Gündem
Giriş Tarihi : 06-04-2020 20:13

En Güzel Berat Kandili Mesajları

Mübarek 3 ayların son kandili Berat Kandili. 7 Nisan 2020 Salı günü Berat Kandili eda edilecek. Berat Kandil namazı kaç rekattır. En güzel Kandil mesajları..

En Güzel Berat Kandili Mesajları

11 Ayın Sultanı Ramazan'a yaklaşıldığı şu günlerde Mübarek 3 ayların son kandil gecesi yaşanacak. Tüm İslam aleminde Şaban ayının 14’üncü gecesini 15’ine bağlayan gece Berat Kandili olarak eda edilir. Bu yıl da yarın yani 7 Nisan 2020 Salı günü ibaret ile geçirilecek.

Berat ne demektir?
Berat, kelime anlamı ile kurtuluş demektir. Manen ise günahlardan arınmak anlamı taşıyor. Borçtan kurtulma, temize çıkıp aklanma, ceza veya sorumluluktan kurtulma gibi anlamlara dagelir. 

Berat Gecesi Ne Oldu?
Berat Gecesi İslam alemi için en hayırlı gecelerden biridir. Zira bu gece amel defteri yazılır. Berat gecesi, Kur'an-ı Kerim Dünya semasına toptan indirilmiştir. Peygamber efendimiz Hz.Muhammed (SAV), Berat Kandili gecesinde sabahın erkek saatlerine kadar tövbe edip, namaz kılmış, ibadet etmiştir.

Berat Gecesi Duası
"Euzu Billahi Mineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim. Allahümme Salli âlâ Seyyidina Muhammedin ve âlâ Âli seyyidina Muhammed."
"Bismillah. Allahım! Peygamberimiz Hz.Muhammed'e ve aline salatu selam ve esenlikler eyle"

Berat Kandili Namazı Kaç Rekattır
Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)'in Şaban ayının 14'ncü gecesini ibaret ederek geçirilmesini istemiştir. "Tevbe istiğfar edilmeli, kaza namazı kılınmalı, Kur’an-ı kerim okunmalıdır" şeklinde buyurmuştur. Berat Kandili gecesinde 100 rekatlık namaz kılınır. Bu 100 rekatlık bu namazı kılan kişi, o sene ölürse şehitlik mertebesine ulaşır.

Berat Gecesi Namazı
Berat gecesinde kılınacak namaza Hayır Namazı denir. Bu namaz 100 (yüz) rekâttır. Her rekâtta Fatiha sûresinden sonra 10 kez İhlas sûresi okunarak kılınır. 100 rekatlık Berat Kandili namazı kılan kimse o sene ölürse şehitlik mertebesine erişir. Berat Kandili namazına niyet edilirken "Ya rabbi , niyet ettim rızâ-yı şerifin için namaza. Affına sığınıyorum. Beni bağışla. Dünya ve ahiret sıkıntılarından beni kurtarıp süedâ defterine kaydeyle" denir.

En güzel Kandil Mesajları
-- Bu gece Cenabı Hakkın kendisine yönelip af dileyen müminleri bağışlayarak kurtluş beratı verdiği bir gecedir. Hepimiz için hayırlı olsun. Berat Kandilimiz Mübarek Olsun.

-- Her gün yeni doğan güneş kadar, her gece parlayan yıldızlar kadar, her bahar açan çiçekler kadar hayatınız güzel olsun. Berat Kandiliniz hayırlı olsun

-- Mübarek Beraat kandilinizi kutlar, herşeyin gönlünüzden geçtiği gibi olmasını temenni ederim. Berat Kandiliniz mübarek olsun!

-- İlahi Esintilerin kalpleri okşadığı, bir anın bir asra bedel olduğu bu gece dualarda birleşmek dileğiyle, Kandilinizi Kutlarım.

-- Beraat kandili ALLAH'ın rahmet ve bağışlamasının bol olduğu gecedir. Edilen dualar, tövbeler bu gece kabul olunur. Yürekler binbir nurla doludur. Kandiliniz kutlu olsun.

-- Ümit ederiz ki bu mübarek gece, zor günler geçirdiğimiz; fakat gelecek adına umutla dolu olduğumuz şu dönemlerde yeniden bir uyanışa vesile olur. Beraat kandiliniz mübarek olsun..

-- Varlığı ebedi olan, merhamet sahibi, adaletli Yüce Allah kendisine dua edenleri geri çevirmez. Dualarımızın Rabbimizin yüce katına iletilmisine vesile olan bu mübarak kandil gecesinde dualarda buluşmak ümidiyle Kandilinizi kutlarım.

-- Bu günlerin feyzi üzerinize, rahmeti geçmişinize, bereketi evinize, nuru ahiretimize, sıcaklığı yuvamıza dolsun. Kandiliniz mübarek olsun..

-- Bu güzel gecelerin feyzi üzerinize, rahmeti geçmişinize, bereketi evinize, nuru ahiretinize, sıcaklığı yuvanıza dolsun. Kandiliniz mübarek olsun.

-- Bugün ellerini semaya gönlünü Mevla'ya aç, bugün günahlardan olabildiğince kaç, bugün en gizli incilerini onun için saç. Çünkü bugün Beraat kandili, kandilin mübarek olsun.

-- Dertlerimiz kum tanesi kadar küçük, sevinçlerimiz Nisan yağmuru kadar bol olsun. Bu mübarek geceniz sevapla dolsun. Beraat Kandiliniz Mübarek Olsun.

-- Duanız kabul, ameliniz makbul hizmetiniz daim olsun. Saadetiniz kaim olsun. Beraat Kandiliniz Mübarek Olsun.