E- devletten askerlik yoklama başvurusu nasıl yapılır? Yoklama kaçağı cezası ne kadar? Yoklama kaçağı cezası nereye, nasıl ödenir?

20210202-e-devletten-askerlik-yoklama-basvurusu-nasil-yapilir-yoklama-kacagi-cezasi-ne-kadar-yoklama-d25aaf3b19567b83db1c.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kayseritempo.org – E devletten askerlik yoklama başvurusu nasıl yapılır? Yoklama kaçağı cezası ne kadar? Yoklama kaçağı cezası nereye, nasıl ödenir? Askerlik çağındaki kişilerin talep ettiği askeri celplere uyulmaması durumunda, kaçamak kabul edilir. Milli Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir bildiride “2002 doğumlular arasında 1 Ocak 2021’de askerlik çağına girecekler, yasal olarak erteleme hakkı olmayanlar ve ertelemeleri 2021’de sona erecek olanlar arasında, 1 Ocak – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında itirazları olmalı ”, bu süreci sabah tamamlamayanlar askere alındıklarına dair mesajlar aldı. Vatandaşlar askerlik ile hakkındaki Sorularını internetten aramaya başladı.Yoklama sırasında askerlik şubesine veya yabancı temsilcilere gelmeyen ve 26’inci maddeye göre katılmama gerekçesini bildirmeyenler yoklama kaçağı sayılır. Pandemi dönemi dolaysıyla zorunlu durumlar haricinde başvurular ve yoklamalar E-devlet üzerinden gerçekleştirilecek.Yoklama kaçağı cezası kaç TL?

Yoklama kaçağı, Asker alma Kanununun 24’üncü maddesinin birinci fıkrası esaslarına göre idari para cezası öder.
Bu ceza, kendiliğinden gelenler için her gün karşılığı 5 Türk Lirası, yakalananlar için ise 10 Türk Lirası idari para cezası olarak belirlenmiştir. Bu fıkra kapsamında belirlenen idari para cezalarının yeniden değerlemesinde 30/3/2005 tarihli ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 17’nci maddesinin yedinci fıkrasındaki idari para cezasının bir Türk Lirasının küsuru dikkate alınarak uygulanır. İdari para cezaları tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenir.Yoklama Başvurusu nasıl yapılır?

Yoklama işlemlerini E-Devlet Üzerinden yapacak olan yükümlüler ‘www.turkiye.gov.tr’ adresindeki asal yoklama İşlemleri başlığı altında bulunan asal yoklama başvurusu linkinden, vesikalık fotoğraflarını yükleyip, formları doldurduktan Sonra T.C. kimlik kartları ve varsa sağlık durumlarına karşı raporları ile kayıtlı bulundukları aile hekimlerine müracaat ederek yoklamalarını yaptıracaklardır. Askerlik şubesi üzerinden yaptıracak yükümlüler, T.C. kimlik kartları, varsa öğrenim belgesi, sürücü belgesi, meslek veya sanatlarına örnek okul belgesi, sertifika, sağlık durumlarına örnek kartlar, tablolarında bulunduracaklardır. Yurt Dışında Bulunan yükümlüler yoklamalarını bulundukları yerdeki yurt dışı temsilciliklerimize veya yurt içinde en yakın askerlik şubesine başvurarak yaptıracaklar.Yoklama kaçağı cezası nereye, nasıl ödenir?

Yoklama kaçağı cezası yazılan yükümlüler, kendilerini en yakın mal müdürlüğüne giderek para cezasını öder.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!