Doğum Kontrol Hapları güvenli mi?

dogum kontrol hapi zararli mi
Daha Fazla Göster

Kayseritempo.org – İstenmeyen gebeliklere çözüm olarak kullanılan doğum kontrol hapları düzensiz aile planlamasına karşın bir çözüm yolu olarak tercih ediliyor. İlk olarak 1960 yılında kullanıma başlanmıştır. Günümüzde dünya çapında yaklaşık 140 milyon kadın tarafından tercih ediliyor. Bu açıdan değerlendirildiğinde doğum kontrol hapları, istenmeyen gebeliklerin önüne geçme konusunda önemli rol oynuyor. Tıp dilinde oral kontraseptif haplar (OKS) olarak adlandırılan doğum kontrol hapları, kadın kimyasında farklılık yaratarak gebeliğe engel oluyor. Hapların içerdiği hormonlar, yumurtlamayı engeller ve rahim ağzı salgısı olarak bilinen servikal mukusun yoğunluğunu fazlalaştırarak, erkek üreme hücresi spermin rahim içine geçmesini önler. Ancak en güvenilir doğum kontrol hapı dahil, hiçbir doğum kontrol yöntemi %100 güvenli değildir. Şu dönemde en güvenilir doğum kontrol yöntemleri arasında yer alan doğum kontrol haplarının düzenli kullanımı, etkinliğinin sağlanması açısından oldukça önemli faktör oluyor. Doğum kontrol hapının gebeliği önleyebilmesi için tavsiye edilen dozda ve her gün aynı saatte alınması gerekmektedir. Aksi takdirde doğum kontrol hapının gebelik oluşumunu önleme olasılığı düşer. Çoğunlukla 21 ya da 28 tabletten oluşan bu ilaçların kullanımı zaman zaman karıklığa neden olur.

Doğum kontrol hapı nedir?

Gebeliğin gerçekleşebilmesi için kadın vücudu, her ay düzenli olarak ortalama 28 günde bir yenileniyor. Menstrüasyon dönemi olarak adlandırılan bu dönemde, beyinde yer alan hipotalamus bölgesi, yine beyinde yer alan ve bir tür endokrin bezi olan hipofiz bezini tetikler. Bu uyarılmaya bağlı olarak hipofiz bezi harekete geçer ve LH ve FSH hormonlarını salgılar. Dolaşım sistemi aracılığıyla yumurtalık rezervine erişen hormonlar, yumurtaların bir kısmının olgunlaşmasını ve çatlamasını sağlar. En iyi ve sağlıklı olan yumurta, yumurtalık ile rahim arasındaki boru şeklinde olan fallop tüplerine ulaşır. Bu sırada girilen cinsel ilişki sırasında erkek üreme hücresi olan sperm, fallop tüplerinde yumurtayı döller ve gebelik süreci oluşmaya başlar. Doğum kontrol hapının içinde bulunan östrojen ve progesteron hormonları, yumurtlamanın oluşmasını engelleyerek olası gebeliklerin engellenmesini sağlıyor. Yüksek aktifliğe ve zayıf yan etkilere sahip olan doğum kontrol haplarının gebeliğe engel olma olasılığı %100’e yakındır. İlaç kullanımı bırakıldığında yumurtlama etkinliği tekrar başlayacaktır. Ancak doğum kontrol hapı kullanılmadan önce mutlaka bir kadın doğum uzmanına muayene olmak gerekli görülür. Özel durumlar haricinde tüm kadınlar tarafından kullanılabilen doğum kontrol hapı, çocuk sahibi olmak istemeyen, adet düzensizliği ya da ağrısından regl dönemi geçiren kadınlar tarafından da tercih edilebilir. Doğum kontrol yöntemi olarak kullanımı dışında ilacın en yaygın kullanım nedeni, adet düzensizliği olarak bilinir. Üreme organlarından olan rahim, tüpler ve yumurtalıklarda oluşan iltihaplı hastalıklara karşı koruyucu etkisi olduğu bilinen doğum kontrol haplarının bazı yan etkileri de vardır.

Doğum kontrol hapının yan etkileri nelerdir?

Düzenli kullanımda son derece etkili bir aile planlaması yöntemi olan doğum kontrol hapları, bazı kadınlarda yan etkilerin görülmesine sebep olabiliyor. Mide bulantısı, baş ağrısı, adet dönemi dışında kanama, libidonun azalması, memelerde hassasiyet ve duygu kontrolü zorluğu, doğum kontrol haplarının sık rastlanan yan etkilerinden bir kaçıdır. Bu tür yan etkileri, vücudun yeni hormonal düzene uyum sağlamasıyla birlikte birkaç ay içinde kendiliğinden düzene binecektir. Doğum kontrol hapı kullanımına paralel olarak görülen yan etkilerin düzelmemesi durumunda doktorunuza başvurarak durum tekrar incelenmeli ve gerekli görülmesi halinde başka doğum kontrol yolları denenmelidir. OKS, doğum kontrol hapı kullananlar ya da kullanmayı düşünenler tarafından doğum kontrol hapı zararları olarak da bilinen bazı sağlık problemlerine de yol açabilir. Kombine OKS kullanımında pıhtı oluşumu gerçekleşebilir. Kalp krizi, inme, derin ven trombozu gibi sonuçlara yol açabilen pıhtı oluşumu riski oldukça zayıftır. Doğum kontrol hapı kullanımına bağlı olarak kişide pıhtı oluşumu binde birden daha azdır. Bu da gebelik sırasında pıhtı oluşumunun görülme ihtimalinden daha zayıftır. Şiddetli karın ağrısı, nefes darlığı, göğüs ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi, konuşma ve görme problemlerinin varlığında mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Doğum kontrol hapının dezavantajları nelerdir?

Halk arasında doğum kontrol hapı zararları olarak da bilinen dezavantajlar arasında, kilo alma, cinsel istekte azalma, duygu durum değişiklikleri, memelerde hassasiyet, baş ağrısı gibi olumsuz etkiler bulunur.

İlacın kullanımına başlandıktan sonra 2-3 ay süreyle lekelenme tarzında ara kanamalar görülebilir.

Mide bulantısına neden olabilir. (Hafif şiddette mide bulantısı varlığında ilacın kullanımına ara verilmemelidir)

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz.

Düzenli bir şekilde her gün, aynı saatte alınması gerekir.

Pıhtı oluşumu riskini artırır.

Doğum kontrol hapı, gebelik şüphesi varlığında ve gebelikte esnasında asla kullanılmaması tavsiye ediliyor.

Doğum kontrol hapı kullanılmadan önce mutlaka kadın doğum uzmanına görünmeli.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!