Erciyes Üniversitesi’nde Paylaşım Skandalı !

Daha Fazla Göster

Ülke genelinde 15 yeni üniversite kurulmasına ilişkin kanun tasarısıyla birlikte Erciyes Üniversitesi’de hazırlıklara başladı. Rektör Güven, bu olayı fırsata çevirerek Erciyes Üniversitesi’nde temizlik yapma kararı aldı.

Hükümet tarafından İkisi vakıf olmak üzere 15 yeni üniversitenin kurulmasıyla ilgili alınan kararla; İstanbul, Gazi, Karadeniz Teknik, İnönü, Selçuk, Erciyes üniversitelerinin bazı bölümleri, yeni kurulacak üniversitelere bağlanması kararı bir anda temizlik operasyonuna döndü. Erciyes Üniversitesi Rektörü Muhammet Güven, bölünmeyle ilgili kararı fırsata çevirerek, adeta temizliğe başladı. Yeni kurulacak olan Kayseri Üniversitesi, sorunlu fakülteler ve meslek yüksekokullarında oluşacak.

REKTÖRE GÖRE SORUNLULAR GİDECEK:
Öğretim binası Develi İlçesi’nde bulunan Ziraat Fakültesi ve öğretim üyelerinin sürekli tartışmalar ve sorunlarla gündeme geldiği Veterinerlik Fakültesi başta olmak üzere, bazı fakülteleri Erciyes Üniversitesinden koparmak ve yeni kurulacak olan Kayseri Üniversitesi’ne devretmek isteyen Erciyes Üniversitesi Rektörü Muhammet Güven, adeta sırtındaki yüklerden kurtulmak istiyor. Rektör Güven’e göre üniversitenin sırtına yük olan ve sadece sorun yaratan okulları ayıran bu tutum, ”fırsatı, ranta çeviriyor” yorumlarına neden oldu.

MESLEK YÜKSEK OKULLARINA VEDA:
Erciyes Üniversitesi nüfusunun 4’te birinden fazlasını oluşturan meslek yüksekokullarını da kendi bünyesinden ayırt etmek ve Kayseri Üniversitesi’ne devretmek isteyen Muhammet Güven, bu adımları atarak Erciyes Üniversitesi’nin değerini arttırmayı planlıyor. Attığı adımlar ve izlediği yöntem nedeniyle, lise sonrasında tercih puanı biraz daha düşük bölümleri Erciyes Üniversitesi’nden ayırmak istediği yönünde kanaat oluşan Muhammet Güven’in bu tutumu kampüs içerisinde bir huzursuzluğunda fitilini ateşledi.

ADELETSİZ PAYLAŞIM:
Erciyes Üniversitesi’nin bölünerek Kayseri Üniversitesi’nin kurulmasına da destek olması amacıyla yapılan bu paylaşımda adaletsizlik olduğu da ortaya çıkan yorumlarda net bir şekilde gözlemleniyor. Mühendislik, Mimarlık, Eğitim, Edebiyat, Beden Eğitimi ve benzer bir çok eğitim seviyesi daha yüksek bölümlere mümkün olduğunca el sürmeyen ve bünyesinden ayırmak istemeyen Rektör Güven’in bu tutumu ”İyi niyetsizlik” olarak yorumlandı.

FETÖ YAFTALI REKTÖR:
Yakın zamanda adı Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olmakla anılan ve bu yönde hakkında soruşturma başlatıldığı söylenen Erciyes Üniversitesi Rektörü Muhammet Güven, konuyla ilgili olarak sadece yazılı bir açıklama da bulunmuş ve konuyu geçiştirmişti. Akıllarda kalan FETÖ yargılanması nedeniyle yapılan bu tutum ve hareket suçlamaları da bu yönde yaptı. Rektör Güven’i ima eden bir çok kişi, ”Kayseri’de hala FETÖ’ye hizmet edenler var. Bir şehrin ismini alan Üniversite, neden değersiz ve sorunlu bir üniversite gibi gösterilmek istenir ki?” yorumlarında bulundu.

YİNE PROTESTO EDİLECEK:
Yakın zaman önce Kayseri Meslek Yüksek Okulu’nun öğrenci kantininin kapatılmasına sessiz kalan ve bu bölümde okuyan binlerce kişinin mağduriyetine neden olması münasebetiyle protesto edilen Erciyes Üniversitesi Rektörü Muhammet Güven, bu kez daha kapsamlı ve daha çok ses getirecek bir eylemle protesto edilecek. İstifasının istenileceği Güven için YÖK’e de bir çok şikayet dilekçesinin yazılacağı da öğrenildi.

Haber: Yavuz YIKILMAZ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!