Borsada Emirlerin Gerçekleşmeme Nedenleri Nelerdir?

borsada emirlerin gerceklesmeme nedenleri
Daha Fazla Göster

Kayseritempo.org – Borsada Emirlerin Gerçekleşmeme Nedenleri Nelerdir? Borsada emirlerin gerçekleşmeme ve iptal olma nedenlerini haberimizde araştırdık ve hazırladık. Detaylıca incelediğimizde borsadaki emir türleri ve anlamları hakkında bilgi edinmek için haberimizi okumaya devam edin. Borsada emir uygulamamanın birkaç nedeni vardır. Bunlardan biri, sipariş edilen miktar için alıcı veya satıcı olmamasıdır. Borsada neden bir emrin gerçekleşmediğini örneklerle daha net anlayalım.

Borsada Emirlerin Gerçekleşmeme Nedenleri Nelerdir?

Limit Fiyatlı Emirler (Limit Order)

Fiyat ve miktarın girildiği emirler olarak adlandırılır. Emrin gerçekleşmeyen kısmı işlem görmedikçe Sistemde pasif olarak geçerlilik süresinin sonuna kadar bekletilme ihtimali vardır.

Fiyat Tipleri

Limit-Piyasa-Piyasadan Limite-Dengeleyici

Piyasa Emirleri

Fiyat olmadan yalnızca tutar belirtilerek girilen emirler olarak bilinir. Emir miktarı karşılanana kadar karşı taraftaki en iyi fiyatlı emirlerle eşleşerek işleme dönüştürülürler. Bu emir tipi, sadece KİE olarak girilebildiğinden karşı tarafta eşleşecek emir tükendiğinde kalan kısmı otomatik olarak iptal olur, pasife yazılmayacaktır. Açılış, kapanış bölümleri ve tek fiyat yönteminde emir toplama aşamasında girilen piyasa emirleri, eşleştirme başlayana kadar emir defterinde bekletilecek ve eşleştirme başladığında ise işleme dönüştürülecek. İşleme dönüştürülmeyen piyasa emirleri seansın döngü halinde işlem veya takip eden tek fiyat bölümüne aktarılmadan, iptal ediliyor. Pay şeklinde maksimum emir hacmi sınırına tabi tutulur. Bu tutar en son işlem fiyatı üzerinden hesaplanıyor. Son işlem fiyatı yoksa bir önceki kapanış fiyatına bakılmaktadır. Her ikisinin de olmadığı durumda manuel olarak Borsa tarafından girilen bir fiyat varsa ona bakılır yoksa işlem olana kadar sistem tarafından piyasa emri girilmesine müsade edilmez.

Piyasadan Limite Emirler

Fiyatsız olarak girilen emirler olarak bilinir. Karşı tarafın sadece en iyi fiyat kademesinde bekleyen emirlerle eşleşerek işleme dönüşürülür. Ancak işleme dönüştürülmeyen kısım, gerçekleştiği son işlem fiyatını alarak limit fiyatlı emre dönüşerek ve emir defterinde pasif olarak yazılır (ancak KİE olarak girilirse pasife yazılmaz). Pay bazında maksimum emir hacmi sınırına bağlıdır. Bu tutar piyasa emirlerinde olduğu değerlendirilerek belirlenecektir.

Açılış, kapanış bölümleri ve tek fiyat kontrolünde emir toplama aşamasında girilen piyasadan limite emirleri, eşleştirme başlayana kadar emir defterinde beklemeye alınır, eşleştirme başladığında ise işleme dönüşür. İşleme dönüşmeyen piyasadan limite emirleri sürekli işlem aşamasına geçerken yapılan son işlem fiyatını alarak limit fiyatlı emre dönüşür ve emir defterinde pasif olarak şekil alır (ancak KİE olarak girilirse pasife yazılmaz). İlgili açılış, kapanış ve tek fiyat bölümünde fiyat oluşmaması durumunda veya seansın sürekli işlem bölümünde girildikleri anda hiç işleme dönüştürülmemiş olmaları durumunda piyasadan limite emir iptal olur.

Dengeleyici Emirler

Açılış ve kapanış seansları da dahil olmak kaydıyla tek fiyat yöntemi uygulanan tüm seans bölümlerinde, fiyat belirleme sürecinde hesaba katılmayan ancak belirlenen eşleşme fiyatı seviyesinde karşılanmadan kalan emirler ile işlem yapmak üzere girilen emirler olarak bilinir. Bu şekildeki emirler, eşleşme fiyatından kalan emirler son bulduğunda veya eşleşme fiyatından kalan emir yoksa birbirleri ile de eşleşme fiyatından işleme dönüştürebiliyorlar. Eşleşmeden kalan dengeleyici emirler iptal edilirler.

EMİRLERİN GEÇERLİLİK SÜRESİ

Sisteme iletilen emirler, dört farklı geçerlilik süresine sahip olabiliyor.

Günlük

Pay Piyasasındaki bütün pazarlarda aksi belirtilmedikçe girilen bütün emirler, girildiği gün boyunca geçerlidir ve işlem görmezlerse gün sonunda iptal ediliyorlar.

Kalanı İptal Et

Fiyat ve miktar uyarılarak girilen ve emrin girildiği anda karşılanmayan bölümünün otomatik olarak iptal edildiği emir halidir.

İptale Kadar Geçerli

Borsa Birincil Piyasada Değişken ve Sabit Fiyatla Talep Toplama yöntemlerinde halka arz süresinin sonuna kadar geçerli emir girişi olağandır. Bu geçerlilik türü, talep toplama yolu ile halka arzların gerçekleştirildiği birincil piyasada (.HE sıralarında) kullanım görecektir.

Tarihli

Fiyat adımı ve fiyat değişme sınırları içerisinde geçerli olacakları son tarih belirtilerek Sisteme girilen, işlem görene veya iptal edilene kadar Sistemde geçerliliğini muhafaza eden emirler. Tarihli girilen emirlerin geçerli olabileceği asgari süre Borsa Yönetim Kurulu tarafından belirleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!