Sağlık
Giriş Tarihi : 22-03-2019 14:02   Güncelleme : 22-03-2019 14:06

Çocuklar neden yalan söyler

Çocuğunuzun neden yalan söylediğini merak ediyorsanız haberimizi okuyun. Size göre masum gelen ufak yalanlar çocuklarınız için büyük yalanlar olabilir.

Çocuklar neden yalan söyler

Alacağız tepkilerden korktuğu için yalan söyleyen çocuklar vardır. Örneğin; yaptığı bir hatadan dolayı ceza veren bir bireyseniz, çocuğumun bu durumdan korktuğu için yalana başvurabilmektedir. Hata yaptığında veya bir yanlış bir şey yaptığı zaman sık sık eleştiriyor ve kızma eyleminde bulunuyorsanız bu tür şeyleri bir daha yaşamamak adına korkup yalan söyleyebilir.

Hayal dünyasında yaşayabilirler. Çocuktan çocuğa değişkenlik gösteren bu durumda ruhsal durumlarına göre Yalan söyleme oranları ve hayal üretme oranları değişkenlik göstermektedir .Olmamış bir şeyi olmuş gibi görebilen hikaye uydurabilen çocuklar bulunmaktadır. Bu tür durumlar kandırmak veya aldatmak amaçlı değildir. Hayal kurmasını tetikleyen bu durumların incelenmesi gerekebilir.

Neler yapılmalı
Eğer çocuğunuzun yalanını yakaladığın zaman onun suçlamamanız gerekir .Öfkelenme sonucu aşırı ve ani tepkiler vermemek gerekir. Böyle bir durumda Çocuğunuzu karşınıza alıp sakince konuşmanız daha faydalı bir durum olur. Kendisine yalancı idamını koymak yerine yaptığı şeyin yanlış bir şey olduğunu ve konuşarak da düzeltilebilecek bir durum olduğunu belirtilmesi gerekir.

Çocuğunuzun neden yalana başvurduğunu bulmanız gerekmektedir Örneğin ; bir eşyanız kırıldı. Bunu sen mi kırdın ? sorusuna nasıl bir şekilde sorduğunuz önemlidir .Sinirli bir şekilde sorarsanız haliyle korkarak Hayır diyecektir ama çok sakin bir şekilde sorarsanız. Yalan söyleme oranı daha aza indirebilirsiniz.