Ekonomi
Giriş Tarihi : 04-09-2020 09:44   Güncelleme : 04-09-2020 09:44

Elektrik kesintileri bu ay başlıyor

Tüm dünyada hızla yayılan ve ülkemizde de uzun karantina dönemine sebep olan Covid-19 nedeniyle elektrik faturaları yüksek gelmeye başladı. Borcu olan vatandaşların ise Eylül ayı itibarile kesintiye uğrayacağı haberi geldi.

Elektrik kesintileri bu ay başlıyor

Mart ayından itibaren ülkemizde görülen Covid-19 salgını sonrası yüksek faturalar gelmeye başladı. Geçtiğimiz aylarda gelen yüksek su faturalarından sonra bu ay elektrik borcu olanların kesinti yaşayacağı bildirildi.

Kesintiler başlıyor
Hızla yayılan ve binlerce insanın ölümüne neden olan Korona virüs nedeniyle belli aralıklar sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Karantina dolayısıyla eve kapanan vatandaşın faturası oldukça yüksek geldi. Faturasından şikayet eden 4.4 milyonu aşkın aboneye hizmet veren CK Enerji Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, "Pandemi nedeniyle borcunu ödemeyenlerin elektriklerini kesmedik. Bu dönemde faturasını ödemeyenler arttı. Bu borcu şirket olarak göğüslemeye çalıştık. Ama eylül ekim aylarından itibaren normale geçeriz. Elektriği kesilmediği sürece faturalar ödenmiyor. 5 ay boyunca borçtan dolayı elektrikleri kesmedik. Ama artık normale dönülecek, bu aydan itibaren kesintiler başlayacak" ifadelerini kullandı.

Gayrimenkulde düşüş..
Taşınma dönemi olarak bilinen, Ocak-Haziran aylarında taşınma hareketliliğinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40.7 azalışla 208 bin 667’ye düştüğü CK Enerji Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal tarafından açıklandı. Yeni gayrimenkule taşınma hareketliliği hakkında bilgi veren Halit Bakal, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16.4 düşüş görüldüğünü ve ilk kez kapısı açılan gayrimenkul sayısının 57 bin 585’e gerilediğini açıkladı. 

Elektrik tüketimi yüzde 20 arttı
Hazırlanan rapordan çıkan sonuca göre, yılın ilk altı ayında bazı ilçelerde 35 yaş altı ve 64 yaş üstü abone gruplarında ciddi hareket gözlemlendi. Sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle, Nisan ve Mayıs ayında meskenlerdeki elektrik tüketimi yüzde 20 seviyesinde artarken, ticarethanelerin elektrik tüketimi yüzde 25 ve sanayi elektrik tüketimi de yüzde 15 azaldı. Uzun karantina sonrası Haziran ayının gelmesi ve yeni normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte elektrik faturalarında düşüş yaşandığını söyleyen Bakal, "Seyahat yasağının kalkmasıyla faturalarda düşüş yaşandı. Tüm tarife gruplarında temmuz ve ağustos aylarında elektrik tüketimi geçen yılın aynı dönemindeki seviyesini yakalayarak normalleşmeye başladı" diye konuştu.