Doğum Parası nedir? Nasıl Çocuk Parası Alınır?

featured

Doğum parası devlet tarafından vatandaşlara belirli koşullar karşılığında verilen  tek seferlik bir yardım parasıdır. Çocuk sayısına doğrultusunda değişkenlik gösterebilir. Doğum parasını alabilmek için ilgili kurumlara başvuru yapmak şarttır. Doğum parası nedir, kimler faydalanır, doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır gibi soruların cevabını detaylı bir biçimde öğrenebilmek için haberimizden bilgilere ulaşabilirsiniz.

Doğum parası; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ebeveynlere sağlanan destek ödemelerinden birtanesidir. Özellikle hamile olan ya da yeni doğum yapmış anneler tarafından merak edilen doğum parası, doğumun ardından tek seferlik ödenen bir ücrettir. Doğum parası nedir, kimler faydalanır? Doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır? gibi soruların yanıtları ve detayları…

Doğum yardımı olarak da bilinen doğum parası 2015 yılının Mayıs ayından itibaren her yeni doğan çocuk için annelere ödenen bir ödemedir. Bir kereye mahsus olan ödemeyi alabilmek için annenin Türk vatandaşı ya da mavi kartlı olması gerekir. Annenin sağ olmaması durumunda ise aynı şartlar babada aranır.

Doğum Parası Başvuru İşlemleri

Doğum parası başvurusu için gereken işlemler, doğumun gerçekleşmesinin sonrasında herhangi bir zamanda gerçekleştirilebilir. Başvuru işlemlerinden önce ebeveynlerin ilgili nüfus müdürlüğüne gitmesi şarttır. Nüfus müdürlüğünde öncelikle yeni doğan bebek Kimlik Paylaşım Sistemi adı verilen sisteme kaydı yapılır. Ardından da ebeveynler doğum yardımı başvuru dilekçesini eksik bırakmayacak bir biçimde şahsen imzalayarak başvuruyu gerçekleştirir. Doğum parası başvurularının muhatabı; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ya da Sosyal Hizmet Merkezleridir. Dolaylı olarak başvurunun bu kurumların şubelerine yapılması gerekmektedir. Ayrıca hizmet alımı yolu ile işe alınmış dahi olsa tüm kamu kurum ya da kuruluşlarında çalışan vatandaşların doğum parası başvuruları çalıştıkları kurumdan alınır.

Doğum Parası Şartları Nelerdir? Kimler Yararlanabilir?

Doğum parası alabilmek için öncelikle Türk vatandaşı ya da mavi kart sahibi olmak esastır. Yalnızca annenin bu şarta uyması yeterli olmuyor, Türk vatandaşı olmak ya da mavi kart sahibiyeti babada da aranan bir husustur. Doğum parası başvurusu 2015 yılının Mayıs ayının 15. gününden sonra doğan tüm çocuklar için yapılabilir. Eğer o yıllarda doğan çocuğunuz için doğum parası almamışsanız şimdi bile başvuru yapabiliyorsunuz. Ancak bu tarihten önce doğmuş çocuklarınız için doğum parası alamazsınız.

Doğum Parası Nasıl Alınır?

Doğum parası ödemeleri öncelikle başvuru yapılan ayı takiben bir ay içerisinde Doğum Yardımı Sistemine girilir. Doğum Yardımı Sistemine düştükten sonra doğum parası bir ay içinde PTT şubeleri aracılığıyla alınabilir.

Doğum Parası Ne Kadardır?

2021 yılında belirlenen doğum parası ücreti asgari ücret zammına göre yenilendi. 2020 yılında 31.96 kuruş olan en düşük günlük doğum parası 2021 yılında net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak açıklanan asgari ücrete göre 38 lira 15 kuruş olarak açıklandı. 2020 yılında en yüksek doğum parası 234 lira 44 kuruşken, 2021 yılında ise bu ücret en 286 lira 20 kuruş olarak bildirildi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!