Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 29-01-2020 11:42   Güncelleme : 29-01-2020 11:59

Boydak ailesine istinaf tokadı

FETÖ/PDY yapılanması çerçevesinde yargılanan Boydak ailesinin cezası, İstinaf Mahkemesi tarafından onandı. İşte İstinaf Mahkemesi'nin kararı.

Boydak ailesine istinaf tokadı

Boydak Ailesi'ne bir tokat da İstinaf mahkemesinden geldi. Yeni ismi Erciyes Anadolu Holding olan Boydak Holding yöneticilerine ilişkin FETÖ/PDY davasının 10'uncu duruşmasında karar çıkmış eski Boydak Holding yöneticilerinin cezası İstinaf Mahkemesi tarafından onandı. İstinaf mahkemesi,  7 sanığa ait şirket hisselerinin müsadere (devlete aktarılması) edilmesini haklı bularak kararı onadı.

Mahkeme Kararı
34 şirkete sahip, 8 ayrı sektörde faaliyet gösteren Boydak Holding yöneticilerine ilişkin FETÖ/PDY davasının 10'uncu duruşmasında karar çıkmış eski Boydak Holding yöneticilerine ceza yağmıştı. Tutuklu sanıklar Hacı Boydak'a 11 yıl 10 ay 15 gün, Memduh Boydak'a 18 yıl, Şükrü Boydak'a 10 yıl, tutuksuz sanıklar Mustafa, Erol, Bekir ve İlyas Boydak ile Murat Bozdağ'a 7'şer yıl 6'şar ay hapis cezası verilmiş, diğer tutuksuz sanık Halit Bayhan ise beraat etmişti. Mahkeme, ceza verilen 7 sanığa ait şirket hisselerinin de müsaderesine (devlete aktarılması) karar vermişti.Yargı Tokadı
Kayseri’de kurulu olan, çeşitli markaların içinde bulunduğu Boydak Holding’e, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, 2016 yılının Ağustos ayında kayyum heyeti atanmıştı. Holding, daha sonra Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada, 2’nci Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararıyla TMSF’ye devredildi. O dönemden itibaren TMSF tarafından yöneltilen holdingde isim değişikliğine gidilmiş, holdingin yeni ismi Erciyes Anadolu Holding olmuştu.
Holding karara itiraz etti. Ancak istinaf mahkemesi,  7 sanığa ait şirket hisselerinin müsadere edilmesini haklı bularak kararı onadı. Diğer yandan, FETÖ'cü finans kuruluşlarından Boydak Holding'in eski başkanı Mustafa Boydak, holdingin adının değiştirilmesine tepki göstererek şirketin kendisine devredilmesini istemiş ve Erciyes Anadolu Holding CEO'su Alpaslan Baki Ertekin'e tehditler savurmuştu.
Kayseri’de Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) finans sağladıkları gerekçesiyle darbe girişiminden sonra gözaltına alınıp ardından serbest bırakılan Boydak ailesinin önemli isimlerinden Mustafa Boydak, “açık çağrımdır’ diyerek sosyal medya hesabından paylaşım da yapmıştı.

CEO'dan sert yanıt
İstinaf Mahkemesi'nin kararı sonrasında Erciyes Anadolu Holding CEO'su Alpaslan Baki Ertekin, sosyal paylaşım sitesindeki açıklamasında "1. derece mahkemeden sonra İstinaf da kararı onadı. Şimdi kişisel mallara ve Türkiye Finansa kayyum olarak atanma talebimizin yerel mahkemede karar verilmesi kaldı. Yani sosyal medyada kükreyip, klavye şövalyeliği yaparak gazeteci tehdit ederek mahkemeleri etkilemek mümkün değil" cümleleri kurdu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
ARŞİV ARAMA