Ekonomi
Giriş Tarihi : 23-06-2020 19:35   Güncelleme : 23-06-2020 19:35

Çiftçiler kar etsin diye..

Kayseri Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin, çiftçinin daha çok kâr etmesi için çabaladıklarını söyledi

Çiftçiler kar etsin diye..

Kayseri’nin Talas ilçesine bağlı Çatakdere Mahallesinde yem bezelyesi hasadı gerçekleştirildi. Hasada Talas Belediyesi Başkan Vekili Murat İlhan, Kayseri Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin, Tohum Sanayicileri Üreticileri ve Alt Birliği (TÜSİAB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yılmaz ve çiftçiler katıldı.

Kayseri Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin, çiftçilerin yem ihtiyacını karşılayamadıkları zaman kâr edebilme şanslarının olmadığı söyleyerek "Bugün bazı yeni ürünlerimizi Kayseri’deki çitçilerimizin hizmetine sunmak ve farkındalık oluşturmak için buradayız. Kayseri’de 2-3 yıldır yem bezelyesi kullanılıyor ama biz bu işi biraz daha hızlandırmak istiyoruz. Yem bezelyesi hem protein açısından hem de vermiş verimlilik açısından Türkiye’de ve İç Anadolu bölgesinde çok önemli yere sahip. Büyükşehir Belediyemiz, Tarım İl Müdürlüğümüz ve diğer tüm kurumlarımızda dahil çitçimizin 1 kuruş daha fazladan kar etmesi için çabalıyoruz. Çok şükür başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Bu arazi nadasta bekleyecek. Biz burada anıza direk ekim yapıyoruz. Kayseri’deki hesap ile bizim satarken değil alırken kar etmemiz gerekiyor. Bu bölge İç Anadolu bölgesinin en önemli besicilik yerlerinden biri. Biz kaba yem ihtiyacımızı kendimiz karşılamadığımız sürece yapmış olduğumuz hayvancılıktan kar edebilme şansımız yok" dedi.

TÜSİAB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yılmaz da, "Tohum yatağını iyi hazırlayamaz isek tohum miktarını artırmak gerekir. Eğer itinalı bir ekim yapmıyorsan tohum miktarını artırman gerekir. Bizim çiftçimiz her şeyi zamanında yapamadığı için veya uygun zamanda ekemediği için tohum miktarının artması gerekir. Bu salgın döneminin bizlere verdiği en önemli ders üretmektir. Üretmenin ne kadar kutsal olduğunu ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Hayvancılığımızın gelişmesi için gelecek nesillerin rahat sıkıntı çekmemesi için tarımımızın gelişmesi için çok önemli bir adım olarak görüyorum” cümleleri kurdu.