06 NİSAN 2020 Pazartesi 17:00
Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 03-01-2020 16:34

En çok sevilen Şevketi Bostan yemeği

Mübarekotu, Bostanotu ve Akkız olarak da adlandırılan Şevketi Bostan ile yapılan en güzel yemekler. Kuzu Etli Şevketi Bostan tarifi, Zeytinyağlı Şevketi Bostan Yemeği nasıl yapılır, tarifi.

En çok sevilen Şevketi Bostan yemeği

Şevketi Bostan kalori açısından oldukça düşük bir bitkidir. Bu otun hem zeytinyağlısı hem de etlisi hünerli eller tarafından yapılmaktadır. Besin değeri oldukça yüksek olan Şevketi Bostan otu faydalı olmasının yanında sunduğu leziz tatla da tercih ediliyor. Burada size 2 Şevketi Bostan yemeği tarifi sunacağız.

Kuzu Etli Şevketi Bostan
Ot denince akla ilk gelen zeytinyağlı yemek oluyor. Ancak şevketi bostanı en lezzetli kılan tariflerin başında kuzu etli yapılanı geliyor. Kuzu eti ve şevketi bostan bir araya geldiği bu tarifteki püf noktası yemeğin terbiye dilme biçimi olduğunu eklemeden geçmeyelim. 

Malzemeler
1 kg Şevketi Bostan
500 gr kuzu eti
1 adet soğan
1 yemek kaşığı sıvı yağ
Sıcak su
Terbiyesi için;
1 tatlı kaşığı un
1 adet limonun suyu
Tuz

Tarifi Yapılışı
Etleri suyunu çekene kadar kavuralım sonra yağı ve soğanı ekleyelim. Kavrulunca şevketi bostanımızı ekleyelim iyice kavrulunca üzerini geçene kadar sıcak su ekleyelim. Terbiyesi için; Ayrı bir kasede un, limon suyu ve tuz karıştıralım yemeğin suyundan katalım kaseye karıştırıp yemeğe dökelim şevketi bostanlar yumuşayınca ocağı kapatalım. Afiyet olsun


Zeytinyağlı Şevketi Bostan
Şevketi Bostan tariflerimizden diğeri ise zeytinyağlı olan. İyice temizlediğimiz Şevketi Bostan otunu soğan ve domatesle kavurarak bulgurla buluşturup bir güzel pişirir servis ederiz. Bu tarif de ister soğuk ister sıcak olarak yenir. Üzerine yoğurt da dökerek lezzetlendirebileceğiniz zeytinyağlı şevketi bostan tarifimizi incelemelisiniz. Zeytinyağlı Şevketi Bostan

Malzemeler
500 gr. Şevketi Bostan Otu (temizlenmiş)
1 Adet Soğan
1 Adet Domates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1. 5 Yemek Kaşığı Bulgur
2 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
4, 5 Su Bardağı Kaynar Su

Tarifi Yapılışı
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, sarımsak, salça ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından şevketi bostan otu ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere kapağı kapatılacak, en düşük ısı konumunda ara sıra tencere karıştırılacak ve 15 dakika süre ile şevketi bostan kendi suyu ile kavrulacak. Süre bitiminde tencereye 4, 5 su bardağı kaynar su ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tencere 45 dakika boyunca kaynatılacak. Süre bitiminde tencere’ye bulgur, karabiber, kimyon ve tuz ilave edilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek ve kapak kapatılacak. En düşük ısıda yemek, 30 dakika süre ile tekrar pişirilecek ve ocak söndürülecek. Afiyet olsun.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
ARŞİV ARAMA