İstikbal Mobilya Kayseri Spor Kulübü'nün taraftarlarının neden olduğu saha olayları nedeniyle FDT'nin 52/2. maddesi uyarınca 72.000 TL para cezası ile cezalandırılmasına, FDT'nin 52/3. maddesi uyarınca saha olaylarına karışan taraftarlarının bulunduğu Batı Alt C bloka giriş yapan seyircilerin elektronik bilet kapsamındaki kartlarının bloke edilmesi suretiyle bir sonraki ev sahibi müsabakaya girişlerinin engellenmesinde sübut, hukuki niteleme ve cezanın tayini bakımından bir isabetsizlik bulunmadığı anlaşıldığından, başvurunun reddi ile cezanın onanmasına, taraftarlarının neden olduğu çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle FDT'nin 52/3. maddesi uyarınca çirkin ve kötü tezahüratta bulunan Kuzey Tribün Kuzey Alt C,D,E blokta yer alan seyircilerin elektronik bilet kapsamındaki kartlarının bloke edilmesi suretiyle bir sonraki ev sahibi kulüp olduğu müsabakaya girişlerinin engellenmesinde sübut, hukuki niteleme ve cezanın tayini bakımından bir isabetsizlik bulunmadığı anlaşıldığından, başvurunun reddi ile cezanın onanmasına, tribünlere seyircilerin görüşünü engelleyecek şekilde pankart asılmasından dolayı talimatlara aykırılık nedeniyle FDT'nin 46/1. maddesi uyarınca İhtar cezası ile cezalandırılmasında sübut, hukuki niteleme ve cezanın tayini bakımından bir isabetsizlik bulunmadığı anlaşıldığından, başvurunun reddi ile cezanın onanmasına, Kayserispor'un takım halinde sportmenliğe aykırı hareketi nedeniyle FDT'nin 40/2. maddesi uyarınca 12.000 TL para cezası ile cezalandırılmasında sübut, hukuki niteleme ve cezanın tayini bakımından bir isabetsizlik bulunmadığı anlaşıldığından, başvurunun reddi ile cezanın onanmasına, 31 Ağustos 2019 tarihinde kulüp resmi internet sitesinde sportmenliğe aykırı açıklamada bulunması nedeniyle FDT'nin 38/4. maddesi uyarınca 100.000 TL para cezası ile cezalandırılmasında sübut, hukuki niteleme ve cezanın tayini bakımından bir isabetsizlik bulunmadığı anlaşıldığından, başvurunun reddi ile cezanın onanmasına oybirliği ile karar verdi.

Bedir'e indirim
Tahkim Kurulu, İstikbal Mobilya Kayserispor Başkanı Erol Bedir'in sportmenliğe aykırı açıklamada bulunması nedeniyle FDT'nin 38/1-b maddeleri uyarınca 60 gün hak mahrumiyeti ve 40.000 TL para cezası ile cezalandırılması yönündeki PFDK kararının; 45 gün hak mahrumiyeti ve 30.000 TL para cezası ile cezalandırılması şeklinde düzeltilmesine ve erteleme taleplerinin reddine oybirliği ile karar verdi.