Emekli adayları toplu para alabilir mi

20200704-emekli-adaylari-toplu-para-alabilir-mi-631714-5eb679363b0487027d45.jpg
Daha Fazla Göster

SGK emekli adaylarına müjdeli bir haber verdi. Toplu para iadesi alınabilecek mi. Sosyal Güvenlik Kurumu, toplu prim iadesi yapıyor.

Sigorta başlangıcı olanlara sevindiren bir haber de, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun emekli olamayan vatandaşlar için başlattığı toplu prim iadesi hakkında bütün detaylar haberimizde.

Kimler alabilir
Emeklilik, bütün sosyal hayatı boyunca emek verilerek yaşlanınca elde edilen hak olmakla beraber aynı zamanda yaşı ilerlemiş vatandaşların tek gelir kapısıdır. Prim günü ve sigorta süresini tamamlamamış kişiler, emekliliğe uzun yılları olması sebebiyle SGK’dan bu durumun çözümü için talepte bulunmuştur. Halen yürürlükte olan 5510 sayılı kanun düzenlemesine göre, kadınlar 58, erkekler 60 yaşında olmasına primi yeterli gelmediğinden emekli olamıyorsa, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan toplu prim iadesi alabilecek. Kanun düzenlemesinde en önemli nokta, yaş şartının sağlanması. Kişi eğer genç yaştaysa, SGK’dan toplu prim iadesi alması söz konusu değildir.
Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan, SGK tavanını geçmesi halinde prim iadesi, yaşlılık ve ölüm sigorta primi toptan ödeme, malulen emeklilik ve malul aylığı, prim iadelerinin nasıl gerçekleşeceği sorularına cevap geldi.
Her hangi bir sebeple işten ayrılan, iş yerini kapatan ve ya yaş şartını doldurduğu halde yaşlılık ve ya malullük aylığı almayan 4A, 4B sigortalılarının toplu iade alma hakkı vardır. Aynı zamanda 01.10.2008 tarihinden sonra memuriyete başlayan 4C sigortalıları da bu haktan yararlanabilir.

Başvurular ve İadeler
Toptan prim iadesi almak isteyen ve yaş şartını sağlayan kişilerin bizzat Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek dilekçe verip, başvuru yapmaları gerekiyor. 2020 yılında zorunlu hale getirilen dilekçe başvurusu sonrasında inceleme başlatan SGK, bir aylık müddette çalıştığınız süre hesaplanarak, emekli olduğunuz güne göre geri ödeme yapılıyor. 4A sigortalılar için 2008 öncesi iş ve işçi primi, 2008 sonrası işçi primi iadesi yapılırken, BağKurlular için tüm para iade ediliyor. Emeklilik için tüm şartları sağlayan fakat emekliliğe ulaşamayan mirasçılar için, miraslılar prim iadesi alabilir. Vatandaşlara aynı zamanda emeklilikteki bütün şartları yerine getirmeleri halinde eksik prim günlerinin ödenmesi için, hizmet borçlanması hakkı da tanınmaktadır. Fakat bazı durumlarda vatandaşlar hizmet borçlanması hakkını kullansa bile yine de emekli olamaması söz konusu olabilir.

Tavanı geçmesi halinde
Yıl içinde iş değişikliği yaparak ve ya birden fazla işte çalışan kişiler için fazla ücret ödenmişse, ve prim SGK tavanını aşıyorsa işçi payına düşen primler iade edilir. 5510 sayılı Kanun’un 82. Maddesine göre, sigortalı çalışanların birden fazla işte çalışıyor olması nedeniyle ödenen primler toplamının, prime esas kazanç üst sınırını aşması halinde, aşan kısmın tamamının sigortalının talebi üzerine en geç talep tarihini ilk takiben ay içinde hissesi oranında sigortalıya defaten geri ödeneceği ön görülmüştür. Tavanı aşan primin iade edilmesi için işçinin dilekçe vererek başvuru yapması gerekir. Herhangi bir otomatik ödeme mekanizması olmamasıyla birlikte, 10 yıl zaman aşımı vardır.

Yaşlılık ve Ölüm halinde
Toptan prim iadesine yaş şartını doldurup fakat prim ödeme gün sayısı yeterli olmayan kişiler de toptan ödeme başvurusu yapabilir. 5510 sayılı Kanunun 31. Maddesine göre yaşlılık toptan ödemesi, Kanunun 4/1-(a), 4/1-(b) ve bu Kanuna göre ilk defa 4/1-(c) bentleri kapsamında sigortalı olanlardan, çalıştığı işten ayrılan, işyerini kapatan veya devreden kişilere toplu ödemesi yapılmaktadır. Sigortalının emekli olma ihtimali olmadığı için sigortalı adına yatırılan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası priminin tamamı sigortalı talep ettiği zaman toptan ödeme yapılmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!