DOLAR %
EURO %
ALTIN 461,101,52%
BITCOIN 488806-3,47%
Kayseri
20°

PARÇALI BULUTLU

16:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Diş macunu tek başına yeterli değil

Diş macunu tek başına yeterli değil

ABONE OL
8 Nisan 2021 18:19
Diş macunu tek başına yeterli değil
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KayseriTempo -Nuh Naci Yazgan Üniversitesinde Diş Hekimliği Fakültesi Prof. Dr. Cem Gürgan, diş macununun her fırçalama için minik bir nokta kadar kullanılmasının ihtiyaç karşılayacağını,hemde daha yararlı olacağını belirtti.
Cem Gürgan yaptığı açıklamada,sıkılan diş macununun miktarının önemli olmadığını söyleyerek diş sağlığı için sadece bir faktör olduğunu belirtti. Gürgan diş sağlığında en önemli etkeni fırçanın üstlendiğini özellikle belirtti. Gürgan, diş macunu kullanırken ekranlarda görüldüğü gibi fırçanın üzerini kaplayacak şekilde kullanmanın hatalı olduğunu belirterek “Bu macunların içerisinde köpürten deterjan türü maddeler var. Köpürüp içerisindeki maddeler her yere yayılabilsin diye bu şekilde üretilmişlerdir. Ayrıca diş macununu ıslatmamak gerekir. Islattığınız zaman diş macunu daha hızlı köpürür. Köpüren bir şeyi ağızınızda tutamazsınız. Ya yutarsınız ya da tükürürsünüz. Yutmak istemeyeceğinize göre erkenden tükürmeye başlarsınız. Dolayısıyla macun ağız içerisinde kullanamadan atılmış olacak. Bundan dolayı az miktarda ve kuru fırça ile uygulanmalıdır” dedi.

Prof. Dr. Gürgan, “Diş macunu seçiminde bilinen marka tercih edilmeli”
Dİş Macun tercihinde adı duyulmamış marka yerine bilinen markaların kullanılmasını önerdi. Prof. Dr. Gürgan, “Hangisinin tadını veya parasını seviyorsanız tüketici ona yönlenmeli. Diş macunlarının arasında bir fark olsa inanın firmalar o farkı tüketicilere mutlaka size sunarlar. Bu konuyla ilgili yılların çalışmaları var. Elbette içerisinde bulunan maddelerden çeşitli katkılar sağlanıyor. Ancak tek başına diş macunu yeterli olsaydı reçeteye doktorlar diş macunu yazarlardı. Bu konuda esas işi yapan diş fırçasıdır. Diş hekimleri olarak bizlerde diş taşı temizliğini çürük tedavisini kazıyarak yapıyoruz. Esas iş mekanik temizliktir. Biz ağız temizliğini yapmayınca ağız içerisindeki bakteriler çok mutlu oluyor. Önlerine tabir yerinde ise nefis bir sofra kuruluyor. Bu sebeple günde en az iki kez dişler fırçalanmalı. Sabah kahvaltıdan sonra akşam yatmadan önce bu temizlik olmalı. Diş taşlarının oluşmasında en önemli sebep fırçalamanın yetersiz olması. Diş fırçalama bir anlamda koruyucu tedavi ve doktor kontrolü atlanmamalı. Diş macunu konusunda hiçbir marka tek başına ağız bakımında yeterli değil.” ifadelerini kullandı.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP