Gündem
Giriş Tarihi : 31-05-2020 15:27   Güncelleme : 31-05-2020 15:27

Dilek hemşirede son dakika

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün öldüğü kamuoyu ile paylaşılan hemşire Dilek Akçabelen ile ilgili flaş bir açıklama yaptı

Dilek hemşirede son dakika

Dün İstanbul Tabipler Odası'nın ölüm haberini verdiği hemşire Dilek Akçabelen ile ilgili bugün flaş bir açıklama yapıldı. Bu açıklmamayı yapan kişi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca oldu. Bakan Koca, Dilek hemşirenin ölmediğini yönünde açıklama yaptı.

Bakan'ın açıklaması
Ülkemizde de Mart ayından bu yana soğuk yüzünü gösteren ve binlerce insanın ölümüne neden olan Covid19 virüsü ile 11 Nisan'dan bu yana mücadele veren Dilek hemşire ile ilgili dün yapılan açıklamanın üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün twitter hesabsından bir paylaşım yaptı. Bakan Koca, "Dilek hemşiremizin yakınlarının üzüntüsü dün biraz daha arttı. Covid-19’a karşı yaşam mücadelesini 11 Nisan'dan bu yana sürdüren Dilek Akçabelen hakkında maalesef teyit edilmemiş, yanlış bir haber yayıldı. Durumu öncekinden ciddi, ama kalbi hayatla bağını her şeye rağmen koruyor" ifadelerini kullandı.

11 Nisan'dan beri..
3 yıl önce evlenen 30 yaşındaki hemşire Dilek Akçabelen, 11 Nisan 2020 tarihinden bu yana coronavirüs tedavisi görüyordu. Doğum iznine ayrılan ve 11 Nisan'da yüksek ateş, bel ve sırt ağrısı şikayeti ile hastaneye kaldırılan, sonrasında nefes darlığı yaşamasından ötürü durumu ağırlaşan ve yoğun bakıma alınan Dilek hemşirenin yoğun bakımda entübe şekilde tedavisi sürüyordu. Ancak sağlık durumunda bir değişiklik olmayan Dilek Akçabelen’in akciğerlerinin iflas ettiği ortaya çıktı.

Özür açıklaması
Dün İstanbul Tabip Odası resmi twitter hesabından "Dilek hemşireyi yitirdik. Hastalığa yakalandığında gebeydi. Bebeği doğdu, yaşıyor ama kendisi Covid-19’a yenik düştü. Üzgünüz. Tüm sağlık çalışanlarımızın başı sağolsun!" paylaşımı yapmış ve bu paylaşım başta yakınları olmak üzere, konuyu bilen tüm vatandaşları derinden üzmüştü.
İstanbul Tabip Odası, bugün özür açıklaması yaptı. Yeni açıklamada "Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dilek Hemşirenin durumu hakkında -Öncekinden ciddi ama kalbi hayatla bağını her şeye rağmen koruyor- açıklamasını yaptı. Dün akşamki yanlış bilgi paylaşımımız için başta ailesi olmak üzere özür diliyoruz. Umudumuzu koruyoruz" ifadelerine yer verildi.