Cep telefonları dinleniyor mu? İşte yanıtı

Herkesin aklındaki soruya öyle bir yanıt geldi ki.. Acaba elimizde, cebimizde, çantamızda bulunan telefonlar dinleniyor mu? İşte yanıtı..

Teknoloji ilerledikçe insanları bir telaş kaplıyor. Acaba cep telefonları dinleniyor mu, acaba kameralı PC’lerden izleniyormuyuz? soruları kafaları kurcalarken herkesin cep telefonlarının dinlendiğini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öne sürdü.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Bir istibdat dönemi yaşıyoruz. Hepimizin cep telefonları dinleniyor. Hepimizin normal telefonları da dinleniyor. En başta benimki ve benim partili arkadaşlarımın, bütün parti yöneticilerinin telefonları dinleniyor. Bir istihbarat devletine dönmüş durumdayız. Bunu diktatörler yapar, öz güveni olmayan diktatörler yapar” dedi.

Kılıçdaroğlu açıkladı
Herkesin cep telefonlarının dinlendiğini öne süren Kılıçdaroğlu, “Bir istibdat dönemi yaşıyoruz. Hepimizin cep telefonları dinleniyor. Hepimizin normal telefonları da dinleniyor. En başta benimki ve benim partili arkadaşlarımın, bütün parti yöneticilerinin telefonları dinleniyor. Bir istihbarat devletine dönmüş durumdayız. Bunu diktatörler yapar, öz güveni olmayan diktatörler yapar. Diktatörler de bir ülkeyi barış içinde yönetemez. Baskıyla yönetirler. OHAL’i niçin sürekli kılıyorlar. FETÖ kalmadı diyorlar, kalmadıysa OHAL neden var. Üniversitelerde binlerce öğretim üyesi kapının önüne kondu, pasaportlarına el konuldu. Çalışmaları yasaklandı. Sivil ölüme mahkum edildiler. Neydi bunların günahı düşüncelerini açıklamak. Kimlerin zamanında olur bu? Diktatörlerin zamanında olur. Örnek mi istiyorsunuz; Kenan Evren döneminde oldu. Örnek; 1971’lerde oldu. 20 Temmuz darbesinden sonra da benzer bir olayı şimdi yaşıyoruz. Bu darbenin o darbelerden farkı bunun sivil darbe olmasıdır. Bir kanun hükmünde kararnameyle tamamımızın tutuklanması mümkün gizli toplantı yapılıyor diye” ifadelerini kullandı.

Telefonunuzun Dinlendiğini Nasıl Anlarız?
Eğer telefonunuzun dinlendiğinden şüphe ediyorsanız o zaman bir takım değişkenleri hesaba katarak gerekli kontrolleri ve anormal durumları tespit etmeniz gerekmektedir. Şayet telefonunuz dinleniyorsa, ilk kontrol etmeniz gereken unsur, telefonunuzun görüşmeler haricinde bekleme konumundayken aşırı derecede ısınması.

Telefonunuzun uzun süre kullanılmamasına rağmen eskiye nazaran şarjının daha çabuk bitmesi. Bataryalarınız kısa sürede bitiyorsa dinleniyor olabilirsiniz. Çünkü telefon dinleme operasyonları yalnızca görüşmelerinizin açığa çıkmasını sağlamamakta. Aynı zamanda telefonunuz bekleme modundayken de dinlenebilir. Yani toplantı halinde ne konuştuğunuzu dinleyebilirler. Bu tür dinleme durumlarında telefon bataryanızın kısa sürede bittiği ortaya çıkmaktadır. Görüşme esnasında ses kalitesinde farklılıklar meydana geliyorsa, o an için dinleniyor olabilirsiniz. Çünkü telefonunuz dinlenmeye başladığında ses kalitesinde hissedilebilir derecede azalma meydana gelmekte. Günümüz GSM teknolojileri hem kapsama alanı hem de ses kalitesi bakımından en ideal teknolojiler kullanılarak müşteriye sunulmaktadır. Bu teknolojilere rağmen cihazınızla görüşme esnasında mikrofon ve hoparlör kalitesinde parazit, ses kesilmesi gibi durumlarla karşılaşıyorsanız, dinlendiğinizden şüphelenebilirsiniz.

Akıllı telefon kullanıcıları daha sıklıkla dinleniyor. Uzmanlar tarafından verilen en ilginç bilgi, akıllı telefon kullanıcılarının standart telefon kullanıcılarına nazaran daha basit yöntemlerle dinlenebilmeleri. Bu sebepten dolayı telefon dinlemelerinin önüne geçebilmek için çok eski model telefonların kullanıldığı belirtilmekte.

Nasıl Korunabilirsiniz?
Akıllı telefonunuzu sizden başkasının kullanmasına izin vermeyin. Sizden habersiz olarak telefonunuza zararlı uygulama yüklenebilir ve bu uygulama aracılığıyla telefonunuza uzaktan müdehale edilebilir. Eski telefonları kullanın. Eski telefonların dinlenmesi daha zor olmakta. Eğer telefon dinlemeleriniz resmi kanallar aracılığıyla yapılıyorsa buna engel olabilmeniz biraz zor, fakat casus yazılım kullanarak telefon dinlemelerinde bulunanların eski telefon kullanma suretiyele engellenebileceği belirtilmekte.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!