Sağlık
Giriş Tarihi : 19-02-2021 01:07   Güncelleme : 19-02-2021 03:08

Eklem ağrısını hafifleten ve kalp sağlığını iyileştiren önemli bir bileşen

Eklem ağrısını hafifleten ve kalp sağlığını iyileştiren önemli bir bileşen

Kolajen, vücudun birçok bölümünü oluşturan bağ dokularının ana bileşenidir ve eklem ağrısını hafifletmeye ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Yaşlanmayı geciktirici özellikleriyle övülen kolajen, ölü deri hücrelerinin yerini almanın yanı sıra cildimize güç ve elastikiyet kazandırır. Bu bileşen genellikle vücut losyonları ve kozmetik kremlerin yanı sıra ünlülerin onayladığı bir dizi kozmetik tedavide bulunur. Diyarbakır saç ekim merkezi Vücudumuzdaki kolajen üretimi doğal olarak biz yaşlandıkça yavaşlamaya başlar, bu da genellikle artan kırışıklıklar ve cilt sarkması gibi daha fazla yaşlanma belirtisine yol açar. Ancak kollajen, eklem ağrısı ve kalp sağlığı gibi alanları etkileyen iç yaşlanma sürecinde de çok önemli bir rol oynar.

Ünlü doğal sağlık doktoru Dr. Fred Pescator'a göre, belirli bir çam kabuğu özü, cildi dolgunlaştırmanın ve iç korumanın anahtarıdır. Yaşlanma süreciyle ilgili olarak, “Birçok müşteri bana dönüp 'Ben çok daha yaşlıyım' diyor ve sadece bununla ilgilenmek istiyor, aslında içten yaşlandıklarını unutuyorlar, bu da şu gibi dışsal değişikliklerin sebebidir. Kırışıklıklar ve Pycnogenol tam bir yaşlanma karşıtı özellikler yelpazesi içerir. Diyarbakır saç ekimi Ciltteki mikrosirkülasyonu artırarak sağlıklı bir ışıltı yaratır, genel görünümü iyileştirir ve kolajen ve elastin üretimini artırarak kırışıklık sayısını azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Eklem ağrısı nasıl hafifletilir?

İnsanlar yaşlandıkça vücut daha az kolajen üretir, bu da ciltte kuruma ve kırışıklık oluşumuna neden olur. Ancak kolajen, cildi güçlendirmede rol oynayabilir ve elastikiyet ve hidrasyona fayda sağlayabilir. Bir çalışmada, sekiz hafta boyunca 2.5-5 gram kolajen içeren bir takviye alan kadınlar, takviye almayanlara kıyasla daha az kuru cilt ve cilt elastikiyetinde önemli bir artış yaşadı. Başka bir çalışma, 12 hafta boyunca her gün kollajen takviyeleri ile karıştırılmış bir içecek tüketen kadınların ciltte nemlenme ve kırışıklık derinliğinde önemli bir azalma yaşadıklarını buldu.

Eklemler söz konusu olduğunda, kolajen, eklemleri koruyan kauçuk benzeri doku olan kıkırdak bütünlüğünün korunmasına yardımcı olur. Ancak yaşlandıkça vücudunuzdaki kolajen miktarı azaldıkça, osteoporoz gibi dejeneratif eklem bozukluklarının gelişme riski artar. Çalışmalar, kolajen takviyesi almanın, osteoporoz semptomlarını iyileştirmeye ve genel olarak eklem ağrısını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bir çalışmada, 24 hafta boyunca günde 10 gram kolajen tüketen 73 sporcu, yürürken ve dinlenirken eklem ağrısında önemli bir azalma gösterdi. Kalp sağlığı açısından kollajen, atardamarlara yapı sağlar ve yeterli kollajen olmazsa atardamarlar zayıflayabilir ve kırılgan hale gelebilir. Böyle bir durumda, atardamarların daralmasıyla karakterize bir durum olan ateroskleroza yol açabilir. Ateroskleroz ayrıca kalp krizi ve felçlere de yol açabilir.

Kolajen deneyleri sonuçları ne oldu?

Bir çalışmada, 31 sağlıklı yetişkin altı ay boyunca günde 16 gram kolajen aldı. Çalışmanın sonunda katılımcılar, takviyeleri almaya başladıklarına kıyasla arteriyel sertlik ölçümlerinde önemli bir düşüş gördüler. Bununla birlikte, kolajen takviyelerinin kalp sağlığındaki rolü konusunda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.