Elon Musk’ın Yeni Tesla Robotu Bilim Kurgu Kabusları Mı?

featured

Elon Musk, insanların yapmaktan nefret ettiği bu tekrarlayan, sıkıcı görevlere yardımcı olmak için tasarlanmış bir insansı robotu duyurdu.  Musk, sizin için bakkala gitmesini önerdi, ancak muhtemelen el emeğini içeren herhangi bir sayıda görevi yerine getirecektir.

Tahmin edilebileceği gibi, sosyal medya, her şeyin korkunç bir şekilde yanlış gittiği robotlarla ilgili bir dizi distopik bilimkurgu filmine referanslarla dolu.

“Ben, Robot”, “Terminatör” ve diğerleri gibi filmlerdeki robot gelecekleri ne kadar rahatsız edici olsa da, endişe kaynağı olması gereken şey, gerçek insansı robotların altında yatan teknolojiler ve bunların arkasındaki niyettir.

Musk’ın robotu Tesla tarafından geliştiriliyor.  Tesla’nın tipik bir otomotiv üreticisi olmadığını düşünene kadar, şirketin otomobil yapma işinden görünüşte bir ayrılma.  Sözde “Tesla Robot ” rotaları planlamak ve takip etmek, trafikte gezinmek için Tesla’nın otomotiv yapay zekasını ve otopilot teknolojilerini birleştirecek, 125 kiloluk (56 kilo) insan benzeri bir robot için bir konsepttir

Distopik bilimkurgu imaları bir yana, plan Musk’ın iş stratejisi içinde olsa da mantıklı.  Yapılı çevre insanlar tarafından, insanlar için yapılmıştır.  Musk’ın Tesla Robotun duyurusunda tartıştığı gibi, başarılı ileri teknolojiler, insanların yaptığı gibi onu yönlendirmeyi öğrenmek zorunda kalacak.

tesla'dan insansı robot

Yine de Tesla’nın arabaları ve robotları, ileri teknolojilerin biyoloji ve teknolojiyi harmanlayarak insanları biyolojik köklerimizden özgürleştirdiği bir gelecek yaratmayı amaçlayan çok daha geniş bir planın yalnızca görünen ürünleridir.  Gelişmekte olan teknolojilerin etik ve sosyal açıdan sorumlu gelişimini ve kullanımını inceleyen bir araştırmacı olarak, bu planın süper akıllı robotların spekülatif bilimkurgu korkularını aşan endişeleri gündeme getirdiğini görüyorum.

Büyük Planları Olan Bir Adam

Kendi kendini süren arabalar, gezegenler arası roketler ve beyin-makine arayüzleri, teknolojinin insanlığın kurtarıcısı olduğu Musk’ın tasavvur ettiği geleceğe yönelik adımlardır.  Bu gelecekte enerji ucuz, bol ve sürdürülebilir olacak;  insanlar akıllı makinelerle uyum içinde çalışacak ve hatta onlarla birleşecek;  ve insanlar gezegenler arası bir tür olacak.

Musk’ın çeşitli çabalarına bakılırsa, sensörler, aktüatörler, enerji ve veri altyapıları, sistem entegrasyonu ve bilgisayar gücündeki önemli ilerlemeleri içeren bir dizi temel birbirine bağlı teknoloji üzerine inşa edilecek bir gelecek.  Bunlar birlikte, dönüştürücü teknolojiler oluşturmak için zorlu bir araç kutusu oluşturur.

Musk, insanların, insan ötesi veya “süper” insan olan teknolojiler aracılığıyla nihayetinde evrimsel mirasımızı aştığını hayal ediyor.  Ancak teknolojinin insanüstü olabilmesi için önce insan olması ya da en azından insan tarafından tasarlanmış bir dünyada gelişmek için tasarlanması gerekir.

Yeniliğe yönelik bu teknolojiyi daha insancıl yaklaşım, optik kameraların kapsamlı kullanımı da dahil olmak üzere Tesla’nın arabalarındaki teknolojilerin temelini oluşturuyor.  Bunlar, bir AI “beynine” bağlandığında, araçların, Musk’ın sözleriyle “optik görüntüleyicilere sahip biyolojik sinir ağları için tasarlanmış”, diğer bir deyişle insanlar olan yol sistemlerinde otonom olarak gezinmesine yardımcı olmayı amaçlıyor.  Musk’ın anlatımına göre, insandan ilham alan “tekerlekli robotlardan” ayaklı insan benzeri robotlara geçiş küçük bir adım.

Tesla’nın şüpheli olarak adlandırılan Autopilot’u içeren “tam kendi kendine sürüş” teknolojisi, Tesla Robotun  geliştiricileri için bir başlangıç ​​noktasıdır.  Bu teknoloji ne kadar etkileyici olsa da, tamamen tgüvenilir olmaktan daha az olduğunu kanıtlıyor.  Tesla’nın Otopilot moduyla ilişkili kazalar ve ölümler (en sonuncusu, park halindeki acil durum araçlarını tanımaya çalışan algoritmalarla ilgiliydi) bu teknolojiyi bu kadar kısa sürede doğaya salmanın bilgeliği sorgulanıyor.

Bu sicil, aynı teknolojiye dayanan insan benzeri robotlar için iyiye işaret değil.  Ancak bu sadece teknolojiyi doğru kullanma durumu değil.  Tesla’nın Otopilot hataları, insan davranışlarıyla daha da kötüleşiyor.  Örneğin, bazı Tesla sürücüleri, teknolojik olarak geliştirilmiş arabalarına tamamen otonom araçlarmış gibi davrandılar ve sürüşe yeterince dikkat etmediler.

