Gündem
Giriş Tarihi : 05-04-2020 23:46   Güncelleme : 06-04-2020 12:50

ePTTAVM kimlere kaç tane maske. Maske parası var mı. Maske başvuru nasıl yapılır

Covid19 salgını nedeniyle toplu taşıma, market gibi kalabalık yerlerde kullanılması zorunlu olan maske ile ilgili flaş bir karar alındı. PTT aracılığıyla isteyen herkese maske gönderilecek. PTT nasıl gönderecek, maske başvurusu nasıl yapılacak. Maske ücretli mi, kaç maske isteyebiliriz.

ePTTAVM kimlere kaç tane maske. Maske parası var mı. Maske başvuru nasıl yapılır

Türkiye’de covid 19 salgını ile mücadele devam ediyor. Corona virüs salgınından korunmak için kullanılan maske ile ilgili vatandaşın merakla beklediği açıklama yapıldı.

PTT dağıtacak..
PTT isteyen her vatandaşın evine ücretiz maske gönderecek. Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü ücretsiz maske dağıtımını PTT yapacak.  Türkiye'nin corona virüsle mücadelesinde her geçen gün yeni tedbirler alınmaya devam ediyor. Sokağa çıkma yasağı kapsamı genişletilirken, toplu taşıma ve marketlere maskesiz girmek yasaklandı. EPTT AVM'den ücretsiz maske alımı yapılabileceği duyuruldu. Milyonlarca vatandaşımızı merakla beklediği ücretsiz maske dağıtımına ilişkin önemli bir son dakika gelişmesi yaşandı.
Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın almış olduğu kararla birlikte, sokağa çıkmak zorunda olan vatandaşlara her hafta 1 paket maske dağıtımı yapılacak. PTT Kargo ile ücretsiz olarak taşınacak maskeler için vatandaşlara her hafta bir paket kotası getirildi.

Maske almak için
Bu duyuru sonrası vatandaşlar 'ePTT AVM'den ücretsiz maske nasıl alınır?' sorusuna yanıtını araştırmaya başladı. TC Sağlık Bakanlığı ile TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın almış olduğu karara istinaden; online ortamda ePttAVM.com üzerinden vatandaşlarımıza ücretsiz olarak maske temini sağlanacaktı. Ancak aşırı yoğunluktan ötürü sistemin hata vermesi üzerine başvurular eDevlet üzerinden alınmaya başlayacak.
Sağlık Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından, Her vatandaşa haftalık 5 adet Cerrahi Maske ücretsiz dağıtılması kararı alındı. PTT, vatandaşlara ücretsiz maske verecek. Maskeler, evlere ücretsiz olarak ulaştırılacak.

Maske temini için
eDevlet sistemi üzerinden maske için sipariş verilebilecek. Vatandaşların her hafta “1” paket maske (5 adet) alma hakkı bulunmaktadır. Adres bilginizi doğru girdiğinizden emin olun. PTT Kargo ile ücretsiz olarak taşınacaktır. Sizlerden T.C. Kimlik Numarası, Doğum Tarihi, Ad Soyad bilgisi istenmektedir. Kendinize sipariş verirken Ailenizden Kişi ya da Kişilerin T.C. Kimlik Bilgilerini de girerek onlara da sipariş verebilirsiniz.

Kimler maske alabilir
Sokağa çıkma yasağı bulunan 65 yaş üzeri ve 20 yaş altı vatandaşlar ücretsiz maske temininden yararlanamayacak. T.C. kimlik numaranız ile doğrulama yapıldıktan sonra belirtilen yaş kriterlerine uymanız durumunda maskeniz tarafınıza gönderilecektir.

Sipariş nasıl verilir
3 katlı 5 adet cerrahi maskeyi temin etmek için eDevlet sistemine giriş yapmalısınız. Sitede yer alan formdaki bilgileri doldurarak maskenizi ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Vatandaşlarımızın her hafta “1” paket maske (5 adet) alma hakkı bulunmaktadır. Maskeleriniz, PTT Kargo ile ücretsiz olarak adresinize getirilecektir.