Çikolata Kisti Nedir?

cikolata kisti nedir
Daha Fazla Göster

Çikolata Kisti Nedir? Kadınlarda Çikolata Kisti ne demek oluyor? Günümüzde kadınlarda oldukça sık rastladığımız çikolata kisti ne demek? Çikolata kisti, tıp dili ile nitelendirildiğinde endometriyozis kadınlarda sık sık rastlanan ve önemli sayılan bir sağlık sorunu olarak bilinir. Hastanın yaşam standartlarını ve kalitesini bozması ve kısırlığa yol açabilmesi olabilmesi nedeniyle önemli bir kadın hastalığı olarak kabul edilen endometriosisin toplumda sık rastlanmasından ötürü araştırılmaya devam ediyor.

Çikolata kisti (endometriyozis) tanısı kesin olarak ameliyatla koyulur. Ancak toplumda görülme sıklığının üreme çağındaki kadınlarda %10, infertil kadınlarda ise %25-35 olduğu tahmin edilmektedir. Birçok etken sebepleri ararsında önemli yer edinen çikolata kisti hastalığının nedenleri, belirtileri, tedavisi ve çikolata kisti ameliyatı hakkında merak edilen tüm soruların cevabını araştırdık.

Endometriozis (Çikolata Kisti)

Endometriozis yani halk ararsındaki tabir ile çikolata kisti, rahmin iç kısmını oluşturan ve adet kanamalarını sağlamaya yarayan bez dokusunun (endometriyum) rahmin dışında bulunmasıdır. Rahmin iç zar tabakası nereye konumlanırsa o organı tutar ve tuttuğu organa göre şikayetlere sebep olur. Endometriozis yumurtalık, karın boşluğu, bağırsaklar, rahmin dış zar tabakası, mesane, akciğerler hatta beyini bile tutabilmektedir. Endometriozis yumurtalığı tutar ve kiste sebep olur buna endometrioma, halk arasındaki adıyla çikolata kisti diyoruz.

Çikolata Kisti Neden Olur?

Çikolata kistinini neyin tetiklediği ve neden olduğu tam anlamıyla tespit edilememektedir. Çikolata kistinin nasıl oluştuğu ile ilgili birçok söylenti ve teori bulunuyor, fakat henüz hiçbirinde kesinlik yoktur. Hangi teori olursa olsun altta yatan genetik yatkınlık en önemli risk faktörü olarak değerlendirilmektedir. Muhtemelen de tek teori değil, bu teorilerin birleşimi çikolata kistine neden olabilmektedir.

1- Retrograd menstrüasyon

Adet olurken dışarı çıkması gereken kanın, rahimden tüplere doğru geri gitmesi ve buradan karın boşluğuna, bağırsaklara ve yumurtalığa yayıldığı teorisi en çok onay gören teorilerdendir. Bu kanın içinde bulunan canlı endometriyal hücrelerin gittikleri organa yerleşip, orada büyümeye devam ettikleri düşünülüyor. Adet kanaması çok olan, uzun süren ve sık sık adet olanlarda daha sık endometriyozis görülmesi bu teoriyi destekler nitelikte oluyor.

Tıpinsanlarının yaptığı çalışmalarda nerdeyse tüm kadınlarda geriye doğru kan gittiği ama bu kadınların hepsinde çikolata kisti oluşmadığı da tespit edilmiştir. Bu sebeple altta yatan genetik yatkınlığın çikolata kisti gelişmesinde önemli bir rol oynadığı düşünülüyor.

2- Çölemik epitel metaplazisi

Bu teoriye göre endometriosis gelişen organlardaki epitelin kendi başına değişime girdiği (metaplazi) söylenmektedir. Ancak neden herkeste bu değişimin olmadığı sorusuna yanıtına cevap bulunamamaktadır.

3- Kan yoluyla yayılım

Akciğer ve beyinde endometriyozis görülmesi kan ve lenfatik yayılmayla açıklanmak istenmiş, fakat bu konuda da fikir uyuşmazlığı yaşanmıştır.

4- Lenf yoluyla yayılım

Lenf dolaşımı damar içi dolaşımın dışında devam eden bir dolaşım yoludur ve endometriozis hücrelerinin taşınmasın aracı olduğunu söylenir.

5- Endometriyal hücrelerin direk yayılımı

6- Genetik yatkınlık

Çikolata kistinin nasıl oluştuğuna dair söylenilenlerle ilgili fikir birliğine varılan tek teoridir. Çünkü çikolata kisti olanların yakınlarında endometriyozis görülme sıklığı normal sıklığa göre çok daha yüksek rastlanılmıştır.

7- Bağışıklık sisteminin zayıf olması

Bağışıklık sistemin azalması da çikolata kisti sebepleri arasında yer alır. Adet sırasında geriye doğru kan akımı olsa bile, normal bağışıklık sistemine sahip bir kadın rahim dışına giden bu endometriyum hücrelerini natural killer hücreleri tarafından yok edilir. Sonuç olarak da canlı endometriyal hücreler o bölgelerde canlı kalamaz ve ortadan kaldırılır. Ancak zayıf bağışıklık sistemi ile, endometriotik hücreler vücut tarafından temizlenemez ve gittikleri yerde büyümeye devam ederler.

