Gündem
Giriş Tarihi : 30-10-2019 12:36

Çin Mutfağını Sevdiren 5 Leziz Yemek

Dünya mutfağı lezzetli yemekler denemek ve tatmak isteyenin ilgisini çekiyor. Çin mutfağı da dünyadaki lezzetler içerisinde çok fazla çeşit barındıran bir alana sahip olduğu biliniyor.

Çin Mutfağını Sevdiren 5 Leziz Yemek

Çin mutfağı her ne kadar ilginç ve şaşırtıcı bir damak zevkine sahip olsa da aslında çok lezzetli yemekleri bünyesinde barındırıyor.

İşte Çin’e seyahat ettiğinizde çekinmeden yiyebileceğiniz 5 leziz yöresel yemek:

1- Shou Zhuafan: Çin’e ilk gidenlerin ilk alışması gereken yemeklerden biri şüphesiz Çin usulü bizim lapa diye bildiğimiz yağsız tuzsuz pirinç pilavıdır. Bu pilava alışana dek imdadınıza yağda et ve sebzelerle kavrulmuş pilavlar yetişir. Bunlardan özellikle Müslüman restoranlarında en meşhur olanı Shou Zhuafan adlı yemektir. Genellikle havuç ve kuzu etiyle kavrulan pilav tek başına bir öğün yemek olabilecek kadar lezizdir.

2- Xiajiao - Karidesli Mantı: Güney Çin’de daha fazla tercih edilen bu Çin Mantısı içine karides doldurulup özel kaplarda buharda pişiriliyor. Karidesin yanı sıra tercihe göre yeşil soğan, soya sosu, zencefil ve susam yağı da eklenebiliyor. Buharda pişirme yöntemi bu mantıları oldukça sağlıklı kılmanın yanı sıra, karides ve diğer yiyeceklerin tatlarının mantı içinde karışıp hapsolmasına ve sonuç olarak muhteşem bir lezzete dönüşmesine yol açıyor.

3- Beijing Kaoya - Pekin Ördeği: Geçmişte kraliyet menüsünde yer alan Pekin Ördeği, çiğde ağacı odunu ateşi üzerine asılı şekilde yavaş yavaş pişirilir. Pişirildikten sonra ince dilimler halinde kesilir ve ince kıyılmış yeşil soğan, havuç gibi sebzelerin yanı sıra lavaş ve barbekü sosuyla servis edilir.

4- Ganchaoniuhe: Bilindiği gibi Çin leziz erişte/makarnalarıyla da meşhurdur. Bunlardan en lezizlerinden biri de haşlanmış eriştelerin yağda çeşitli sos, sebze ve etle kavrulduğu Ganchaoniuhe adlı yemektir.

5- Chunbing: Chunbing Çinlilerin geleneksel olarak Bahar Bayramında yedikleri, şimdilerde yılın her günü restoranlardan bulunabilen sigara böreği tarzı bir yiyecek. Yufka içine konulan tercihe göre sebze ya da et, dürüm yapıldıktan sonra yağda kızartılıp afiyetle yenir. Çin böreği diyebileceğimiz bu yiyecek genelde ana yemek öncesi atıştırmalık olarak yenir.