Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (26.08.2021)

featured

KayseriTempo – Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (26.08.2021)

Riskli varlıklarda haftanın ilk iki işlem gününde yaşanan rallinin ardından yatay – kısmi satış fiyatlaması devam ediyor. MSCI Asya Pasifik endeksi %0,5 civarında satıcılı. Çin öncülüğünde Asya piyasalarında gözlenen satışların ABD vadelilerine etkisi ise sınırlı kalmaya devam ediyor. Piyasalarda, majör bir değişiklik beklenmeyen Jackson Hole toplantısı öncesinde oynaklık görece düşük kalabilir. Yurtiçi tarafta ise bilançolar sonrasında Borsa İstanbul’un yurtdışı piyasalarla olan korelasyonu biraz artarken, yakın zirveden gelen satış dün 1.452 seviyesine kadar sürdü. Kapanış ise 1.453 seviyesinden gerçekleşti. Katalizör eksikliğinde yurtdışı piyasalara paralel hareketler devam edebilir ki düşen oynaklık nedeniyle BIST100 endeksinde bugün potansiyel bir satışın sınırlı kalabileceğini ve endeksin güçlü 1.445 desteğinin üzerinde tutunabileceğini düşünüyoruz. Söz konusu seviyenin üzerinde kalınması durumunda ise endeks günü hafif artıda kapatmayı deneyebilir.

Almanya’da ağustos ayına ilişkin IFO iş dünyası endeksi açıklandı. Endeks ağustosta varyant kaynaklı vakalardaki artış, girdi tedariki ve arz kısıtlarına yönelik endişelerle beklentilerin kötüleşmesiyle 100,7’den 99,4 seviyesine geriledi ve böylece son 3 ayın en düşük seviyesine geldi. Anket katılımcılarının birçoğu, tedarik zinciri darboğazlarından şikayet etti ve hem imalat hem de perakende sektörlerindeki birçok firma, artan maliyetleri karşılamak için daha yüksek ürün satış fiyatları talep ettiğini bildirdi.

Yurt içinde ağustos ayında anket göstergeleri, ekonomik aktivitedeki güçlü seyrin temmuz ayına göre sınırlı hız keserek de olsa devam ettiğini gösteriyor. Küresel toparlanmanın sürmesi ihracattaki olumlu görünümün sürmesini sağlarken, sıkı finansal koşullara karşın ekonominin açılması ve aşılanma süreci büyümeyi desteklemeyi sürdürüyor. Gelecek hafta ikinci çeyrek büyüme verisi açıklanacak ve beklenti yıllık büyümenin %7 seviyesinden %20-25 civarına hızlanması yönünde. Üçüncü çeyreğin ilk iki ayına ilişkin veriler de ekonomik aktivitenin güçlü seyrinin hizmet ve turizm sektörünün desteğiyle sürdürdüğünü gösteriyor. Bu durum da yıl genelinde %8 ve üzeri bir büyümenin mümkün olabileceğini gösteriyor.

Bugünkü veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 15.30’da yılın ikinci çeyreğine ilişkin revize GSYH büyüme verileri ve Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi açıklanacak. ABD ekonomisi öncü verilere göre 2. çeyrekte %6,5 büyümüştü, büyüme oranının %6,7 seviyesine revize edilmesi bekleniyor. Yılın geri kalanında ise Delta varyantının yanısıra, her ne kadar devasa teşvik paketleri ile artan tasarruflar tüketime yönelecekse de enflasyon ile alım gücünün düşmesi, arz yönündeki sıkıntılar gibi sebeplerle büyüme oranlarında yavaşlama görülebilir. ABD’de yılın ikinci çeyreğinde öncü verilere göre çekirdek PCE fiyat endeksi ise yıllıklandırılmış çeyreklik bazda %2,7’den %6,1 seviyesine yükselerek enflasyonist baskıları yansıtmıştı.

Ayrıca TSİ 18’de ağustos ayına ilişkin Kansas City Fed İmalat Sanayi Aktivite Endeksi verisi açıklanacak. Endeks temmuzda 30’dan 41 seviyesine yükselerek rekor seviyeye ulaşmış ve büyüme bölgesindeki seyrini güçlendirerek sürdürmüştü.

Diğer yandan, TSİ 15.30’da ABD’de 21 Ağustos haftasına ilişkin haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi açıklanacak. 14 Ağustos haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları 348 bin kişi seviyesine gerileyerek art arda dört hafta düşüş sergilemiş ve böylece salgın döneminin en düşük seviyesine gelmişti. 21 Ağustos haftasında ise yeni işsizlik maaşı başvurularının 350 bin kişi seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. İşsizlik yardımlarının eylülde sona ermesi ve okulların da açılmasıyla birlikte işsizlik maaşı başvurularında bulunanların sayısının azalabileceği ve çok sayıda kişinin çalışmaya başlayarak istihdam piyasasına yeniden dönebileceği değerlendiriliyor. Özellikle, birçok Fed üyesi istihdam piyasasındaki iyileşmenin varlık alımı azaltımı için önemini vurguladığından, söz konusu verideki toparlanma önem arz etmekte.

Avrupa tarafında ise, TSİ 14.30’da ECB Toplantı Tutanakları yayınlanacak. ECB %2’lik enflasyon hedefine nasıl ulaşılacağını açıklayan sözlü yönlendirmesini güncellemiş ve enflasyon hedefini tutturmak için destekleyici para politikası duruşunun devam edeceğinin altını çizmişti. ECB bugün yayınlanacak olan tutanaklarında yeni sözlü yönlendirmenin önümüzdeki dönem para politikasına nasıl yansıyacağı takip edilecek. Bunun yanında, TSİ 17.10’da ECB Yönetim Kurulu Üyesi Francois Villeroy’un konuşması takip edilecek.

Bugün TCMB, DTH, rezerv ve menkul kıymet istatistiklerini paylaşacak.

Arçelik (ARCLK, Sınırlı Pozitif): 01.07.2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla başlatılan pay geri alım işlemleri kapsamında 25.08.2021 tarihinde 31,92 TL – 32,00 TL fiyat aralığından (ortalama 31,9867 TL) 200.000 adet pay geri alınmış ve Arçelik’in sahip olduğu ARCLK payları 9.218.750 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %1,3643)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!