Engelliler için araç alma koşulları

20200819-engelli-kisiler-arac-alma-kosullari-46688-cd3d83d0d1405b28e01c.jpg
Daha Fazla Göster

Engelli raporu olan kişiler araç alımında özürlü indiriminden faydalanabilir mi. Sıfır araba alımında özürlü raporu kaç olmalı. Yüzde 60 ve yüzde 40 engeli ile araç alınabilir mi.

Sosyal devlet olan Türkiye Cumhuriyeti engelli sağlık raporu olan kişilere bazı hak var ayrıcalıklar tanımaktadır. Özellikle araç alımlarında engellilerin hayatını bir nebze kolaylaştırmak için bazı ayrıcalıklar tanıyan devlet, engelli raporu sahibi olanlara sıfır araç alırken vergi indirimi gibi haklar sağlıyor.

Engelli vatandaşlarını hayatlarını daha kolay idame ettirmeleri için bazı ayrıcalıklar sağlayan Türkiye Cumhuriyeti araç alımında engelli sağlık raporunun yüzde oranını baz almaktadır. Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) kanunları kapsamında engelli vatandaşlar araç alırken bazı avantajlar sağlanmakla birlikte belirli koşullar vardır. Engelli bireylerin karşılaması gereken koşullar ise şu şekilde:
– ÖTV indiriminden yararlanarak araç sahibi olmak isteyen engelli kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve 18 yaşından büyük olması 
– 1.6 motorun altında sıfır araç olması
– Tam teşekkülü sağlık kurulu tarafından kişinin engel durumun tespit edilmesi ve raporlandırılması 
– Engel raporları genellikle süresiz ve süreli olmak üzere 2 şekilde verilir. Süresi biten raporların güncellenmesi gerekir.
– ÖTV indiriminden yararlanarak satın alınan sıfır aracın 5 yıl boyunca başka birine satılmaması gereklidir.
– Yüzde 40 ve 89 arasında engeli bulunan vatandaşlar H sürücü belgesine sahip olmalıdır. Engelli aracı bu kişinin üzerine kayıt ettirilmeli ve engel durumuna göre yeniden dizayn edilmelidir. Özel olarak satın alınan ve dizayn edilen araçları engelli kişi dışında birisinin sürmesi mümkün değildir.
– Engel durumu yüzde 90 ve üzerinde olan vatandaşların herhangi bir sürücü belgesine sahip olmasına gerek kalmaz. Bu kişiler için genellikle vasi tayin edilir ve bu kişinin mutlaka ehliyetinin olması gerekir. Aynı zamanda trafik tescil işlemlerinde vasinin adına kayıt yapılır.

ÖTV kanunlarına göre engelli sağlık raporu yüzdesine göre araç alımında avataj sağlanabilir. Engelli bireylerin rapor yüzdelerine göre:
– Engelli oranı yüzde 90 olan bir vatandaş alacağı aracı kendi kullanamayacaksa ÖTV’den tamamen muaf olurken eğer alacağı aracı kullanabilecek durumdaysa da araç engelli bireyin kullanacağı şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Engelli bireyin yakını veya çalışanı aracı alabilme imkanı vardır.
– Yüzde 80 engelli raporu ile araba almak isteyen bir kişi engelli raporu ile ÖTV indiriminden yararlanabilir. Araç satın alırken raporu göstermeleri yeterlidir. Raporda özel engelli aracını kullanmaya engel bir durumun olmadığını belirten bir yazı olmalıdır. Engelli kişi H sınıfı ehliyete sahip olmalı. Ehliyet alırken de özel donanımlı bir aracı kullanarak sınava girer. Aracı engelli dışında başkasının kullanması yasaktır.
– Yüzde 60 engelli raporu ile araba almak ve yüzde 40 engelli raporu ile araba almak isteyen vatandaşlarda yine aynı şekilde yüzde 90 altı engel raporu durumuna göre değerlendirilerek araçlarını alabilirler.

Yine ÖTV tarafından belirlenen kanunlarca engelli sağlık rapor süresi dikkate alınarak, “Mezkûr Genel Tebliğin (II/C/1.5) bölümünde, engelli sağlık kurulu raporunda, raporun süresiz olduğunun belirtilmesi halinde herhangi bir tarihle sınırlı olmaksızın; belirli süre içinde geçerli olduğunun belirtilmesi halinde, raporun süresinin bitimine altı aydan az bir süre kalmaması kaydıyla, bu süre içinde, ilk iktisabı yapılacak taşıtlar bakımından söz konusu raporlara dayanılarak istisnadan yararlanılabileceği açıklamasına yer verilmiştir” ifadeleri kullanılmıştır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!