Tesla Robot İle Benzer Bir Şey Olabilir Mi?

Tesla Bot’un ‘Yetim Riskleri’

Sosyal açıdan faydalı teknoloji inovasyonu konusundaki çalışmalarımda, özellikle yetim risklerle ilgileniyorum Ölçülmesi zor ve gözden kaçırılması kolay ve yine de kaçınılmaz olarak yenilikçileri tetikleyen riskler.  Meslektaşlarım ve ben, Arizona Eyalet Üniversitesi Orin Edson Girişimcilik + Yenilik Enstitüsü ve Küresel Vadeli İşlemler Laboratuvarı’nın bir girişimi olan Risk Yenilik Bağlantısı aracılığıyla bu tür zorlukların üstesinden gelmek için girişimciler ve diğerleriyle birlikte çalışıyoruz.

tesla robotunun gerçek olup olmadığını herkes merak ediyor!

Tesla robot bütün bir yetim risk portföyüyle birlikte gelir.  Bunlar, bot potansiyel olarak hassas bilgileri topladığı, paylaştığı ve bu bilgiler üzerinde hareket ettiği için mahremiyet ve özerkliğe yönelik olası tehditleri içerir;  insanların insansı robotlar hakkında nasıl düşünecekleri ve bunlara nasıl tepki verecekleri ile ilgili zorluklar;  etik veya ideolojik perspektifler arasındaki olası uyumsuzluklar – örneğin, suç kontrolü veya sivil protestoları denetleme;  ve dahası.  Bunlar, mühendislerin aldığı eğitimde nadiren ele alınan zorluklardır ve yine de bunları gözden kaçırmak felakete yol açabilir.

Tesla Robot, ticari açıdan başarılı olduğu kadar faydalı da olacaksa, iyi huylu veya hatta biraz şaka gibi görünse de, geliştiricileri, yatırımcıları, gelecekteki tüketicileri ve diğerlerinin, onun için önemli olan şeyleri nasıl tehdit edebileceği konusunda zorlu sorular sorması gerekiyor.  onları ve bu tehditlerde nasıl gezinileceğini.

Bu tehditler, robotun performansını artıran, örneğin, tasarımcılarının amaçladığından daha hızlı hareket etmesini sağlayan, riskleri düşünmeden veya teknolojinin yeni yollarla silahlandırılması kadar genel olarak yetkisiz değişiklikler yapan insanlar kadar spesifik olabilir.  Ayrıca, insansı bir robotun iş güvenliğini nasıl tehdit edebileceği veya gelişmiş gözetim sistemleri içeren bir robotun mahremiyeti nasıl baltalayabileceği kadar incedirler.

Ayrıca, bir süredir AI’yı rahatsız eden, özellikle de son derece ayrımcı olduğu ortaya çıkan öğrenilmiş davranışlara yol açan teknolojik önyargının zorlukları var.  Örneğin, AI algoritmaları cinsiyetçi ve ırkçı sonuçlar üretti.

Sadece Yapabiliyoruz Diye, Yapmalı mıyız?

Tesla Bot, Musk’ın insanüstü teknolojiler vizyonuna doğru küçük bir adım gibi görünebilir ve kibirli şovmenlikten biraz daha fazlası olarak yazmak kolay.  Ancak bunu destekleyen cüretkar planlar ciddi ve aynı derecede ciddi soruları gündeme getiriyor.

Örneğin, Musk’ın vizyonu ne kadar sorumlu?  Sırf hayallerinin geleceğini yaratmak için çalışabiliyor diye, yapması gerektiğini kim söyleyebilir?  Musk’ın insanlık için en iyisini, hatta iyi olanı getirmeye çalıştığı gelecek mi?  Ve işler ters giderse sonuçlarına kim katlanacak?

Bunlar, gelecek ve eylemlerimizin geleceği nasıl etkilediği hakkında çalışan ve yazan biri olarak Tesla Robotun benim için dile getirdiği daha derin endişeler.  Bu, Tesla Robotun iyi bir fikir olmadığı veya Elon Musk’ın geleceği inşa eden kaslarını esnetmemesi gerektiği anlamına gelmez.  Doğru şekilde kullanıldığında, bunlar milyarlarca insan için umut dolu bir geleceğin kapılarını açabilecek dönüştürücü fikir ve teknolojilerdir.

tesla, insansı görünüşüyle dikkat çeken robot projesi tesla bot'u tanıttı

Ancak tüketiciler, yatırımcılar ve diğerleri, yeni teknolojinin parıltısı tarafından kamaştırılırsa veya hype’ı görmezden gelir ve daha büyük resmi göremezlerse, toplum geleceği vizyonları anlayışlarını aşan zengin yenilikçilere teslim etme riskiyle karşı karşıya kalır. Gelecekle ilgili vizyonları çoğu insanın arzuladıklarıyla uyumlu değilse veya feci şekilde kusurluysa, adil ve eşitlikçi bir gelecek inşa etme yolunda durma tehlikesiyle karşı karşıyadırlar.

Belki de Tesla Robotun fikirden gerçeğe geçerken insanların alması gereken distopik robot-gelecek bilim kurgu filmlerinden kalıcı ders budur çılgına dönen insansı robotlar yaratmanın daha bariz endişeleri değil, çok daha büyük bir meydan okuma.  kimin geleceği hayal edeceğine ve onu inşa etmenin bir parçası olacağına karar vermek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!