Kayseri Haberleri

CHP İl Başkanı Özer’den Madımak açıklaması

20200701-chp-il-baskani-ozerden-madimak-aciklamasi-184132-e66bc68886753f4dbeed.jpg
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, Sivas’ta yaşanan 2 Temmuz Madımak olayları ile ilgili açıklama yaptı.

27 yıl önce Sivas’ta gerçekleşen üzücü Madımak olayında hayatlarını yitiren vatandaşlar, aile fertlerini kaybeden insanların acısı halen dinmedi. Yaşanan elim hadise hafızalardaki yerini korurken Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, yazılı bir açıklama yaparak “Sivas Katliamında çok şeyi yitirdik” dedi.

“Aynı zihniyet”
Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, açıklamasında, “Tarihe bir kara leke olarak geçen Sivas Katliamının üzerinden geçen 27 yıl acımızı azaltmamış, maalesef katliamın ardından yaşanan süreç bu acı olayı yüreğimizde kanayan bir yaraya dönüştürmüştür. Sivas’ta insanları diri diri yakmak için birbiriyle yarışan gözü dönmüş, eli kanlı katilleri savunan avukatların içinde bulunduğu AKP, iktidar olduktan sonra davayı zaman aşımına uğratarak katilleri ödüllendirmiş, bu da yetmiyormuş gibi, Sivas Katliam sanıklarından Ahmet Turan Kılıç, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından affedilerek, katillerin aramızda dolaşması sağlanmıştır. Bu uygulamalar da göstermiştir ki, Pir Sultan Abdal etkinliklerine katılmak için kente gelen aydın ve sanatçıları yakan zihniyet ile bugün iktidarda olan zihniyet birbirinden farklı değildir” dedi. 

“Başaramayacaklar”
CHP İl Başkanı Ümit Özer, “Temelleri Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Sivas’ta atılan çağdaş, aydınlık, laik Türkiye Cumhuriyeti’ni hedef alan katillerin yapamadığını bir bir AKP iktidarı tarafından yapılmaktadır. Sivas’ta insanları etnik kimliği, mezhebi üzerinden hedef alanların görüşleri bugün iktidarın kendi siyasi bekasını sürdürmek için kullandığı kutuplaştıran, ayrıştıran dilde kendini göstermektedir. Ama başaramayacaklar. Malatya’da, Maraş’ta, Çorum’da, Gazi Mahallesi’nde Sivas’ta yaptıkları kitlesel katliamlarla, amaçlarına ulaşamayanlar yine amaçlarına ulaşamayacaklardır. Toplumsal barışı yok ederek iktidarda kalmayı amaçlayanlar, insanları kimlik, inanç ve kültürler üzerinden ayrıştırmaya çalışanlar Anadolu’nun insanlık tarihine örnek olmuş engin hoşgörüsü, sarsılmaz sağduyusu; milletimizin feraseti ile bir kez daha yenilgiye uğrayacaklardır. Bu duygu ve düşünceler Sivas’ta yitirdiğimiz canları rahmetle anıyor, Atatürk Türkiye’sini sonsuza kadar koruyacağımızı bir kez daha haykırıyoruz” cümleleri kurdu.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kayseri Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!