Gündem
Giriş Tarihi : 15-04-2020 14:06

Coronavirus ile ilgili büyük tehlike

Bilim adamları, yarasalar üzerinde yaptıkları araştırmalar neticesinde 6 yeni Coronavirus türü keşfettiğini duyurdu.

Coronavirus ile ilgili büyük tehlike

Bilim adamları, yarasalar üzerinde yapılan araştırmaların neticelerini açıkladı. Bilim adamları, 6 yeni coronavirüs türü keşfettiklerini duyurdu.

Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, PREDICT Projesi kapsamında Myanmar’da yarasalar üzerine araştırmalar yapan bilim ekibi 6 yeni corona virüs türü keşfettiklerini açıkladı. Bilim adamları, yeni keşfedilen 6 corona virüs türünün COVID-19 ile aynı familyaya ait olduğu bilgisinin altını çizdi. Keşfedilen 6 yeni corona virüs türünden üçü alfacoronavirüsü iken üçü de betacoronavirüsü olarak sınıflandırıldı.

"Binlerce tür.."
Bilim adamları, yeni keşfedilen 6 coronavirüs türünün COVID-19 ile aynı familyaya ait olduğu bilgisinin altını çizdi. Ancak ilk bulgulara göre bu virüsler SARS, MERS veya COVID-19'a sebep olan türler ile yakından ilişkili değil. Küresel bir salgına dönüşen COVID-19’un ana kaynağının yarasalar olduğu tahmin ediliyor. Ancak bilim dünyası henüz bu iddiayı kanıtlayabilmiş değil. Bilim adamları, yarasalarda muhtemelen binlerce Corona Virüs türü olduğunu görüşünde. Araştırmayı yapan ekip yeni keşfedilen corona virüs türlerinin diğer hayvanlara ya da insanlara geçip geçemeyeceği sorusunu cevaplayabilmek adına daha detaylı bir araştırma yapılması gerektiğinin altını çiziyor.