Sağlık
Giriş Tarihi : 15-06-2020 10:32   Güncelleme : 15-06-2020 12:39

Covid-19 sil baştan mı başlıyor 

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tezer Özlü, corona virüse karşı sağlam bir mücadele sergilendiğini, ancak halkın nişan ve düğün benzeri kutlamalara düşkünlüğü sebebiyle çabaların boşa gittiğini söyledi.

Covid-19 sil baştan mı başlıyor 

Normalleşmenin ikinci haftasında vaka sayılarının artış göstermesi, vatandaşlar tarafından panikle karşılandı. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tezer Özlü de konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Özlü açıklamasında, Türk insanın ananevi kurallara düşkünlüğünün Covid-19 için yüksek risk taşıdığını belirtti. Normalleşmeye fazla alışan pek çok kişi, dönem içerisinde ertelediği kutlamaları yapmak istemesi sonucu ikinci dalganın gelme ihtimalini akıllara getirdi. 

Töreler bizi bitirdi
Prof. Dr. Tevfik Özlü konuyla ilgili açıklamasında, "Bana göre artışın bir sebebi de töre kaynaklı. Nişan, söz, mevlit, asker uğurlaması, taziye gibi gelenek ve göreneklerimizin eskisi gibi yapılıyor olması büyük sorun. Elbette ki törelerimizi bırakalım demiyoruz ama mesafe, maske, hijyene dikkat ederek yeni normale göre tasarlanmaları lazım" ifadelerini kullandı.

Uyandırma Zili
Prof. Dr. Özlü, endişelenmekte fayda olduğunu ve vaka sayı artışını uyandırma zili olarak tanımladı. Herşeye en baştan başlanmasına çok az zaman kaldığının da altını çizen Özlü, “Yükselme trendinin diğer parametrelere yansıması durumunda salgınla mücadelede başa dönebiliriz. İyileşen hasta sayımız yüksek. Hasta havuzumuz boşalmakta. Şu an panik olmayı gerektirecek bir durum yok ancak hastaneye ve yoğun bakıma yatış sayıları da yükselirse o zaman yandık! Her şeye sil baştan başlamak gerek. O nedenle tedbirlere riayet şart! Yoksa işin ucu kaçar” şeklinde konuştu.

Salgın henüz bitmedi
Artışın eski normale dönüşün bir işareti olduğuna dikkat çeken Tezer Özlü, gündelik hayatta her şeyin serbestmiş gibi algılanmaması gerektiğini belirtti. Özlü virüsün hala aramızda olduğunu söyleyerek, "Maalesef toplumda normalleşme 'Salgın bitti' ya da 'Artık her şey serbest' gibi algılandı. Oysa virüs aramızda. Duyarlı bir kesim var ancak sayıca azlar. Sağlık Bakanımız da vaka sayılarındaki artışın il bazlı olduğunu açıkladı. Bu noktada görev sahadaki filyasyon ekiplerinde. Ekipler bu artışın hangi tür kalabalıklaşmadan kaynaklı olduğunu biliyor. Pandemi kurulları analizlere bakarak il bazlı bazı kısıtlama ve tedbirler almalı. Bana göre artışın bir sebebi de töre kaynaklı" dedi.

Normalleşme yeniden tasarlanmalı
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tezer Özlü açıklamasına şu sözlerle devam etti: “Nişan, söz, mevlit, asker uğurlaması, taziye gibi gelenek ve göreneklerimizin eskisi gibi yapılıyor olması büyük sorun. Elbette ki törelerimizi bırakalım demiyoruz ama mesafe, maske, hijyene dikkat ederek yeni normale göre tasarlanmaları lazım. Ayrıca İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehirlerden seyahat izninin çıkması da sayıları yukarı çekti. Birçok kişi köyüne, memleketine gitti. Kuzenler, amca, dayı buluşmaları, el öpmeler, ev oturmaları derken ortam bulaşa uygun hale geldi. Eski alışkanlık ve ezberlerin tekrar ediyor olması işin kontrolden çıkmasına sebep oluyor. Maske kullanımının öneminin kavranamaması da cabası. Ya takılmıyor, ya usulüne uygun takılmıyor. Maske denetimi olmalı. Kurallara uymayanlara da cezai müeyyide uygulanmalı.”