Gündem
Giriş Tarihi : 24-10-2020 14:21   Güncelleme : 29-10-2020 20:55

Erdoğan Gadasını aldıklarım dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadir Has Stadı'nda Kayserilileri Gadası kelime ile selamladı. Gada Almak ne demek. Gada ne anlama geliyor

Erdoğan Gadasını aldıklarım dedi

AK Parti Kayseri 7.Olağan Genel Kurul toplantısına katılmak üzere Kayseri'ye gelen ve Kadir has Stadı'nhda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kayserilileri Kayseri şivesi ile selamladı. Kayseri'nin ilçelerini tek tek dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gadasını aldıklarım" diye selamladı.

Gada almak..
Gada "Senin yerine ben" anlamı taşımaktadır. Anadolu topraklarında özellikle Kayseri ve çevresinde yaşayan insanların geçmişten bugüne kadar oldukça sık kullandığı gadası kelimesi "Senin yerine ben" anlamı taşımaktadır. Dert ve üzüntüyü paylaşmak gibi. "Senin gadanı alayım" derken "Senin yerine ben üzüleyim, sana değil banag elsin" anlamı çıkmaktadır.

"Azeri kardeşlerim"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Kayseri 7. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmasında, “Azeri kardeşlerimiz işgal altındaki topraklara doğru yürüyorlar” dedi. Kadir Has Stadyumu’nda gerçekleştirilen kongrede konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, “Bu sabah İlham Aliyev gardaşım ile görüşmemizi yaptık. Azeri televizyonunda spiker bayan kardeşimin o gözleri yaşlı olarak ağladığı anları kendisiyle paylaştım. Şu anda Azeri kardeşlerimiz işgal altındaki topraklara doğru yürüyorlar. Oraları geri almaya başladılar. Azmin elinden hiçbir şey kurtulmaz. İmanın elinden hiçbir şey kurtulmaz. Azmettin mi tevekkül et gerisi Allah Kerim. İşte bu büyük millette böyle canlandı. Bu bir sevda öyküsü Hazar’dan Balkan’a kadar” dedi.