Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (31.08.2021)

featured

KayseriTempo – Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (31.08.2021)

Cuma günü Powell’ın Jackson Hole toplantısında şahin açıklamalar yapmaması riskli varlıkları desteklerken, S&P500 endeksi yeni rekorlar kırmaya devam etti. Bu sabah ise Çin’de açıklanan PMI’ların Delta varyantı etkisiyle zayıf gelmesi ve teknoloji sektörüne yeni kısıtlamalar getirilmesi Çin ve Hong Kong’da belirgin satışlara yol açsa da diğer Asya piyasaları genel olarak artıda seyrediyor. ABD vadelileri de alıcılı. Powell sonrası daha önce test ettiği 8,30 bölgesine tekrar yaklaşan Dolar / TL ise söz konusu seviyenin üzerinde seyretse de TL’de anlamlı bir baskı gözlenmiyor. Bir süredir katalizör eksikliğiyle yurtdışı piyasalara paralel hareket eden TL varlıklar için bu hafta Cuma günü açıklanacak enflasyon verisi ayrışma yaratabilir. Yarın ise TCMB yatırımcılarla bir toplantı düzenleyecek. Şimdilik Powell etkisiyle TL varlıklarda pozitif fiyatlama sürebilir. BIST100 endeksi de güne alıcılı bir görüntü ile başlayıp gün içerisinde yükseliş eğiliminde olabilir.

Cuma günü Fed Başkanı Powell, Jackson Hole konuşmasında varlık alımı azaltımına bu sene içinde başlanabileceğini fakat faizleri artırmak için acele etmeyeceklerini belirtti. Powell enflasyonun arz tedarik zincirindeki sıkıntılar kaynaklı geçici olduğu görüşünü yineledi. Ekonominin toparlandığını ve Delta varyant kaynaklı etkilerini ve yarattığı riskleri izlediklerini belirtti. Gün içinde de Fed yetkililerinin de varlık alımı azaltımı zamanlamasına ilişkin demeçleri izlendi. Atlanta Fed Başkanı Bostic eğer istihdam verileri olumlu gelirse ekimde varlık azalımı azaltımına başlanmasının mantıklı olacağını belirtti. Cleveland Fed Başkanı Mester ise Fed’in hedeflerde önemli ilerleme sağladığını, varlık alımı azaltımına bu sene başlanması gerektiğini ve gelecek yılın ortalarında tamamlanması gerektiğini belirtti. Ayrıca eylül toplantısında hız ve zamanlamanın da konuşulmasının gerektiğini belirtti. Dallas Fed Başkanı Kaplan ise varlık alımı azaltımının mümkün olan en kısa zamanda başlaması gerektiğini söyledi. St. Louis Fed Başkanı Bullard ise taperinge hemen başlanması gerektiğini ve 2022 ilk çeyreğinde bitirilmesi gerektiğini vurguladı. Philadelphia Fed Başkanı Harker ise Fed’in bu sene içinde varlık alımı azaltımında konsesüse ulaştığını belirtti. Fed Başkan yardımcısı Clarida da istihdam piyasasına referans vererek varlık alımı azaltımının bu sene başlayabileceğini söyledi. Fed Yönetim Kurulu Üyesi Waller ise bir tane daha olumlu gelecek istihdam verisinin taperinge başlamak için yeterli olacağını belirtti.

ABD’de Fed’in enflasyon göstergesi olarak baktığı PCE deflatör temmuzda aylık %0,4 arttı. Yıllık ise %4,2’ye yükselerek 1991’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Çekirdek PCE deflator aylık %0,3 arttı. Yıllık bazda ise %3,6’da yatay seyretti. Fed yetkilileri enflasyonun tedarik zincirindeki sıkıntıların kaybolması ve emek arzının normale dönmesiyle %2’ye yakınsayacağını belirtmekte fakat küresel ölçekte devam eden arz sıkıntılarının 2022’de sürmesi beklenmekte. Bu açıdan enflasyondaki artışın geçici olup olmadığı konusu tartışılmaya devam edecektir. Ayrıca yüksek enflasyonun Fed’in bazı üyeleri tarafından varlık alımı azaltımı zamanlamasına dair gerekçe oluşturmakta. Bu açıdan enflasyondaki artış önem arz etmekte.

ABD’de temmuzda kişisel gelirler %1,1 artarken, kişisel harcamalar %0,3 arttı. Delta varyant yayılımı ile önceki aya göre harcamalar ivme kaybetti. Geçen aylarda eyalet işsizlik yardımlarındaki düşüş ile gelir artışında ivme kaybı görülmüştü. Temmuz ayında gelirlerdeki artışta ise mart ayında onaylanan teşvik paketi ile yeni çocuk bakımı ödemesinin faktör olduğu belirtilmekte. Bundan sonraki süreçte gelir ve harcamalar tarafında Delta varyantın ve yükselen enflasyonun etkileri izlenecek.

Cuma günü ABD’de ağustos ayına ilişkin Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi nihai verisi 70,2’den 70,3’e sınırlı revize edildi. Böylelikle nihai verilere göre 81,2’den 70,3 seviyesine gerileyerek beklentilerin oldukça altında kaldı ve Aralık 2011’den bu yana en düşük seviyede gerçekleşti. Artan Delta varyantı vakaları nedeniyle pandeminin yeniden yayılması riski tüketici güveninin düşüşünde etkili oldu. Tüketicilerin enflasyon beklentileri de yüksek seyretmeye devam etti.

