Cenaze ödemesi nasıl alınır

20200729-cenaze-odemesi-nasil-alinir-55913-fec2b0b57e70db1d2c46.jpg
Daha Fazla Göster

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından vatandaşların yaşadıkları mağduriyetler ve olumsuz durumlarda ilgili kişilere ve ya birinci dereceden akrabalara ödeme yapılıyor.

Türkiye genelinde milyonlarca SGK girişi olan vatandaşın ödemesi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmaya devam ediliyor. Sigortalı iş hayatına devam ederken vefat eden kişiler için ise SGK ödenecek maddi yardım miktarı ve şartlarını açıkladı.

Cenaze yardımı nasıl alınır
Sosyal Güvenlik Kurumu zor durumda olan vatandaşların mağduriyetini gidermek amacıyla maddi desteklerine devam ediyor. Cenaze yardımı olarak da bilinen ve SGK tarafından verilen 2200 TL maddi destek kişi iş hayatına devam ederken vefat etmesi durumunda birinci dereceden yakınlarına verilir. Veraset ilanı verilerek, vefat eden kişiye ait nüfus kayıt örneği SGK kurumuna teslim edildiği takdirde SGK tarafından maddi destek yardımı ödenmektedir. Cenaze masraflarının kim tarafından karşılanacağına dair belge düzenlenerek, yaşadığınız bölgede bağlı olduğunuz muhtar tarafından onaylattıktan sonra cenaze yardımı için başvuruda bulunabilirsiniz. 

Kimler alabilir
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen cenaze yardımı, 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununun 37. maddesine göre vefat edenlerin yakınına ödenir. Emekliyken vefat eden, sigortalı çalışırken vefat eden, yaşlılık aylığı alırken vefat eden kişilerin yakınlarına cenaze yardımı parası ödenir. Sigortalı bir kişi işten ayrılıp, üzerinden 1 yıldan az zaman geçtikten sonra vefat etmişse bu kişinin yakınlarına cenaze yardımı yapılırken, hak sahibi kişi dul ve ya yetim maaşı alıyorsa cenaze yardımından faydalanamaz. Cenaze yardımı yapılacak bir kişinin kesinlikle SGK kaynaklı yardım almaması ve vefat etmeden önce en az 360 gün sigorta primi ödemiş olması gerekir.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından cenaze yardımı alabilecek kişiler için koşullar ise şu şekilde sıralanmıştır:
*İş kazası ya da meslek hastalığı sebebiyle vefat edenler için
*Sürekli iş göremezlik geliri, vazife malüllüğü ve malüllük ya da emekli (yaşlılık) aylığı almakta iken vefat edenler için
*Kendisi için en az 360 gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş iken ölen 4A, 4B ve ilk kez 2008 Ekim ayı itibari ile 4C kapsamında sigortalı olan sigortalıların hak sahiplerine ödenmektedir. 
SSK ve BAĞ-KUR’lu olarak çalışıp ölen kişinin yakınına 2020 yılı itibari ile 715 lira ödenirken, Emekli Sandığına bağlı olarak çalışıp ölen kişinin yakınına 2200 lira yardım verilmektedir. Zaman aşımı 5 yıl olan cenaze yardımında vefat eden kişinin bu süre içinde başvuru yapması gerekmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!