Gündem
Giriş Tarihi : 24-06-2020 19:08   Güncelleme : 24-06-2020 19:08

Düğünde Halay çekilmeyecek

Türkiye normlarında düzenlenecek düğün törenleri ile ilgili karar alındı. Gelin ve Damat mutlaka maskeli olacak. Halay çekmek yasaklandı.

Düğünde Halay çekilmeyecek

Koronavirüs illetinden en az etkilenebilmek adına tedbirler alınmaya devam ediliyor. Bir yandan hayatı normale döndürme çalışmaları sürerken diğer yandan da ikinci bir virüs dalgası yaşanmaması adına önemli adımlar atılıyor. İşte bunlardan biri de düğün törenleri ile ilgili oldu. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine Düğün Törenlerinde Uygulanacak Tedbirler genelgesi gönderildi.

Düğün törenleri için kullanılacak mekânların faaliyetlerine izin veren mevzuat hükümleri ile iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tedbirlere ilave olarak alınan tedbirler 81 il valiliğine gönderildi. Bu genelgeye göre; düğünlerde halay çekmek, toplu fotoğraf çektirmek, düğün alanına maskesiz girmek yasaklandı. Gelin ve damat da maske takacak. Düğünlerde takı töreni düzenlenmeyecek. Alınan tedbirler şöyle:
* Düğün törenleri mümkün oldukça açık havada yapılacak ve süre kısa tutulacak. Kapasiteye uygun sayıda misafir kabul edilecek. Misafirlerin girişlerde mutlaka ateş ölçümleri yapılacak. Ateş ölçen personel/sorumlu tıbbi maske ve yüz koruyucu kullanacak. Her masada yeterli sayıda en az yüzde 70 alkol içeren kolonya veya el antiseptiği bulundurulacak. Düğün yapılacak mekânlara maske takılarak girilecek, işletme sahiplerince girişlerde yeterli miktarda maske bulundurulacak. Maskesiz misafirlere girişte maske dağıtılacak. Ayrıca maskelerin düğün sürecinde de takılması (gelin, damat, nikâh memuru ve şahitler dâhil olmak üzere) sağlanacak.

* Düğünlerde karşılama, uğurlama ve takı merasiminde tokalaşma ya da kucaklama/sarılma yapılmayacak, mesafe korunacak. Takı merasimi, hediyelerin düğün mekânının uygun bir yerinde bulundurulacak sandık gibi bir toplama kutusuna konulması şeklinde yapılacak. Toplu fotoğraf çekimleri yapılmayacak. Fotoğraf çekimi ve pasta kesimi esnasında gelin ve damat hariç mesafe kurallarına uyulacak. Ancak maske kullanmak ve mesafe kuralına uymak kaydıyla misafirler gelin ve damatla bireysel fotoğraf çekimi yapabilecek. Düğün yapılacak mekânlarda, kişiler arasında temasa neden olabilecek ya da mesafe kuralına aykırılık oluşturulacak oyun, dans, halay ya da gösteri yapılmayacak (gelin ve damat hariç). Sadece misafirlerin dinlemesine yönelik müzik yayını (canlı müzik dâhil) yapılabilecek.

* Kapalı alanlarda yapılacak düğünlerde mekânın sağlıklı havalandırılması için 2 düğün arasında en az 1 saatlik zaman bırakılacak. Bu süre zarfında şartlara göre kapı/pencere açılarak veya merkezi sistemlerle doğal hava sirkülasyonu sağlanacak. Düğün yapılacak kapalı mekânlarda bulunan çocuk oyun alanları kullanılmayacak.

* Köy ve sokak düğünlerinde ise, Düğün sahiplerine düğün yapılacağına dair bildirimde bulunurken bu genelge hükümleri tebliğ edilecek. Aynı zamanda düğün sahiplerinden Genelge hükümlerine uyulacağına ilişkin taahhütname alınacak. Yemek verilmesi durumunda tek kullanımlık malzemeler (çatal, kaşık, tabak vb.) tercih edilecek.