Bu hafta veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında bu hafta veri gündemi oldukça yoğun. Ağustos ayı PMI ve istihdam verileri ön plana çıkmakta. Çarşamba günü IHS Markit ağustos imalat PMI ve ISM imalat PMI verileri, cuma günü ise IHS Markit hizmet PMI ve ISM imalat dışı PMI izlenecek. Öncü verilere göre ABD’de ağustos ayına ilişkin imalat PMI, 63,4’ten 61,2 seviyesine, hizmet PMI ise 59,9’dan 55,2 seviyesine gerilemişti. Veri, hizmet sektöründeki iş gücü sıkıntısı, Delta varyantının yayılması ve tedarik zinciri kesintileri nedeniyle Aralık 2020’den bu yana en zayıf genişleme hızına işaret etmekteydi. İstihdam piyasasına yönelik ise çarşamba günü ADP özel sektör istihdamı, perşembe günü haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve cuma günü ise tarım dışı istihdam verisi takip edilecek. Geçen ay ABD’de ADP özel sektör istihdam, çoğu hizmet sektörü kaynaklı 330 bin kişi artışla beklentilerin oldukça altında artış kaydetmiş, tarım dışı istihdam, eğlence ve konaklama sektörü kaynaklı ve kamu istihamındaki belirgin artışla temmuz ayında 943 bin kişi artarak beklentilerden yüksek gelmiş ve varlık alımlarına yönelik tartışmaları güçlendirmişti. İşsizlik oranı ise temmuzda %5,9’dan %5,4’e gerilerken, iş gücüne katılım oranı da %61,7’ye yükselmişti. Geçen haftaki işsizlik maaşı başvuruları 353 bin kişi seviyesine yükseldi, fakat salgın sonrası en düşük seviyeye yakın seyretmekte. Ağustos ayında haftalık işsizlik maaşı başvuruları olumlu seyretti. Bu açıdan tarım dışı istihdamın artış hızı azalsa da güçlü seyrini devam ettirmesi beklenmekte. Ayrıca varlık alımı azaltılması tartışmaları da verinin seyrine göre değişebilir. Yarın ağustos ayı Conference Board tüketici güveni endeksi izlenecek. Daha önce açıklanan Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi nihai verisi 70’li seviyelerde gerçekleşerek Aralık 2011’den bu yana en düşük seviyede gerçekleşmişti. Artan Delta varyantı vakaları nedeniyle pandeminin yeniden yayılması riski tüketici güveninin düşüşünde etkili oldu. Bu açıdan Conference Board tüketici güven endeksinin düşmesi beklenmekte.

Avrupa tarafında ise ağustos ayı öncü TÜFE ve PMI verileri ön plana çıkmakta. Bugün bu kapsamda Euro Bölgesi’nde TÜFE öncü verileri izlenecek. Euro Bölgesi’nde temmuz ayında TÜFE, aylık bazda %0,1 oranında hafif gerilerken, yıllık bazda ise %1,9’dan %2,2 seviyesine yükselerek Ekim 2018’den bu yana en yüksek seviyede seyretmişti. Ağustos ayında ise enflasyonun giyim ve ayakkabı fiyatlarındaki artışla %2,7’ye yükselmesi beklenmekte. Çarşamba günü ise ağustos ayı nihai imalat PMI ve cuma günü ise hizmet PMI verileri takip edilecek. Öncü verilere göre temmuz ayındaki zirve seviyelerinden gevşeyen PMI verileri halihazırda tarihsel ortalamaların belirgin üzerinde seyrederek üçüncü çeyrekte güçlü bir büyüme beklentisinin sürmesini sağlıyor. Öncü verilere göre Euro Bölgesi’nde hizmet PMI verilerine nazaran tedarik zincirindeki sıkıntılarla imalat PMI verilerinde hız kesme daha çok ön plana çıkmıştı. Euro Bölgesi hizmet PMI, öncü verilere göre 59,8 seviyesinden 59,7’ye; imalat PMI ise 62,8 seviyesinden 61,5’e gerilemişti. İngiltere imalat PMI 60,4’ten 60,1’e sınırlı gerilerken, hizmet PMI verisi belirgin düşerek 59,6’dan 55,5’e gerilemişti. Salı günü İtalya ve Fransa’nin 2.çeyreğe ilişkin GSYH büyüme verileri ve perşembe günü Euro Bölgesi’nin temmuz ayı perakende satışlar verisi takip edilecek.

Asya tarafında bu hafta resmi imalat PMI sonrası Çin’in Caixin PMI verileri ön plana çıkmakta. Yarın ise Güney Kore ağustos ayı ihracat verileri Delta varyantın küresel talepte ne derece etken olduğunu gösterecektir. Beklenti ise virüs yayılımına rağmen ihracatın yıllık %38’e yakın düzeyde artması beklenmekte.

Yurt içinde bugün temmuz ayına ilişkin resmi dış ticaret verileri ve Hazine’nin eylül-kasım dönemi iç borçlanma stratejisi, yarın ağustos ayı ISO imalat PMI ve 2. çeyreğe ilişkin GSYH büyüme verileri ve cuma günü ise temmuz ayı enflasyon verileri takip edilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!