Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (30.05.2023)

sirket-haberleri-2.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ön anlaşmaya varılan ABD borç tavanı konusu dışında piyasaları hareketlendirebilecek önemli bir gelişme gözlenmezken, dün kapalı olan ABD borsalarının bugüne artı bölgede başlaması öngörülüyor. Diğer yandan, Avrupa vadelileri ve Asya’da ise bu sabah net bir yön yok. ABD on yıllık tahvil faizindeki gerilemeye karşın Dolar ise dirençli durmaya devam ediyor. Yurtiçi tarafa bakıldığında, seçim belirsizliğinin bitmesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim sonrası verdiği mesajlarda ekonomi başlığının gündemde önemli yer tutması Borsa İstanbul’da güçlü bir fiyatlanmaya neden oldu. Artan işlem hacmi ile birlikte BIST100 endeksi günü %4,1 primle tamamladı. Yükselişin genele yayıldığı gözlendi. BIST100’ün bugüne de alıcılı bir görüntüyle başlamasını ve gün içerisinde de alım iştahını sürdürmesini bekliyoruz.

Yurt içinde, TÜİK tarafından mayıs ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verisi yayınlandı. Buna göre, ekonomik güven endeksi mayıs ayında %1,4 artışla 102,24’ten 103,70 seviyesine yükselerek 100 iyimserlik eşik değerinin üzerindeki seyrini ikinci aya taşıdı ve böylece Eylül 2021’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Mayısta ekonomik güven endeksinin artışında; hizmet sektörü güven endeksinde %0,6 oranında düşüşe ve reel kesim (imalat sanayi) güven endeksinde yatay seyre karşın, tüketici güven endeksinde aylık %4, perakende ticaret sektörü güven endeksinde %0,4 ve inşaat sektörü güven endeksinde %4,3 oranındaki artışlar belirleyici oldu.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, konut piyasası verilerinden, mart ayı S&P/Case-Shiller 20 Kent Konut Fiyat Endeksi TSİ 16’da takip edilecek. S&P/Case-Shiller 20 Kent Konut Fiyat Endeksi, yedi aylık düşüşün ardından şubatta aylık %0,2 oranında sınırlı artarken, yıllık artış hızı ise %2,6’dan %0,4’e gerileyerek yavaşlamayı sürdürmüştü ve böylece 2012’den bu yana en düşük seviyede gerçekleşmişti. Özellikle Fed’in, enflasyonu düşürme hedefine odaklanmaya devam etmesinin, mortgage faiz oranlarının yakın vadede yüksek seviyelerde seyredeceğine işaret etmesiyle konut fiyatlarındaki zayıflamanın sürmesi beklenmekte. Bu kapsamda, konut fiyat endeksinin martta aylık %0 artışla durağan seyretmesi ve yıllık bazda ise %1,7 oranında düşüş sergilemesi bekleniyor.

Ayrıca ABD’de tüketici güveni göstergelerinden mayıs ayına ilişkin Conference Board tüketici güveni endeksi verisi TSİ 17’de takip edilecek. Nisan ayına ilişkin Conference Board tüketici güveni endeksi, tüketicilerin beklentilerindeki bozulmanın etkisiyle 104’ten 101,3 seviyesine beklentilerin üzerinde gerilemişti. Detaylara bakıldığında, nisanda tüketicilerin mevcut iş ve iş gücü piyasası koşullarına ilişkin değerlendirmelerini yansıtan cari koşullar endeksi, 148,9’dan 151,1 seviyesine yükselirken, geleceğe yönelik kısa dönemli değerlendirmelerini yansıtan beklentiler endeksi ise 70,4’ten 68,1 seviyesine gerilemişti. Bu kapsamda nisanda bir önceki aya göre önümüzdeki altı ayda daha az sayıda anket katılımcısı tüketicinin iş koşullarının iyileşmesini ve ayrıca daha fazla katılımcının da daha az iş bulunmasını bekledikleri gözlenmişti. Bunun yanında, ankette tüketicilerin konut, taşıt, ev aletleri ve tatil paketleri için genel satın alma planlarının tümünün nisan ayında gerilediği ve bu durumun da tüketicilerin artan karamsarlığın ortasında tasarrufa yöneldiğinin bir işareti olabileceği değerlendirilmekteydi. Ayrıca tüketicilerin önümüzdeki 12 aya yönelik yıllık enflasyon beklentilerinin %6,2 seviyesinde önceki aya göre yatay ancak yüksek seviyelerde seyrettiği gözlenmişti. Tüketici güveni endeksinin mayıs ayında ise 99 seviyesine gerilemesi bekleniyor.

