Spor
Giriş Tarihi : 16-08-2020 17:25   Güncelleme : 16-08-2020 17:25

Erciyes zirvesinde bir Koreli

Erciyes Üniversitesinde görevli olan Güney Koreli profesör Eunsuk Cho, ilk kez Erciyes Dağı zirvesine çıkarak Türk bayrağı dalgalandırdı

Erciyes zirvesinde bir Koreli

Kayseri Erciyes Üniversitesi Kore Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde görev yapan Profesör Eunsuk Cho, Türkiye'nin en görkemli dağlarından birisi olan Erciyes'in zirvesine adını yazdırdı. Erciyes Dağı zirvesine ulaşan amatör dağcılar arasına Cho da girdi. 

Erciyes Dağı'na zirve yapabilmek için yaklaşık 6 aydır çalışan ve bu tırmanış için kendisini hazırlayan Eunsuk Cho, dağcı arkadaşları Ahmet Köse, Bekir Demirağ, Lütfullah Batman, Ahmet Uzun, Cafer Sungur, Mustafa Eliaçık ve Rüstem Yağcı ile birlikte Erciyes’in 3916 metre yüksekliğindeki zirvesine ulaştı.

Erciyes Üniversitesi Kore Dili ve Edebiyatı Bölümünde görevli Prof. Eunsuk Cho, ilk kez Erciyes’e tırmanış gerçekleştirdi. 5 farklı dilde konuşabilen Güney Koreli Cho, Türkçe kelimeler kullanarak "Türkiye ve Kayseri'yi çok seviyorum. Erciyes Dağı'nı da çok seviyorum. Erciyes’e ilk kez çıktım. Çok zor ve yorucu oldu. Ama çok güzel manzara. İlk kez gördüm. Biraz dinlenip Erciyes'e yine çıkmak istiyorum" dedi.

Erciyes’in zirvesinde yerel kıyafetlerinden de giyen Profesör Eunsuk Cho, beraberindeki dağcılar ile birlikte Türk Bayrağı açtı ve zirve defterine de duygularını aktardı.