8- Vücutta fazla östrojen ve prostaglandin olması

Endometriozis gelişmesindeki kilit rol olan mekanizmalardan biri de aromataz enzim aktivitesinin artması sonucu östrojen düzeyinin artmasıdır. Çikolata kisti gerçekte östrojen bağımlı bir hastalık olanak bilinir. Çünkü ergenlik öncesi ve menopoz sonrası (vücutta östrojen üretiminin az olduğu dönemler) endometriozis görülmez. Bu da bu teoriyi destekler niteliktedir. Çikolata kisti rastlanılan ka.dınlarda siklooksijenaz 2 aktivitesi arttığı için prostaglandin üretimi de artar. Bu da adetlerin ağrılı geçmesine, kasık ağrılarının yaşanmasına sebep olur

Çikolata Kistinin (Endometriozis) Belirtileri

Ağrılı adet görme

Kasık ağrısı,

İlişki sırasında ağrı

Kısırlık.

Bunlar dışında bel, bacak, büyük abdest yaparken zorlanma, idrarda veya büyük abdestten kan gelmesi gibi şikayetlerede rastlanılabilir. Eğer akciğer tutulumu varsa öksürürken boğazdan kan gelmesi de mümkündür. Mesane tutulumu olan hastalarda idrar yaprken ağrı ve idrara kan karışması ihtimaldir. Bazen çikolata kisti her hangi bir belirti vermeyebilir. Rutin muayeneler sırasında tesadüfen ultrasonla çikolata kisti tespit edilebilir.

Çikolata Kisti Kimlerde Görülür? Herkeste Var mıdır?

Ergenlikte ağrılı adet görenlerde,

Doğum yapmamış olanlarda,

Erken adet gören veya geç menapoza girenlerde,

Kısa adet döngüleri olanlarda,

Uzun ve yoğun kanamalı regl olanlarda,

Rahimde doğuştan yapısal anomalisi olanlardaİnce, zayıf vücut yapısına sahip olanlarda,

Düşük vücut kitle indeksine sahip olanlarda çikolata kisti daha çok görülür.

Çikolata Kisti En Çok Hangi Yaş Grubunda Görülür?

Çikolata kisti genellikle üreme çağındaki 15-45 yaş arası kadınlarda rastlanılır. Ergenlikten önce ve menopozdan sonra görülmez. Çünkü çikolata kisti östrojen bağımlı bir hastalıktır olarak nitelendirilir.

Ergenlik öncesi ve menapoz sonrası vücut östrojeni düştüğü için hastalık varsa bile gerilemeye gider. Ergenlikte ağrılı adet görme şikayeti olan kızlarda ilerleyen zamanlarda 8-10 yıl içinde endometriozis ile karşı karşıya kalınması ihtimaldir.

Çikolata Kisti (Endometriozis) Nasıl Teşhis Edilir?

Hastanın belirtilerine göre teşhis edilen bir hastalıktır. Adet sancısı, ilişkide ağrı veya hamile kalamama şikayetlerinden biri veya birkaçı varsa çikolata kisti olmasından şüphelenilir.

Muayenede rahimin hareketsiz olması, rahmin arkasının yapışık olduğu izleniminin olması endometriozisi olma ihtimalini akla getirir. Transvajinal (vajenden yapılan) ultrason muayenesi ile rahim arka duvarında devam eden yapışık bağırsak bölümleri saptanır.

Çikolata kisti ultrasonla daha kolay saptanabilir. Çikolata kisti oluşmamışsa, sadece endometriotik odaklar varsa ultrasonografi ile tespit edilmesi güç olabiliyor. Görüntülemeyi yapanın tecrübesi görüntüleme başarısınıda etkilemektedir. Eğer derin odaklar varsa MR (Manyetik Rezonans) ile saptanabilir.

Endometriozisin kesin saptanması ameliyatla olur. Ameliyatta karın boşluğunda, rahim üstünde veya yumurtalıktaki barut yanığı şeklinde kahverengi-siyah renkte görünen endometriyozis odaklarından alınan biyopsinin patolojik incelemesiyle endometriyozisin kesin tespit edilebilir. Sadece tanı koymak için de ameliyat yapmak mantıklı değildir

Çikolata Kisti Tedavisi

Çikolata kisti tedavisi, hastanın çocuk isteyip istemediğine, hastalığın evresine, belirtilerine ve yaşa göre düzenlenir. Çikolata kisti tedavisi için 5 farklı yol bulunur.

  1. İzlem tedavisi,
  2. Ağrı kesici tedavisi,
  3. Hormon tedavisi,
  4. Ameliyat (laparoskopik yada açık),
  5. Yardımcı üreme teknikleri (Aşılama tedavisi, tüp bebek tedavisi).

 

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!