CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, muhtarlara maaş dedi

20201202-chp-genel-baskani-kilicdaroglu-muhtarlara-maas-dedi-767331-19c92daa7c0db7e029f0.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, muhtarlara ödenek değil maaş bağlanması gerektiği söyledi. Terör ile ilgili de konuşan Kılıçdaroğlu’na eleştiri de vardı

Kayseri’de bir otelin toplantı salonunda muhtarlarla biraraya gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimle gelen herkesin maaş alması gerektiğini ifade ederek “Muhtarlarımız, size maaş sözü veren kişileri seçiniz” diye seslendi.Yoğun katılım
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Türkiye Muhtarlar Derneği Kayseri İl Başkanı Yakup Er, partililer ve muhtarların katıldığı toplantıda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Muhtarlık kurumu bizim demokrasimizin mihenk noktasıdır. Muhtarlar bir ara hiç ödenek almıyorlardı. Her gittiğim yerde bunu seslendirdim ama ben Ödenek demedim Aylık dedim. Milletvekili, Cumhurbaşkanı seçimle geldi, aylık alıyor. Kim Muhtarlara aylık vereceğiz diyorsa gidin oyunuzu oraya verin. 82 değişik kanunda 354 maddede muhtar adı geçiyor. Neden sizin tutarlı muhtarlık kanununuz yok? Biz bununla ilgili hazırlık yaptık. Muhtarların derneklerine gönderdik. Bunu yeniden Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunacağız. Çoğu yerde ben muhtar arkadaşların kirada kaldıklarını biliyorum. Bu ‘muhtar evi’dir diyebileceğimiz bir yapı olmasın. Muhtarların kendi çıkarlarını koruması için ortak hareket etmesi lazım. Sizler toplumun kanaat önderisiniz. Sizlerin arkasında halkın oyu var. Muhtar olmak zor. Türkiye’de en dürüst seçimler, muhtarlık seçimleridir” dedi.“CHP’ye yakışmadı”
Toplantıda konuşan Türkiye Muhtarlar Derneği Kayseri İl Başkanı Yakup Er, “Türkiye’de son dönemde muhtarların şartları eskiye göre iyileştirildi. Bunu inkar edersek vicdansızlık olur. CHP’ye bu zamana kadar oy vermedim. Belki ileride verebilirim. İl örgütünüzü tebrik ediyorum. Demokratik bir partisiniz. Size STK’lar olarak tavsiyemiz, bütün örgütlerinizin Kayseri gibi çalışmasını dilerim. Milletvekiliniz hep sahada. Ancak Sezgin Tanrıkulu Bey’in Güneydoğu’da PKK cenazelerine katıldığını, fotoğraf çektirdiğini görüyoruz. Mersin milletvekilinizin maksadını aşan konuşması bizleri incitmiştir. Birliğimizi bozacak Ali Mahir Bey’in son konuşmasını yersiz buluyorum. Bunlar, sizin partinize yakışmıyor” dedi.“Terör insanlık suçu”
Terörün insanlık suçu olduğunun altını çizen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Terörün gerekçesi olmaz. Teröre karşı durmak insanlık görevidir. Bu hepimizin ortak görevidir. Hepimizin temel görevi teröre karşı durmaktır. Sezgin Tanrıkulu’nun katıldığı o cenaze, Tahir Elçi’nin cenaze törenidir. Tahir Elçi ‘Terör istemiyoruz’ diye basın açıklaması yaptığında öldürüldü. Sezgin Tanrıkulu o cenazeye gidiyor. Sadece sosyal medyada photoshop yapılıyor, terör cenazesi ile bir araya getiriliyor. Sezgin Tanrıkulu Diyarbakır Baro Başkanlığı yaparken teröre karşı en net açıklamaları yapmıştır. Terör cenazelerine partinin yöneticilerinin, milletvekillerinin, il, ilçe başkanlarının katılmasını doğru bulmayız” dedi.“Kabahat bizde”
Yeni bir siyaset anlayışı getirmek istediklerini de dile getiren Kılıçdaroğlu, “Kayseri’de oyumuz az, ben biliyorum. Kabahat Kayseri’de değil bizde. Ankara’da oturup konuşup oy istemek olmaz. Şikayetler dinlenmeli, oturup konuşulmalı. eksiğimizi göreceğiz, aynı hatayı yapmamaya çalışacağız. Siz muhtarsınız, seçildiniz. Gayet güzel. Hepinizin bulunduğunuz bölgede kanaat önderi olduğunuzu belirttim. Bu hepinize sorumluluk yükler. Memleket bu haldeyken ben sorumluluğumun gereğini dürüst bir insan olarak yerine getirmeye çalışıyorum. Sizler de yerine getirmeye çalışmalısınız. Ordunun hakkını sadece ben mi koruyacağım? Siz neden korumuyorsunuz? Eski alışkanlıklarımızı terk etmemiz lazım” cümleleri kurdu.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!