Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (22.10.2021)

featured

KayseriTempo – Borsa Şirket Haberleri / Ziraat Yatırım – (22.10.2021)

ABD’de üçüncü çeyrek finansalları piyasaları domine etmeye devam ederken, dün yükselişini yedinci güne taşıyan S&P500 endeksi günü %0,3 oranında primle tamamladı ve rekor seviyeye yakın bir kapanış gerçekleştirdi. Açıklanan bilançoların yaklaşık %80’i beklentilerin üzerinde gerçeklemiş durumda. Bu sabah ise birkaç teknoloji şirketinin beklentiyi karşılayamaması sonrasında Nasdaq vadelisi %0,5 civarında düşüyor. Ancak S&P500 ve Dow Jones vadelileri yatay. Asya’da ise Evergrande’nin kupon ödemelerinden bir tanesini gerçekleştirdiği haberi borsalara olumlu yansıyor. Ancak, güçlü bir alım dalgası yok. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksindeki yükseliş yaklaşık %0,3. Yurtiçi tarafta ise TCMB’nin 200 baz puanlık faiz indirim kararı fiyatlamalarda belirleyici olurken, TL dün sepet bazında (1 USD 1 EUR ortalaması) günü %3,1 oranında değer kaybıyla tamamladı. Öte yandan, dünkü kararın ardından BIST100 ise 1.417 seviyesine kadar gerilese de gelen alımlar sonrasında günü %1,58 primle 1.455 seviyesinden kapattı. Endeksteki yükselişte tahminen reel faizin daha da düşmesiyle borsanın tekrar cazibe kazanabileceği beklentisi etkili olmuş olabilir. Şirketlerin 2016 yılından sonra döviz açık pozisyonlarını ciddi bir şekilde azalttıkları (bilanço dışı işlemelerle döviz açık pozisyonları oldukça düşük seviyelerde) düşünüldüğünde enflasyonist ortamda Borsa İstanbul’a ilgi devam edebilir. Dün de işlem hacmi 27,2 milyar TL gerçekleşerek mart sonu itibariyle en yüksek miktarda (marttaki TCMB görev değişikliği sonrasında ortalama işlem hacmi yaklaşık 15milyar TL) gerçekleşti. Bu kapsamda, BIST100’ün yükselişini sürdürerek 1.480/85 direnç bölgesini hedefleyebileceğini tahmin ediyoruz.

TCMB, politika faizini 200 baz puan indirimle %16 seviyesine çekti, arz yönlü arızi unsurlardan kaynaklı olarak politika faizinde yapılan aşağı yönlü düzeltme için yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığını vurguladıBu açıklama ise yılın geri kalanında faiz indirimi yapılmayabileceğine ya da sınırlı miktar olabileceğine işaret etmekte. Beklentiler bu toplantıda 50-100 baz puan faiz indirimi olarak şekilleniyordu. Kurul, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizlerin değerlendirildiğini ve bu çerçevede faiz indirimine gidildiğini belirtti. PPK toplantısının ardından dikkatlerimiz soru ve cevap kısmı içermesi açısından önemli olan ve 28 Ekim’de açıklanacak yılın son Enflasyon Raporu’nda olacak.

Dün yurt içinde ekim ayına ilişkin mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güveni endeksi kurlardaki dalgalanmanın etkisiyle bir önceki aya göre %3,6 oranında azalışla 76,8 seviyesine geriledi ve tarihsel ortalamasının altında seyretmeye devam etti. Alt endekslere bakıldığında tümünde düşüş görüldü. Bu kapsamda, geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi ekim ayında %3 oranında azalışla 60,7 seviyesine, gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi %4,4 oranında azalışla 75,6 seviyesine, gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi %6,4 oranında azalışla 74,2 seviyesine ve geçen 12 aylık döneme göre gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi ise %1,1 oranında azalışa 96,6 seviyesine geriledi.

ABD tarafında Philadelphia Fed imalat endeksi 30,7’den 23,8’e düştü fakat güçlü seyrini sürdürdü. Geçen hafta da New York Fed imalat endeksi belirgin düşmüş fakat tedarik zincirindeki sıkıntılara rağmen genişleme bölgesinde kalmaya devam etmişti. Verinin detaylarına bakıldığında yeni ve birikmiş siparişler artarken, teslimat süreleri uzadı.

ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları 290 bin kişi olurken, salgın sonrası en düşük seviyesinde. Veri geçen hafta salgın sonrası ilk kez 300 bin kişi seviyesinin altına düşmüştü. Süregelen işsiz sayısı ise 122 bin kişi düşüşle 2,48 milyon kişiye geriledi. Tarım dışı istihdam verisi son iki aydır beklentilerin altında kalsa da haftalık işsizlik maaş başvurularındaki düşüş istihdam piyasasında toparlanma için olumlu sinyal vermekte.

ABD’de karantina süreci ve uzaktan çalışma koşulları konut talebinin artmasına neden olmuştu fakat sonrasında normalleşme ile daha ılımlı seviyelere gelmişti. Eylül ayında kredi faizlerindeki artışın müşteri talebini öne çekmesiyle ABD ikinci el konut satışları %7 arttı. Önümüzdeki dönemde beklenti ise Fed’in sıkılaşma adımlarının faizlere yansımasıyla konut satışlarının ılımlı bir seyre dönmesi yönünde.

Bugünkü veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında günün odak noktasında TSİ 18’de Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması olacak. Powell’ın, ekonomik görünüm ve beklentiler ile para politikasına ilişkin paylaşacağı olası yeni detaylar dikkatle takip edilecek. Ayrıca TSİ 17’de San Francisco Fed Başkanı Mary Daly’nin konuşması da izlenecek.

Diğer yandan, ABD’de TSİ 16.45’te ekim ayına ilişkin öncü imalat ve hizmet sektörleri PMI verileri açıklanacak. ABD’de eylül ayında artan Delta varyantı vakaları ve tedarik zinciri sıkıntılarının etkisiyle imalat PMI 61,1’den 60,7 seviyesine hafif gerilemişti. Hizmet PMI da 55,1’den 54,9’a hafif düşüş sergilemiş, buna karşın güçlü büyüme bölgesindeki seyrini sürdürmüştü. Görece zayıf talep koşulları ve devam eden Delta varyantı endişeleri arasında hizmet sektörü faaliyetlerinde bu senenin en yavaş büyümesine işaret etmişti. Ekim ayında ise imalat PMI’ın 60,3 seviyesine ve hizmet PMI’ın da 55,1 seviyesine gerilemesi bekleniyor.

Avrupa tarafında da ekim ayına ilişkin öncü imalat ve hizmet sektörleri PMI verileri takip edilecek. Euro Bölgesi genelinde eylül ayında imalat PMI’lar kısmi düşüş sergilese de güçlü genişleme bölgesindeki seyrini sürdürmüştü. Hizmet PMI’lar ise Delta varyantı vakalarına ve arz kısıtlarına yönelik endişelerle kısmi düşüşler sergilemiş ancak genişleme bölgesinde kalmayı sürdürmüşlerdi. Ekim ayında ise bölge genelinde devam eden arz sıkıntılarının yanında enerji tedarikindeki sorunlar ve enerji fiyatlarındaki dalgalanma ve artan maliyetlerin de etkisiyle imalat ve hizmet PMI’ların hafif düşüş kaydetmeleri bekleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Tempo ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!