Kayseri Haberleri

Kayseri Haberleri

Kayseri Haberleri

Kayseri Haberleri

Kayseri Haberleri

Elektrik Desteği almak için

20200704-elektrik-destegi-almak-icin-862402-e6e2de28075c805bf723.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pandemi sürecinde zor duruma düşen, ihtiyaç sahibi ailelere geçimlerini sağlamak adına devlet, Elektrik Tüketim Desteği yardımında bulunacak.

Sosyal devlet misyonunu gerçekleştirmeye devam eden Türkiye Cumhuriyeti, Covid-19 nedeniyle geçimini sağlamakta güçlük çeken ailelere ‘Elektrik Tüketim Desteği’ temin edecek. İhtiyaç sahibi haneler için 1 Mart 2019’da başlatılan bu destekleme programı, corona virüs sebebiyle işten çıkarılan, ücretsiz izin kullanan ve geçimini sağlamakta güçlük çeken düşük gelirli kişilere de sağlanacak. Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ve yaklaşık 10 milyon kişinin yararlandığı bu destekten kimler faydalanabilir ve başvuru koşulları nelerdir?

Başvuru Koşulları
İhtiyaç sahibi kişilerin başvuru yapabilmeleri için ilk koşul olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması zorunludur. Ayrıca ücretsiz elektrik almak isteyen düşük gelirli kişilerin evde bakım aylığı, engelli maaşı ya da yaşlılık aylığı gibi sosyal yardımlardan biri alıyor olması gerekir. Geçim sıkıntısı yaşayan kişilerde, aile içi kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3/1’inden az olmalıdır. Yani 4 kişilik bir ailede toplam gelir 2804 TL’nin altındaysa, bu kişiler elektrik tüketim desteği programından yararlanabilir.

Elektrik desteği için
Ücretsiz elektrik almak isteyen kişilerin öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sisteminde kayıtlı olmaları gerekmektedir. Sonrasında vatandaşlar Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’ne (PTT) giderek TC kimlik ve elektrik faturasını ibraz etmelidir. Sistemden sorgulama yapılıp, kişinin maddi durumu belirlendikten sonra PTT aracılığıyla elektrik desteği yapılır. Elektrik Tüketim Desteği kişinin faturasına bakıldıktan sonra yardım edilecek miktar fatura tutarından düşürülür, nakdi yardım desteği yapılmaz.

Dar gelirli ailelerdeki kişi sayısına göre belirlenen elektrik tüketim desteği hesaplaması ise şu şekilde:
1-2 kişinin yaşadığı hanede 75 kilovatsaat (kWh) için – 53,27 TL
3 kişinin yaşadığı hanede 100 kWh için- 71,02 TL
4 kişinin yaşadığı hanede 125 kWh için- 88,78 TL
5 ve daha fazla kişinin yaşadığı hanelerde ise 150 kWh için- 106,53 TL olarak belirlenmiştir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca sağlanan elektrik tüketim desteği, muhtaçlık durumu bitene kadar verilmekte olup, gelir yükseldiği zaman kesilecektir. Farklı bir sosyal yardım almak, elektrik tüketim desteği almaya engel değildir.

Haber: Nezrin Memmedli

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!