Spor
Giriş Tarihi : 11-08-2020 16:33   Güncelleme : 11-08-2020 17:06

Cafer Sungur 50 yıl sonra..

Cafer Sungur, 50 yıl önce takım elbise ile çıktığı Erciyes Dağı zirvesine bu kez dağcı arkadaşları ile birlikte çıktı. Cafer Sungur'un 50 yıllık anısı..

Cafer Sungur 50 yıl sonra..

Kayseri'nin Erciyes Dağı, yeni yine ilginç hikayelere konu olmaya devam ediyor. Son olarak Kayserili Cafer Sungur'un 50 yıllık hikayesi ortaya çıktı. 50 yıl önce 3916 metre yüksekliğindeki Erciyes'in zirvesine takım elbise ile çıkan Cafer Sungur, bu kez dağcı arkadaşları ile birlikte çıkarak 50 yıl sonra bir ilki gerçekleştirdi.

Adeta yarım asırlık macera yeniden yaşandı. 74 yaşındaki emekli Mimar Cafer Sungur, 50 yıl aradan sonra Erciyes Dağı’nın 3916 metre yükseklikteki zirvesinde anılarını canlandırdı. 9 Ağustos 1970 yılında üzerinde damatlık elbisesi, boynunda kravatı ve ayağında iskarpin ayakkabı ile Erciyes'e zirve yapan Cafen Sungur, tam 50 yıl sonra aynı heyecanı yeniden yaşadı.

8 Ağustos 2020 günü Kayseri ve İstanbul’dan gelen ve aralarında Güney Koreli bir bayanın da bulunduğu ekip arkadaşları ile birlikte Erciyes Dağ Evi’ne kamp kurup gece yarısından sonra Çobani mevkiinden hareketle Şeytan Deresi sol yanındaki Topkapı kulvarı- Hörgüçkaya sağ tarafı ve Şeytan Deresi orta bölümünü takip ederek 9 Ağustos 2020 günü Erciyes’in 3.916 metrelik zirvesine ulaştı. Burada bayraklarını açıp, zirve defterine duygularını aktaran ve günün anısına özel olarak yaptırılan tişörtleri giyerek fotoğraflar çektiren Cafer Sungur ve arkadaşları, biraz dinlendikten sonra da aynı kulvardan inişi gerçekleştirdi.74 yaşındaki Cafer Sungur, “Benim için çok şey ifade eden bu anlamlı tırmanışa katılan tüm arkadaşlarımı tebrik ediyor, şükranlarımı sunuyorum. Bana çok güzel bir vefa örneği gösterdiler ve beni tam 50 yıl öncesine yeniden götürdüler” dedi. Emekli mimar Cafer Sungur, zirve defterine, “Erciyes Dağı’na yapmış olduğum ilk zirve tırmanışımın 50. Yıl dönümünde arkadaşlarımla birlikte ve aynı günde zirvede olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşamaktayım. Ekip arkadaşlarım Ahmet Köse, Lütfullah Batman, Ahmet Uzun, Güney Koreli bayan dağcı Eunsuk Cho, Mustafa Elitaş, Rüstem Yağcı, gazeteci dağcı Bekir Demirağ’dan oluşmuştur.  Çok güzel bir tırmanış oldu. Arkadaşlarımı tebrik ederim” notu bıraktı.