Bunun yanında, Euro Bölgesi’nde mayıs ayına ilişkin tüketici güveni nihai verisi TSİ 12’de takip edilecek. Bölgede mayıs ayına ilişkin tüketici güveni öncü verisi, -17,5’ten -17,4 seviyesine hafif yükselerek toparlanmayı sürdürmüştü ve böylece Şubat 2022’den bu yana en yüksek seviyelerde seyretmişti. Avrupa’da tüketici güveninin, kısmi toparlanmakla birlikte ECB’nin faiz artışlarına devam etmesinin etkisiyle negatif bölgedeki zayıf seyrini sürdürmesi bekleniyor.

Öte yandan, TSİ 20’de Richmond Fed Başkanı Barkin’in, TSİ 16’da ECB Yönetim Konseyi Üyesi Holzmann’ın ve TSİ 18.45’te ECB Yönetim Konseyi Üyesi Villeroy’un konuşmaları, Fed’in ve ECB’nin para politikasına ilişkin olası yeni sinyaller bakımından yakından izlenecek.

Yurt içinde ise, TSİ 10 ‘da TÜİK tarafından nisan ayına ilişkin dış ticaret dengesi verisi yayınlanacak. Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan nisan ayına ilişkin öncü dış ticaret verilerine göre, ihracat martta aylık %26,8 oranında artışla 23,6 milyar USD seviyesine yükselerek rekor seviyede gerçekleşmesinin ardından nisanda aylık %18,1 oranında gerileyerek 19,3 milyar USD seviyesinde gerçekleşmişti (ocak ayında 19,4 milyar USD, şubat ayında 18,6 milyar USD ve 2022 yılı ortalaması 21,2 milyar USD seviyesindeydi). İthalat ise martta aylık %4 artışla 31,9 milyar USD seviyesine kısmi yükselmesinin ardından nisanda aylık %11,8 gerileyerek 28,2 milyar USD seviyesinde gerçekleşmişti (ocak ayında 33,6 milyar USD ile rekor seviyeye ulaşmıştı ve 2022 yılı ortalaması 30,3 milyar USD seviyesindeydi). Nisanda ithalattaki düşüşte, enerji ve altın ithalatının gerilemesinin belirleyici olduğu gözlenmekteydi. Nisanda dış ticaret açığı ise aylık %6,1 oranında artışla 8,8 milyar USD seviyesine yükselmişti, 2022 yılında aylık ortalama dış ticaret açığı 9,1 milyar USD seviyesindeydi, aylık dış ticaret açığı rekor seviyeye ise 14,3 milyar USD ile ocak ayında ulaşmıştı. Dış ticaret verilerine 12 aylık kümülatif bazda bakıldığında ise, ihracat 255,7 milyar USD’den 251,7 milyar USD seviyesine gerilerken (kümülatif ihracat rekor seviyeye 256 milyar USD seviyesiyle ocak ayında ulaşmıştı), ithalat ise mart ayında ulaşılan rekor seviye olan 373,4 milyar USD’den nisanda 372 milyar USD seviyesine gerilemişti. Dış ticaret açığı da 120,4 milyar USD olmuştu.

TCMB Analitik Bilanço verilerine göre, 26 Mayıs haftasında toplam ve net rezervin azaldığını hesaplamaktayız. İlgili haftada toplam rezervin 3 milyar USD azalışla 98,6 milyar USD seviyesine gerilediğini, net uluslararası rezervin ise 2,2 milyar USD azalışla -2,4 milyar USD’ye geldiğini ve son iki haftada negatif bölgede seyrettiğini öngörmekteyiz.

Aksa Enerji (AKSEN, Nötr): Şirket’in JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş. tarafından gerçekleştirilen kredi derecelendirme süreci kapsamında, Uzun Vadeli Ulusal Notu geçen seneye göre sabit kalarak “AA (tr) / Stabil Görünüm); Kısa Vadeli Ulusal Notu ise geçen seneye göre sabit kalarak “J1+ (tr) / (Stabil Görünüm) ” ile en yüksek notasyon olan yatırım yapılabilir seviyede belirlenmiştir. Uzun Vadeli Uluslararası Notu ise “BB / (Negatif Görünüm)” olarak Türkiye Cumhuriyeti ülke tavanı ile aynı olacak şekilde belirlenmiştir.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!