Gündem
Giriş Tarihi : 20-04-2020 18:59   Güncelleme : 20-04-2020 19:43

Cumhurbaşkanı açıkladı. Sokağa çıkma yasağı varmı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. 23 nisan, 24 Nisan, 25 Nisan ve 26 Nisan 2020 tarihinde sokağa çıkma yasağı varmı

Cumhurbaşkanı açıkladı. Sokağa çıkma yasağı varmı

Kabine Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında açıklama yaptı. Gündemde en çok merak edilen 24 Nisan Cuma gününün resmi tatil olup olmayacağı ve 23 Nisan Perşembe, 24 Nisan Cuma, 25 Nisan Cumartesi ve 26 Nisan Pazar boyunca sokağa çıkma yasağı olacak mı sorusu yanıt buldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan 2020 günü kutlanacak Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın Covid19 salgını tedbirleri ışığında coşkuyla kutlanacağını söyledi. 4 gün boyunca sokağa çıkma yasağı olup olmayacağını da açıklayan, COVİd19 salgınına karşı asla tedbirin elden bırakılmaması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları..

** CoronaVirüs ile sonuna kadar mücadelemiz sürecektir. Hasta Yasağı, Solunum cihazı gibi her alanda çok iyi seviyedeniz. Gıda ve Temzilik gibi noktalarda istisnalar hariç sıkıntımız bulunmuyor. Kamu düzenini bozmadan çalışmalar sürüyor. Vefa Sosyal destek gruplarına destek veriliyor. Bugüne kadar 3 milyonu aşkın vatandaşımıza Vefa Sosyal Destek hizmeti verilmiştir. Yaklaşık 1 milyon 65 yaş üstü vatandaşımıza kolonya ve maske dağıtımı yapıldı.

** Korona Virüs ile mücadelenin meyvelerini toplamaya başladık. Günlük 40 binin üzerinde test yapılıyor. İyileşen hasta sayımız katlanarak artıyor. İnşallah ölüm sayısının da azalmasını umut ediyoruz. Hastanelerimizde olağanüstü bir yoğunluk yaşanmıyor. Sağlık personelimiz canla başla mücadelelerini sürdürüyor. tüm sağlık personeline şükranlarımı sunuyorum.

** Maskeler, eczaneler ve PTT aracılığıyla dağıtımı sürüyor. Maskeden tuluma, ilaçtan solunum cihazına kadar hiç bir eksiğimiz ve riskimiz bulunmuyor. Elimizde epeyce bir stoku bulunan kritik ilaçların üretimine yerli firmalarla başladık. N-95 ve N-99 maskelerinin testleri bitt. En kısa sürede üretimine başlıyoruz. Hastane, yatak ve yoğun bakım yatağı konusundaki mevcut kapasitemizi güçlendiriyoruz.

** Sokağa çıkma yasağını bir süre daha devam ettireceğiz. 23 Nisan, 24 Nisan, 25 Nisan ve 26 Nisan tarihleri arasında ise günlük hayat çalışmasını en alt düzeyde tutacak şekilde Sokağa Çıkma Yasağına devam etmeyi planlıyoruz. Günlük hayatı etkilemeyecek şekilde sokağa çıkma kısıtlaması yapacağız. Ayrıntıları İçişleri Bakranlığı açıklayacaktır. 23 Nisan 2020 Perşembe gecesi 00:00'dan itibaren sokağa çıkma kısıtlaması 26 Nisan Pazar günü 23:59 itibariyle sona erecektir.

** Bu salgının üzerinden 83 milyon birlikte hareket edersek geliriz. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sıkı sıkı sarılarak bu illeti yenebiliriz. İstikbalimize ve istiklalimize, darbe girişimlerine, vesayetin tuzaklarına nasıl hep birlikte sarıldıysak, bugün de hep birlikte aynı azimle salgına karşı birlik olup kazanacağız. Umarım Ramazan Bayramı'na kadar bu illetin üstesinden gelmeyi hedefliyoruz. Gönüllü karantina uyguladığımız şu günlerde "Evde Kal Türkiye" sloganımıza sıkı sıkı bağlı olalım.

** Çeşitli illerde bulunan 14 Milyon metrekare hazine arazisini çiftçilerimizin kullanımına sunduk.