Spor
Giriş Tarihi : 19-03-2020 12:11

Erciyes zirvesinde şehitlerimiz anıldı

Dağcılar, Erciyes dağına 18 Mart Seyit Onbaşı tırmanışı gerçekleştirdi.

Erciyes zirvesinde şehitlerimiz anıldı

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 105. Yıl dönümü Erciyes Dağı’na düzenlenen Seyit Onbaşı Tırmanışı coşkuyla gerçekleştirildi. Dağcılar, Çanakkale Zaferi’nin 105. Yıl dönümünü 3.917 metre yükseklikteki Erciyes'in zirvesinde kutlandı.

Bu anlamlı etkinliğe önderlik yapan Kayseri Merkez Teknik ve  Anadolu Lisesi öğretmeni Mustafa Eliaçık ve ekip arkadaşları ülkede programlanan çoğu etkinliğin tüm dünyayı etkileyen Coronavirüs salgını nedeniyle iptal edilmesine rağmen 18 Mart gibi bir zafer gününde Erciyes Dağı’na tırmanış yapmayı tercih ettiler. Dağcılar, Çobanini mevkiinde tırmanışa geçti ve Şeytan Deresi-Hörgüçkaya kulvarından devam ederek Erciyes'in zirvesine ulaştı. Yoğun kar yağışına, kulvardaki zorlu kış şartlarına rağmen Seyit Onbaşı tırmanışını başarıyla gerçekleştiren dağcılar, zirvede şehitlerimiz anısına saygı duruşu yapıp İstiklal Marşı'mızı coşkuyla seslendirdi.

Etkinliğin sorumlusu Mustafa Eliaçık, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Seyit Onbaşı  tırmanışı konusunda "2020’de Erciyes Dağı’na yapacağımız faaliyetler arasında yeralan Seyit Onbaşı tırmanışıyla ilgili hazırlıkları yaparken Coronavirüs nedeniyle bütün okullardaki programların iptal edildiği haberi geldi. Böyle bir ortamda bir öğretmen olarak  Erciyes tırmanışımızın çok daha anlam kazanacağını düşündüm. Çünkü cennet mekan şehitlerimiz, her 18 Mart’ta okullarda yapılan törenlerde milyonlarca Türk gencinin dualarını ruhlarında hissediyorlardı. Bu günde de bu duygudan mahrum kalmamaları için şehitlerimizi Erciyes Dağı'nın zirvesinde anmanın daha bir heyecan  katacağı düşüncesiyle arkadaşım Lütfullah  Batman ile birlikte öğleden sonra saat 16.00’da Çobanini mevkiinde çadırımızı kurduk. Orada kamp kuran diğer bir grup dağcı arkadaşlarımız da böylesine anlamlı bir günde bize katılacaklarını ve bunun gururunu yaşamak istediklerini söyleyince tabii ki çok memnun olduk. Hep birlikte gece saat 01.30’da kalktık ve Kanal boyu - Şeytan Deresi - Hörgüçkaya sağ kulvarını takip ederek saat tam 08.00’de zirveye vardık. Orada bayraklarımızı açıp şehitlerimizin manevi huzurunda saygı duruşu yaptıktan sonra da İstiklal Marşımızı coşku ile seslendirdik. Şehitlerimizin ruhuna dualar gönderdik. İnişi aynı kulvardan yapıp saat 13.30’da Çobanini'ndeki kamp yerimize, sonra da Tekir Yaylası’na ulaştık. Bu tırmanışa katılan ekip arkadaşlarımı yürekten tebrik ediyorum. Çıkışta bize moral verip lojistik desteğini esirgemeyen gazeteci-dağcı abimiz Bekir Demirağ’a da ayrıca teşekkür ederim. Biz dağcılar olarak Şehitlerimiz için ne yapsak az bile" açıklaması yaptı.

18 Mart Seyit Onbaşı Erciyes zirve tırmanışına Mustafa Eliaçık (rehber) Lütfullah Batman, Yavuz Küçükşahin, Reha Bahtiyar ve  Sedat İnce katıldı.