Siyaset
Giriş Tarihi : 20-06-2020 15:09   Güncelleme : 20-06-2020 15:09

CHP zimmet iddialarını sordu

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nde yaşanan zimmet iddialarının kamuoyu ile paylaşılmasını istedi

CHP zimmet iddialarını sordu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nde eski başkan Mustafa Çelik döneminde, Sayıştay tarafından yapılan incelemede belediye meclis üyelerine zimmet çıktığı haberleri ile ilgili açıklama yapılmasını istedi. CHP İl Başkanı Ümit Özer, "Bu iddialar ile ilgili kamuoyuna şeffaf bir şekilde açıklama yapılmalı" dedi.

"Neden sessizlik"
CHP İl Başkanı Ümit Özer, yazılı açıklamasında "Sayıştay tarafından inceleme yapıldığı ve 64.533.933 TL zimmet çıktığı, bu miktardan aralarında eski başkan Mustafa Çelik, şu anki başkan Memduh Büyükkılıç'ın da bulunduğu 68 kişiye zimmet çıktığı, çıkan zimmetin KAYULAŞ’a aktarılan bedellerle ilgili olduğu iddiaları var. Kayseri gündeminde bu şekilde yankı bulan konu ve iddialarla ilgili Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nden, eski ve yeni başkanlardan ya da dönem meclis üyelerinden herhangi bir açıklama gelmemiştir. Halkımızın ve Kayseri kamuoyunun nezdinde ilgililerine soruyoruz. Sayıştay’ın yaptığı inceleme ile ilgili hazırlamış olduğu rapor neden kamuoyu ile paylaşılmamaktadır? Neden sessiz kalınmaktadır? Sayıştay’ın hazırlamış olduğu raporda zimmet olduğu belirtilen kalemler ve konular, dayanak kararlar nelerdir? Zimmet olduğu belirtilen bedel ne kadardır ve sorumluları kimlerdir? Konu ile ilgili Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin şu anda bir girişimi olmuş mudur" soruları yöneltti.

"Hesap verilmeli"
CHP Başkanı Özer, "İlgililer tarafından bu sorular ve söz konusu iddialarla ilgili kamuoyunu tatmin edici açıklamalar yapılmalı, gerekirse zimmet iddiaları ile ilgili Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde girişimde bulunulmalı, varsa sorumluları gerekli hesabı vermelidir. Halkın hakkını, hukukunu koruyan ve bu durumun en yılmaz savunucusu olan Cumhuriyet Halk Partisi, konunun en yakından takipçisidir, olmaya da devam edecektir. Eğer konu ile ilgili kamuoyunu tatmin edici bir açıklama gelmez ve şeffaf bir şekilde raporlar açıklanmaz ise Cumhuriyet Halk Partisi olarak konuyu yetkili makamlara taşımaya, ilgililerine hesap sormaya, konunun en şeffaf şekilde ortaya çıkması için tüm girişimlerde bulunmaya hazır olduğumuzu Kayseri kamuoyuna bildiririz" cümleleri kullandı.