Kayseri Haberleri

Kayseri Haberleri

Çernobil turu neden popülerlik kazanıyor?

20210102-cernobil-turu-neden-populerlik-kazaniyor-111164-0f2eb4a3f558638fe15f.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tasfiye memurları hala bölgede çalıştığından, yerel hayvanlar turistler için oldukça cana yakın. Sadece Çernobil’e yasal bir tur, sağlığınızı riske atmadan Bölgenin en ilginç nesnelerini görmenize izin verecektir.

1986 yılında geçmişe bir Çernobil turu yapalım. Çernobil, Ukrayna’nın kuzeyinde bulunan küçük, pitoresk bir kasabaydı. Birkaç yıl içinde Pripyat nehrinin kıyılarına bir nükleer enerji santrali inşa edildi ve nehirle aynı adı taşıyan şehir büyüdü, burada Çernobil nükleer santralinin elli bin inşaatçısı ve operatörü yerleşti. İstasyon, yalnızca SSCB’nin Avrupa kısmı için değil, aynı zamanda Doğu ve Orta Avrupa için de güçlü bir enerji ve finans kaynağı olacaktı.

İnsanlarımızın ve insanlığın tarihinde 1986 baharının sonsuza kadar siyah harflerle yazılacağını ve tüm dünyanın küçük Çernobil kasabasını bileceğini kimse tahmin edemezdi. Ukrayna halkının anısına Çernobil felaketinin olduğu gündür, acı, üzüntü, uyarılar, unutmak veya hafızadan silmek imkansızdır. Ukrayna Çernobil turu, 34 yılın bizi hala yakıcı acı ve ıstırapla yankılanan o korkunç talihsizlikten nasıl ayırdığını gösteriyor. 

Patlama önlenemez mi?
Çernobil Bölgesi’ne bir tur attığınızda, bir deneyin tüm gezegen için nasıl bir trajediye dönüştüğünü görebilirsiniz. Afetin ana nedenleri nelerdir?

  • Yeterince tamamlanmamış ve doğru şekilde hazırlanmış bir elektrik deneyinin yapılması.
  • Nükleer güvenlik alanında düşük düzeyde operatör kültürü, her iki istasyonun yönetimi ve genel olarak Elektrifikasyon Bakanlığı.
  • Grafit-uranyum reaktörü RBMK-1000’in yetersiz güvenlik seviyesi.
  • Personel hataları.

Çernobil nükleer santralinin dördüncü ünitesindeki patlama, istasyondaki elektrik maliyetinin düşürülmesini amaçlayan bir deneyle bilindiği gibi yönetildi. Hiç nükleer santrallerle uğraşmamış bir organizasyon olan Dontechenergo tarafından hazırlandı. Bütün bunlar 26 Nisan 1986’da saat 13: 24’te bir patlamaya yol açtı. Dördüncü ünite, Çernobil tur programının bir parçası olarak hala uzaktan görülebilir.

Nükleer felaket: sonuçlar ve dersler
İnsanlık tarihindeki en kötü insan yapımı felaketin ölçeği, dünya çapında hem bilim adamları hem de politikacılar tarafından iyi bilinmektedir. Yaklaşık 5 milyon kişi etkilendi, Beyaz Rusya Cumhuriyeti, Ukrayna ve Rusya Federasyonu’ndaki yaklaşık 5.000 yerleşim yeri radyoaktif çekirdeklerle kirlendi. Çernobil kazası, bu eyaletlerin nüfusunun daha önce görülmemiş bir şekilde açığa çıkmasına neden oldu. Ayrıca Çernobil felaketinin etkisi İsveç, Norveç, Polonya, İngiltere ve diğer ülkeler tarafından da hissedildi.

Çernobil Bölgesi Turu eğlence, büyüleyici manzaralar, instagram için piknikler ve müsamahakârlık için bir yer değildir. Burada insanlar sağlıklarını ve en önemlisi canlarını sadece Ukrayna’yı değil tüm Avrupa’yı kurtarmak için verdiler. Doğanın medeniyete karşı savaşı nasıl kazandığını görebileceğiniz bir yer. 

Bölgedeki insan eksikliği işini yapıyor: orada benzersiz hayvan türleri ve kuşlar ortaya çıkıyor. Özellikle geyik, geyik, kurt, vaşak ve Przewalski’nin atlarının sayısı artıyor, kahverengi ayılar ve hatta bizon var. Tasfiye memurları hala bölgede çalıştığından, yerel hayvanlar turistler için oldukça cana yakın. Sadece yasalÇernobil turu Sağlığınızı riske atmadan Bölgenin en ilginç nesnelerini görmenizi sağlar.

Bölgedeki en ilginç yerleri güvenli bir şekilde gezecek olan profesyonel bir rehber size tüm izinlerde yardımcı olacaktır – Çernobil turlarının maliyeti kişi başı 75 dolardan başlar. Ayrıca, Hariç Tutma Bölgesinde planlanan turdan daha uzun süre kalmamalısınız. Bu tehlikeli olabilir.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!