Sağlık
Giriş Tarihi : 20-02-2021 09:21   Güncelleme : 21-02-2021 12:48

DNA Hasarını Azaltarak Kansere Karşı Koruyan Mucizevi Meyve

Yüksek oranda lif, C vitamini ve K vitamini içeren bu meyvenin mucizevi iyileştirici özelliği oldukça yüksek. Peki bu meyvenin adı ve insan vücuduna faydaları nelerdir?

DNA Hasarını Azaltarak Kansere Karşı Koruyan Mucizevi Meyve

Yüksek oranda lif, C vitamini ve K vitamini içeren bu meyvenin mucizevi iyileştirici özelliği oldukça yüksek. Peki bu meyvenin adı ve insan vücuduna faydaları nelerdir?

Mor ve mavi renkleri ile tüm dikkati üzerine çeken son dönemlerin gözde meyvesi yaban mersinin faydaları saymakla bitmiyor. O minik görüntüsünün arkasında kocaman bir iyileştirici özelliği olan yaban mersini insan sağlığı için büyük mucizeler barındırıyor. Yaban mersininin 100 gramında 44 kalori gibi düşük bir kalori değerine sahiptir. İşte yaban mersininin bilinmeyen mucizeler...

1) ANTİOKSİDAN BESİNLERİN KRALIDIR
Antioksidanlar vücudun hücrelere zarar verebilecek, yaşlanma ve kanser gibi hastalıklara neden olabilecek kararsız moleküller olan serbest radikallerden koruma özelliğine sahiptir. Yaban mersininin içeriğinde yer alan flavonoidler (Vücudun Minik Ordusunu Oluşturan Antioksidanlar) sayesinde bu etkiyi göstererek ve tüm meyve sebze ailesinin en yüksek antioksidan içeriğine sahip besinleri arasında yer almaktadır.

2) DNA HASARINI AZALTARAK YAŞLANMA VE KANSERE KARŞI KORUMAYA YARDIMCI OLUR
Yapılan bir çok araştırma sonucu yaban mersini ve yaban mersini suyunun yaşlanma ve kanserin önde gelen itici gücü olan DNA hasarını azalttığını göstermektedir.

3) KALP HASTALIĞI RİSKİNİ AZALTARAK KÖTÜ KOLESTEROL (LDL) DEĞERİNİ DÜŞÜRÜR
Yaban mersini içerisindeki antioksidanlar sayesinde zararlı olan kolesterolün oksidatif hasarını önlemeye yardımcı olarak kalp hastalığı için baskın bir risk faktörü olma etkisini azaltmaktadır.

4) KAN BASINCINI DÜŞÜRÜR
Yüksek tansiyonu olan kişilerin düzenli olarak yaban mersini tüketmesi durumunda kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü olan yüksek tansiyon üzerine olumlu etki gösterdiği gözlemlenmiştir.

5) BEYİN FONKSİYONLARINI KORUR VE HAFIZAYI KUVVETLENDİRİR
Yaban mersininin içerisinde yer alan antioksidanlar sayesinde kişilerde beyin işlevine yardımcı olmakta ve zihinsel düşüşü geciktirmeye yardımcı olmaktadır.

6) ANTİ-DİYABET ETKİ GÖSTERİR
Yapılan çalışmalarda yaban mersininin anti-diyabet etkilerine sahip olduğu gözlemlenmiş olup, insülin duyarlılığını artırdığını ve kan şekeri seviyelerini düşürdüğü görülmüştür.

7) İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARINDA İYİLEŞTİRİCİ ETKİ GÖSTERİR
Kızılcık suyu bu tür enfeksiyonların iyileştirilmesinde etkili olmaktadır. Kızılcık ile yakından ilişkili olan yaban mersini bazı bakterilerin mesane duvarımıza yapışmasını engelleyerek idrar yolları enfeksiyonunu yok etmeye yardımcı olur.